stopy

Grzybica stóp to schorzenie nie tylko nieprzyjemne i uciążliwe, ale także w przypadku nieprawidłowej higieny często nawracające. Zwłaszcza latem, gdy stopy mocniej się pocą, a my chętniej korzystamy np. z kąpieli na basenach. Dlatego w myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć, warto stosować się do kilku prostych zasad. Ich przestrzeganie pomoże nam uniknąć kłopotliwego problemu.

 
Podstawą zapobiegania grzybicy stóp jest przestrzeganie kluczowych zasad higieny. Pod żadnym pozorem nie wolno pożyczać ręcznika innym osobom lub pożyczać go od innych – w ten sposób bakterie bardzo łatwo mogą się przenosić. To samo powinno tyczyć się przyborów do pielęgnacji stóp i paznokci np. pilników czy pumeksów. Z tego samego powodu konieczne jest noszenie klapek nie tylko podczas wizyty na basenie, ale także w saunie czy biorąc prysznic na siłowni lub w klubie fitness.

 
Obowiązkowo należy także dbać o higienę noszonego obuwia – często je zmieniać i odpowiednio dezynfekować np. poprzez ozonowanie obuwia z wykorzystaniem nanocząsteczek srebra. Taki zabieg usunie wszystkie występujące w obuwiu zarazki. Warto także dbać o jakość noszonych butów – zwłaszcza latem powinny być one wykonane z lekkich, przewiewnych, pozwalających oddychać stopie materiałów.

 
Pamiętajmy, że bakterie szczególnie łatwo namnażają się w wilgotnych, ciepłych miejscach – dlatego tak istotne jest dokładne osuszanie stóp po każdym prysznicu czy kąpieli. Szczególną uwagę należy przyłożyć do często pomijanych przestrzeni pomiędzy palcami.

 
W walce z wilgocią świetnie sprawdzą się również różnego rodzaju preparaty antygrzybicze, takie jak dezodoranty do stóp, których zadaniem jest nie tylko zmniejszenie nadpotliwości, ale także dezynfekcja skóry. Preparaty takie mogą mieć różną formę np. talków bądź sprayów.

 
Grzybica stóp to wbrew pozorom nie tylko wstydliwy problem kosmetyczny, ale także poważne schorzenie, które może się charakteryzować silnym stanem zapalnym skóry. Dlatego jeśli już się pojawi warto jak najszybciej skonsultować leczenie z lekarzem. A walka z grzybicą może być długa i męcząca. Chociażby z tego powodu warto podjąć działania, pomagające uchronić się przed tym przykrym problemem.

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03