tarczyca

Chora tarczyca może sprawić wiele problemów. Jedną z tych chorób, która może utrudnić życie wielu z nas, jest zapalenie tarczycy. Jakie są objawy tej choroby? W jaki sposób można ją pokonać?

 

 

Na czym polega zapalenie tarczycy?

Zapalenie tarczycy jest schorzeniem, które może występować aż w trzech różnych formach. Zazwyczaj za rozwój tej choroby odpowiadają zakażenia wirusowe i bakteryjne, nie brak jednak sytuacji, w których przyczynę choroby trudno jest określić. Każda z form zapalenia tarczycy objawia się w charakterystyczny sposób. W przypadku choroby Hashimoto, chora tarczyca informuje o problemach m. in. bezbolesnym obrzękiem szyi oraz wolem. Tym problemom towarzyszy jednocześnie kolejna choroba, czyli nasilająca się niedoczynność tarczycy. Inne objawy wiążą się z podostrym zapaleniem tarczycy. Tu najbardziej charakterystycznym symptomem jest ból gardła, promieniujący w stronę szczęki, ramion oraz uszu. Typowym sygnałem jest tu również jednostronny obrzęk tarczycy oraz przejściowa nadczynność tarczycy. Tym problemom towarzyszyć może gorączka, która pojawia się również przy ostrym zapaleniu tarczycy. W przypadku tej ostatniej choroby jest ona jednak znacznie wyższa. Ostre zapalenie tarczycy wiąże się również z silnymi bólami w rejonie tarczycy i uszu, a sygnałem wyjątkowo niepokojącym jest napięcie oraz zaczerwienienie skóry wokół tarczycy.

 

 

Jak walczyć z zapaleniem tarczycy?

Ponieważ choroby tarczycy mogą w negatywny sposób odbić się na ogólnym stanie naszego zdrowia, każde zaburzenie związane z tarczycą powinno być w porę leczone przez specjalistę. Jaj leczone jest zapalenie tego gruczołu? Postawą jest oszacowanie, w jakim stopniu tarczyca została zniszczona przez stan zapalny. Niestety tu strat uniknąć nie można. Im poważniejsza są one, tym większe nasilenie tak poważnego problemu, jakim jest niedoczynność tarczycy. Dla chorych oznacza to konieczność przyjmowania specjalnych leków hormonalnych już do końca życia. Bywa i tak, że z powodu stanu zapalnego tarczyca znacznie się powiększa. W takiej sytuacji jedyną formą leczenia okazuje się operacja, polegająca na całkowitym usunięciu tego gruczołu. Jeśli stan zapalny wykryty jest dość wcześnie, leczenie może się jednak ograniczyć do podawania leków przeciwzapalnych oraz przeciwbólowych.

 

Troska o tarczycę to kwestia ważna dla każdego z nas. Zaburzenia z nią związane prowadzić mogą przecież do wielu problemów z ogólnym stanem zdrowia. Stany zapalne nie mogą być zatem ignorowane, a ich wczesne leczenie jest sprawą bardzo ważną dla każdego, kto chce cieszyć się dobrą formą i zadowalającym stanem zdrowia.

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03