menstruacja

Jaki jest najlepszy moment na wizytę u ginekologa? To pierwsze dziesięć dni od zakończenia miesiączki – radzą specjaliści. Dlaczego tak jest?

Najlepszy czas na wizytę u ginekologa

Pierwsze dziesięć dni od zakończenia menstruacji to właściwy czas, ponieważ podczas badania kobieta odczuwa wówczas najmniejszy dyskomfort. Za sobą ma zespół napięcia przedmiesiączkowego. Daleko przed sobą ma także dolegliwości związane z jajeczkowaniem. W tym właśnie terminie łatwiej jest również zbadać piersi pacjentki, gdyż nie są tak obrzmiałe jak przed miesiączką.

Ważne – wizyta w czasie miesiączki także jest możliwa. Pamiętajcie jednak, że nie można wówczas pobrać wymazu potrzebnego do cytologii. Czasami jednak menstruacja jest najlepszym terminem na wizytę u ginekologa. Tak się dzieje w przypadku zakładania oraz wyjmowania spirali domacicznej. Spiralę lekarz zakłada w ostatnim dniu miesiączki, ponieważ wówczas układ płciowy ma podwyższoną odporność na zakażenia. Poza tym w czasie krwawienia wejście do pochwy jest rozszerzone.

Dlaczego jeszcze dobrze jest pójść do ginekologa w czasie okresu?

Dlatego, że wówczas łatwiej jest wykonać USG przezpochwowe. W trakcie miesiączki łatwiej jest wykryć endometrialnego polipa, czyli zmianę rozrostową w jamie macicy.

Objawem polipa endometrialnego jest najczęściej krwawienie między miesiączkami. Po menopauzie polip nie daje zazwyczaj żadnych objawów. Najlepsze badania diagnostyczne polipów endometrialnych to endometrialna saplpingografia albo histerosalpingografia. Polip tego rodzaju przyjmuje kulisty albo okrągły kształt i ma gładką powierzchnię. Zazwyczaj nie ma więcej niż 4 – 5 centymetrów. Spory udział w chorobie mają estrogeny, których wysokie stężenie powoduje nadmierny rozrost tkankigruczołowej błony śluzowej macicy. Innymi powodami pojawienia się polipa są choroby cywilizacyjne, na przykład cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze.

Ważne – pamiętajcie jednak, że przed wizytą u ginekologa dobrze jest opróżnić pęcherz.

Jak przygotować się do badania?

Czasami wizyta w czasie okresu jest konieczna. Wiele kobiet jednak przejmuje się tym, bo sama sytuacja nie jest komfortowa. Bywa też tak, że kobieta ma nieregularny cykl menstruacyjny i okres zjawia się w ostatniej chwili przed wizytą. W takiej sytuacji należy uprzedzić lekarza. Niemniej jednak pierwszym elementem przygotowania się do wizyty u ginekologa w czasie miesiączki jest zastanowienie się, czy na pewno musimy do niego pójść.

Jeśli wizyta jest konieczna to wymaga ona niestandardowego przygotowania się. Należy między innymi skorzystać z łazienki przed samą wizytą i odświeżyć okolice intymne. Szczególnie jest to ważne w gorące dni, kiedy częściej się pocimy. W gabinecie oczywiście uprzedzamy ginekologa o swoim stanie. Lekarz może wyznaczyć kolejną wizytę i zlecić badania w późniejszym czasie. Jednak jeśli zachodzi ryzyko utraty zdrowia badania powinny być wykonane jak najszybciej.

Ważne – istotne jest też to, aby nie krępować się wizytą u ginekologa w czasie okresu. Pamiętajcie, że dla ginekologa okres u pacjentki czy widok krwi to wręcz rutyna. Badający was lekarz to przede wszystkim doświadczony profesjonalista. Nie jesteście jego jedynymi pacjentkami.

Jak często należy odwiedzać ginekologa?

Niezależnie od tego czy wizyta jest w czasie okresu czy przed lub po to warto odwiedzać ginekologa systematycznie. I to bez względu na to czy kobieta obserwuje u siebie jakieś niepokojące symptomy czy nie.

Ważne – w ostatnich latach amerykańscy specjaliści przedstawili nowe wytyczne co do częstotliwości wizyt kontrolnych u ginekologa. O ile dotychczas zalecano chodzić do lekarza profilaktycznie raz na rok, to obecnie zaleca się wykonanie badań profilaktycznych raz na trzy lata. Pamiętajmy jednak, że to są zalecenia amerykańskich lekarzy i nie wszyscy się pod nimi podpisują. Polscy ginekolodzy nadal zalecają badać się profilaktycznie raz do roku.

O co może zapytać lekarz?

Jeśli macie miesiączkę to lekarz oczywiście wie już, w jakim momencie cyklu menstruacyjnego jesteście, jednak może zapytać się o regularność miesiączek i długość cykli miesiączkowych. Lekarz może zapytać również o pierwszą miesiączkę w życiu. Ginekologa interesować też może obfitość krwawień, odczuwanie dolegliwości związanych z miesiączką, takich jak bóle podbrzusza, nudności czy zawroty głowy. Może też paść pytanie o środki higieniczne używane podczas krwawienia. Ginekolog może również zapytać o obecność stałego partnera, odczuwanie dolegliwości w czasie zbliżenia, takich jak suchość czy ból pochwy, stosowanie środków antykoncepcyjnych czy obecność chorób nowotworowych w rodzinie, szczególnie nowotworu piersi czy nowotworu szyjki macicy.

Ważne – wiele kobiet zastanawia się też, czy iść do lekarza kobiety czy mężczyzny. Przede wszystkim powinnyśmy zapytać siebie, gdzie wolałybyśmy pójść, gdzie czułybyśmy się mniej skrępowane. Stereotypy mówią, że mężczyzna jest milszy i delikatniejszy, ale to kobieta lepiej zrozumie nasze problemy. Najlepiej jednak wybrać ginekologa sprawdzonego, o którym inni, a najlepiej znajomi, wyrażają się pochlebnie. W wyborze dobrego ginekologa mogą też pomóc komentarze w internecie.

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03