W okresie zimy bardzo często przyplątują się do nas różnego rodzaju infekcje. Często są one efektem osłabienia organizmu lub przemarznięcia. Jakie infekcje są typowe dla okresu zimowego? Jak możemy je szybko wyleczyć?

Grypa

Ze względu na powikłania, które może wywołać jest uważana za jedną z najgroźniejszych chorób. Grypa należy do chorób zakaźnych, które wywoływane są przez wirusy. Atakuje nagle i rozwija się błyskawicznie. Charakterystyczne objawy grypy to: ból gardła, bóle kostno-stawowe, katar, kaszel i wysoka (do 40 stopni Celsjusza) gorączka. Grypa może prowadzić do groźnych powikłań: zapalenia mięśnia sercowego, płuc czy zapalenia zatok. Możemy się przed nią chronić dbając przede wszystkim o dobrą kondycję swojego układu immunologicznego. W tym celu stosujemy przede wszystkim dietę, która jest bogata w niezbędne składniki odżywcze. W jadłospisie nie powinno przede wszystkim zabraknąć naturalnych jogurtów, kiszonek, czosnku i cebuli. Dbamy także o codzienną dawkę ruchu na świeżym powietrzu. Na spacer wybieramy się każdego dnia niezależnie od tego, jaka jest pogoda. Unikamy także wychłodzenia organizmu, ubieramy się na cebulkę. Pamiętajmy także o częstym myciu rąk, gdyż wirus grypy przenosi się nie tylko drogą kropelkową. Starajmy się często wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy. W sezonie zachorowań na grypę jeśli jest to możliwe unikajmy przebywania w miejscach publicznych, ograniczmy swoje kontakty z osobami, które chorują oraz pomyślmy o zaszczepieniu się przeciw grypie.

Zapalenie pęcherza

Na tę infekcję szczególnie narażone są kobiety. Zapalenie pęcherza objawia się przede wszystkim częstszymi niż zazwyczaj wizytami w toalecie. Później pojawia się także bóle w dole brzucha. Dolegliwości są szczególnie silne podczas oddawania moczu. Dolegliwości można złagodzić naturalnymi metodami, ale nie są one w stanie skutecznie zwalczyć wszystkich bakterii. Jeśli pozostaną one w organizmie, ryzyko, że za pewien czas problem powróci jest większe. Stąd też już w przypadku wystąpienia pierwszych objawów należy udać się do lekarza. Leczenie zapalenia pęcherza trwa około 5 dni. Łatwiej można się z nią uporać dużo pijąc. Odpowiedni do pogody ubiór oraz unikanie wychłodzenia organizmu to skuteczna profilaktyka zapalenia pęcherza. Profilaktycznie warto pić także sok żurawiny (warto go pić także w trakcie infekcji) lub zażywać tabletki z wyciągiem z żurawiny.

Bóle stawów

Najczęściej w okresie zimy bóle stawów dokuczają w biodrze i w kolanie. Przyczyną bólu najczęściej jest choroba zwyrodnieniowa, która może wiązać się z przebytymi urazami, starzeniem się organizmu, a nawet z nadwagę. W okresie zimowym dolegliwości te nasilają się przede wszystkim z braku ruchu, niskiej temperatury i dużej wilgotności powietrza. Dolegliwości te mogą być mniej dokuczliwe, jeśli mimo bólu będziemy się więcej ruszać. Osoby, którym zimą dokuczają bóle stawów mogą także przyjmować suplementy diety, które zawierają kwasy tłuszczowe omega-3. Bóle złagodzą suche, ciepłe okłady oraz maści i żele, które zawierają substancje przeciwzapalne i przeciwbólowe. Należy stosować je zamiast doustnych tabletek, które długo zażywane mogą uszkodzić błonę śluzową żołądka. Maści i żele nie powodują takich skutków ubocznych.

Odpowiedni do pogody ubiór, unikanie wychłodzenia organizmu, urozmaicona dieta, aktywność na świeżym powietrzu – to proste sposoby, które wzmacniają nasz system odpornościowy. Nie zawsze jednak uda się uniknąć problemów zdrowotnych w zimie. Niektóre z nich musimy szybko wyleczyć, aby nie doszło do groźnych powikłań.

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03