W czasie ciąży regularne wizyty u ginekologa są konieczne. Lekarz musi systematycznie sprawdzać stan zdrowia przyszłej mamy oraz rozwój płodu, dlatego badania wykonuje się bardzo dokładnie, a wizyty ustala znacznie częściej.

Badania przyszłej mamy

Kobieta, u której stwierdzono ciąże, powinna poddać się pod opiekę lekarza ginekologa, który regularnie będzie badał rozwój płodu. Wiąże się to ze znacznie częstszymi wizytami u lekarza, który musi sprawować odpowiedni nadzór nad pacjentką.

Każdy ginekolog, który prowadzi ciążę, zakłada pacjentce kartę przebiegu ciąży, w której zawiera się wszelkie informacje na temat stanu zdrowia przyszłej mamy. Wpisuje się tam wyniki badań, ciśnienia krwi oraz poszczególne etapy trwania ciąży.

Bardzo ważne jest, aby każda kobieta, która spodziewa się dziecka dokładnie przestrzegała porad lekarza i za każdym razem stawiała się na umówioną wizytę. Dzięki dobremu prowadzeniu, zmniejsza się ryzyko uszkodzenia płodu, a regularne wizyty pozwalają także na odpowiednio wczesne wykrycie ewentualnych zagrożeń.

Pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży

Gdy test ciążowy wyda wynik pozytywny, konieczne jest, aby jak najszybciej udać się do lekarza ginekologii, który potwierdzi stan pacjentki i przeprowadzi z nią odpowiedni wywiad. Ginekolog prowadzący ciąże musi zebrać wszelkie informacje o przebytych chorobach, wizytach w szpitalu oraz sposobach leczenia przyszłej mamy. Zadaje również pytania na temat występujących w rodzinie chorób genetycznych i nowotworów.

Następnie konieczne jest wykonanie szeregu badań, które mają na celu ustalenie stanu zdrowia pacjentki oraz etapu rozwoju płodu.
Wiele z tego wykonuje się podczas pierwszej wizyty, jednak mimo wszystko wciąż trzeba pamiętać o tym, ze wymagane są wizyty systematyczne, aby regularnie badać przebieg ciąży.

Zalecenia lekarza

Każdy lekarz daje rady na temat tego, co powinna, a czego nie powinna robić kobieta w danym miesiącu ciąży. Ważne jest, aby dokładnie się do takich porad stosować, ponieważ pozwala to zapobiegać różnym komplikacjom, jakie mogą pojawić się podczas okresu ciąży oraz samego porodu.

Kobieta, która poważnie potraktuje cały proces ciąży i troszczy się o zdrowy rozwój dziecka, na pewno zastosuje się do zaleceń lekarza i dostosuje się do terminów wizyt.
Dobry nadzór nad płodem oraz pacjentką w czasie ciąży jest bardzo ważny. Zwłaszcza, że dla kobiety, która spodziewa się dziecka groźne może być każde przeziębienie oraz infekcja. Częste wizyty u lekarza mają zapobiegać konsekwencjom, jakie mogłyby wyniknąć z czynników zewnętrznych oraz wewnętrznych, które niekorzystnie wpływają na prawidłowy rozwój dziecka w macicy matki.

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03