badanie USG ginekologiczne

Badania ultrasonograficzne są wykorzystywane w różnych specjalizacjach medycyny. W ginekologii i położnictwie USG jest podstawową metodą diagnostyczną. Dzięki badaniu dopochwowemu udało się w znaczny sposób poprawić jakość diagnostyki chorób jajników i macicy. Analiza tego rodzaju przydaje się także we wczesnym okresie ciąży, ponieważ umożliwia wykrycie wad genetycznych płodu. Ponadto pozwala na wykrycie ewentualnego ryzyka poronienia.

 

Czym jest ultrasonografia?

Ultrasonografia wykorzystuje do obrazowania narządów wewnętrznych fale ultradźwiękowe. Tego typu badanie jest w 100% bezpieczne. Do jego wykonania używa się tylko takich natężeń, które nie mają wpływu na organizm. Fale wytwarzane są poprzez przetwornik pizoelektryczny – przesyła się je w głąb konkretnego narządu. W jaki sposób tworzą obraz? Część z nich zostaje odbitych, gdy natrafią na przeszkodę. Pozostałe przekazywane są dalej i odbijają się od kolejnych tkanek. Przechwycone w ten sposób dane aparatura przetwarza i wyświetla w postaci obrazu na monitorze. Wyświetlona grafika pozwala rozpoznać układ narządów wewnętrznych oraz ich budowę.

 

Czym jest USG dopochwowe?

USG ginekologiczne dopochwowe polega na wprowadzeniu do pochwy ultrasonograficznej sondy, które pozwala na odnalezienie i precyzyjne zdiagnozowanie wszelkich zmian rozwijających się na narządach rozrodczych kobiety. Tego rodzaju badanie uznaje się za podstawowy sposób oceny stanu jajników i macicy. W ostatnim czasie lekarze propagują wykonywanie takiego badania podczas każdej wizyty u ginekologa.

 

USG transwaginalne pozwala na stwierdzenie różnego rodzaju problemów. Sonda zauważa m.in.:

• nieprawidłowości dotykające naczyń krwionośnych miednicy (tętnic i żył biodrowych);
• nowotwory narządów rodnych;
• wady anatomiczne genitaliów;
• nieodpowiednią grubość endometrium;
• nieprawidłowości w budowie kości i mięśni miednicy;
• torbiele narządów płciowych;
• ciążę pozamaciczną;
• źle ułożone krążki wewnątrzmaciczne.

 

Wskazania do przeprowadzenia badania

USD dopochwowe należy przeprowadzić wówczas, gdy:

• dochodzi do nieprawidłowych krwawień z dróg rodnych – szczególnie w czasie ciąży;
• pacjentka narzeka na bóle podbrzusza;
• nie udaje się zdiagnozować przyczyny pojawiania się nieprzyjemnych dolegliwości związanych z miesiączkowaniem (chodzi przede wszystkim o odczuwanie silnego bólu, obfite krwawienie, zaburzenia cyklu lub jego całkowite zatrzymanie);
• kobieta nie może zajść w ciążę;
• lekarz podejrzewa wady w anatomicznej budowie narządów rodnych;
• pojawiają się trudności z donoszeniem ciąży;
• istnieje ryzyko rozwinięcia się zmian w obrębie jajników, np. torbieli.

USG dopochwowe należy przeprowadzać przynajmniej raz na dwa lata.

 

Jak wygląda badanie USG?

Pacjentka musi ułożyć się na specjalnej kozetce, rozebrana od pasa w dół. Na sondę nakłada się powłoczkę (lateksową) oraz żel ułatwiający wprowadzenie aparatu do pochwy. Sonda ta to podłużne urządzenie o średnicy ok. 2 cm. Dzięki niej możliwe jest wyświetlenie obrazu na monitorze i dokonanie oceny stanu poszczególnych struktur układu rozrodczego. Badanie nie jest bolesne, chociaż niekiedy pacjentki skarżą się na pewien dyskomfort podczas jego trwania. Warto pamiętać o tym, że USG dopochwowe jest całkowicie bezpieczne. Oznacza to, że można je wykonywać za każdym razem, kiedy jest to zalecane. Badanie dokumentuje się w postaci zdjęcia lub filmu ze słownym opisem.

Podczas wykonywania badania lekarz ocenia budowę i położenie macicy, mierzy grubość endometrium (błona śluzowa). Ważnym elementem diagnostyki jest analiza wielkości i położenia jajników. Należy ocenić ilość i rozmiary pęcherzyków, w których zachodzi dojrzewanie komórek jajowych.

 

Jak przygotować się do USG dopochwowego?

Badanie nie wymaga dużych przygotowań (w przeciwieństwie do tradycyjnego badania przez brzuch, do którego warto się przygotować). Pacjentka powinna zadbać o higienę miejsc intymnych. Tuż przed wejściem do gabinetu ginekologicznego należy opróżnić pęcherz. Na badanie trzeba zabrać ze sobą wyniki ostatnich badań tego typu – to pozwoli na ocenę ewentualnych zmian w budowie narządów. Konieczne jest także przypomnienie sobie daty występowania ostatniej miesiączki. Przed wykonaniem USG dopochwowego nie trzeba przeprowadzać żadnych wcześniejszych badań.

 

USG transwaginalne w ciąży

W pierwszym trymestrze ciąży (między piątym a dziesiątym tygodniem) USG transwaginalne odgrywa bardzo dużą rolę. Nie można go jednak przeprowadzać zbyt często. Zalecane jest jedynie w nagłych przypadkach, np. wówczas, gdy istnieje ryzyko poronienia lub podejrzenie ciąży pozamacicznej. Wskazaniem do takiego badania mogą być krwawienia z dróg rodnych lub bóle podbrzusza. Warto zauważyć, że od 11 do 14 tygodnia ciąży można wykonywać zarówno USG dopochwowe, jak i przez powłoki brzuszne. Badania ultrasonograficzne w tym okresie mają duże znaczenie. Po pierwsze mogą wykazać wady genetyczne u dziecka (np. zespół Downa). Po drugie dzięki nim możliwe jest określenie przyczyn uniemożliwiających kontynuację ciąży (np. bezmózgowie). Za pomocą USG dopochwowego można wskazać także, czy szyjka macicy jest w stanie utrzymać ciążę do terminu porodu (chodzi o diagnozę tzw. niewydolności cieśniowo-szyjkowej).
—–

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03