włókniak

Z dnia na dzień pojawia się na twarzy albo w innym miejscu ciała. Jest miękki albo twardy w dotyku. Mały albo całkiem spory, nie dodający urody. Można go usunąć chirurgicznie albo za pomocą bardziej nowoczesnych metod. Poznajcie 6 faktów o włókniaku.

1. Co to jest włókniak?

Włókniak to łagodny nowotwór powstały z tkanki łącznej. Jest łagodną zmianą dermatologiczną, nie stanowiącą zagrożenia dla życia, nie ulegającą zezłośliwieniu. Dlatego zmiany tej nie trzeba usuwać, ale wiele osób decyduje się na taki krok ze względów estetycznych.

2. Włókniak miękki

Włókniak miękki to mały guzek o różnej wielkości. Może wyrosnąć ze skóry albo może być scalonym z jej powierzchnią za pomocą nitki tkanki. Najczęściej ma kolor skóry i jest bardzo miękki w dotyku. Pojawia się w różnych miejscach, na przykład pod pachami, na szyi, na piersiach, a nawet na powiekach.

Można go usunąć za pomocą nowoczesnych metod, takich jak elektrokoagulacja, krioterapia lub laser CO2. Zabiegi te można wykonać w gabinecie medycyny estetycznej. Ewentualnie można usunąć włókniaka miękkiego za pomocą tradycyjnego wycięcia chirurgicznego. Wycięcie tradycyjne jest konieczne w przypadku dużych zmian osiągających kilka centymetrów.

3. Włókniak twardy

Ma kolor czerwony albo brunatny. Jest szorstki albo chropowaty oraz twardy w dotyku. Zwykle ma wygląd pojedynczego guzka. Najczęściej występuje na kończynach. Częściej występuje u mężczyzn. Bardzo często jest reakcją organizmu na ukąszenie przez owada lub uraz. Włókniaki twarde zazwyczaj usuwa się w tradycyjny sposób za pomocą wycięcia chirurgicznego przy znieczuleniu miejscowym.

4. Brodawczak, tłuszczak czy bliznowiec?

Oto najpopularniejsze odmiany włókniaka. Do włókniaków miękkich zaliczany jest brodawczak odwrócony jam nosa i zatok przynosowych, czyli łagodny guz pojawiający się w jamie nosa. Najczęściej pojawia się u mężczyzn w wieku od 35 do 60 lat. Zazwyczaj występuje jednostronnie, ale w 5% przypadków pojawia się w obu jamach nosa jednocześnie. Cechuje się powolnym wzrostem. Jego rozwój ma prawdopodobnie związek z zakażeniem wirusem HPV typu 6, 11 oraz 16 i 18. Wyrasta z fragmentu embrionalnej błony ektodermalnej, która oddziela błonę śluzową nosa i zatok przynosowych.

Włókniakiem miękkim jest też tłuszczak, czyli łagodny nowotwór zbudowany z tkanki łącznej. Jest czasami przesuwalny i bezbolesny. Rośnie wolno i jest dosyć mały, ale czasami może wzrosnąć do rozmiaru ponad 6 centymetrów. Pojawia się najczęściej u osób w wieku 40 – 60 lat, ale może wystąpić również u dziecka. Występuje u 1% populacji. Zazwyczaj nie trzeba leczyć tej zmiany, chyba że guz ten powoduje ból. Jeśli już się go usuwa, to najczęściej z powodów estetycznych.

Włókniakiem twardym jest bliznowiec, będący przerośniętą, guzowatą blizną utworzoną na skórze albo pod wpływem urazu lub bez przyczyny. Powstanie bliznowca jest uwarunkowane genetycznie. Najczęściej występuje u rdzennych mieszkańców Afryki i Azji. Często też towarzyszy zespołowi Turnera.

5. Jakie są przyczyny powstania włókniaka?

Zmiany miękkie są najczęściej wrodzone. Często są skutkiem przebytej wcześniej choroby Recklinghausena, czyli nerwiakowłólniakowatości typu 1 – genetycznego schorzenia objawiającego się zmianami skórnymi, zmianami ocznymi, kostnymi, guzami wewnątrzczaszkowymi i innymi nowotworami o lokalizacji pozaczaszkowej. Włókniak może też być skutkiem innych przebytych chorób. Włókniak twardy jest zmianą typowo nabytą, na przykład w wyniku ukąszenia, urazu czy miejscowego stanu zapalnego.

6. Jak leczyć włókniaka?

Lekarz musi przede wszystkim zdiagnozować włókniaka, odróżniając go od innych zmian takich jak brodawczak albo tłuszczak. Jeśli zmian jest więcej, lekarz zazwyczaj zaleca chirurgiczne pozbycie się ich. Wadą usunięcia chirurgicznego jest to, że usunięty w ten sposób włókniak pozostawia blizny. Mniejsze blizny generuje elektrochirurgia, czyli usuwanie zmiany za pomocą prądu elektrycznego. Mimo że istnieją także domowe sposoby na pozbycie się tych niezłośliwych nowotworów, to jednak każdą zmianę należy skonsultować z lekarzem.

Specjaliści zalecają również, aby pozbywać się włókniaków w okresie jesienno – zimowym. Pamiętajcie też, że w miejscu usunięcia zmiany powstaje mikrostrupek. Aby przyspieszyć jego gojenie, lekarze zalecają stosowanie neomycyny w sprayu lub kremu z filtrem SPF 50.

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03