Wiele kobiet – zwłaszcza tych, które jeszcze nigdy nie było na wizycie u ginekologa – ma wiele pytań związanych z tą wizytą. Postaramy się przynajmniej na niektóre z nich odpowiedzieć.

Bolesne miesiączki – czy muszę zgłosić się do lekarza?

Przyczyną bolesnych miesiączek może być stan zapalny. U młodych kobiet ich przyczyną może być także endometrioza, która polega na tym, że błona śluzowa, która normalnie znajduje się w jamie macicy przemieszcza się poza nią. Silny ból może wiązać się także z polipami lub mięśniakami. Jeśli na dolegliwości bólowe nie pomagają dotychczas stosowane środki przeciwbólowe lub rozkurczowe, zgłoś się do lekarza i to najlepiej wtedy, kiedy masz bóle.

Czy wizyta podczas okresu jest możliwa?

Najczęściej ginekolog nie umawia pacjentek na wizytę podczas okresu. Kobiety, które chcą umówić się na wizytę powinny pamiętać, że najlepiej jest zapisać się na nią w ciągu pierwszych dziesięciu dni po jej zakończeniu. W ciągu tych dni badanie jest bardziej komfortowe, gdyż nie pojawiają się jeszcze dolegliwości związane z jajeczkowaniem. W tym czasie także wykonanie badania piersi (powinno być częścią każdej wizyty) jest bardziej miarodajne. Wizyta u ginekologa podczas okresu nie ma większego sensu, jeśli ma być połączona z pobraniem próbki do wykonania cytologii. Są jednak sytuacje, kiedy mimo okresu nie należy przekładać wizyty. Jedną z nich jest zakładanie wewnątrzmacicznej wkładki antykoncepcyjnej. Także na usunięcie spirali zgłaszamy się w trakcie miesiączki.

Silne krwawienie – czy koniecznie muszą umówić się na wizytę?

Przedłużające się i silne krwawienie najczęściej połączone jest z silnym bólem. Może być objawem stanu zapalnego, wspomnianych już mięśniaków lub endometriozy. U młodych kobiet silne krwawienie może mieć także związek z poronieniem subklinicznym. Takie poronienie może wystąpić bardzo krótko po zapłodnieniu, kiedy jeszcze nie wiesz, że jesteś w ciąży. Jeśli w czasie okresu zużywasz więcej tamponów lub podpasek niż zazwyczaj – umów się na wizytę.

Czy można podczas miesiączki wykonać USG przezpochwowe?

Jest to możliwe, a czasem nawet konieczne. Tak dzieje się w przypadku zakładania wkładki antykoncepcyjnej wewnątrzmacicznej oraz w przypadku podejrzenia endometriozy. Po założeniu wkładki USG przezpochwowe pozwala sprawdzić, czy leży ona prawidłowo. Z kolei wykonanie USG przezpochwowego w trakcie okresu przy podejrzeniu endometriozy sprawia, że lekarz może łatwiej wykryć endometrialnego polipa. Przed wejściem do gabinetu musimy opróżnić pęcherz moczowy.

Na planową wizytę u ginekologa nie powinnyśmy się umawiać w dniu przewidzianej miesiączki. Najlepiej jest umówić się w ciągu pierwszych dziesięciu dni od jej zakończenia. W ciągu tych dni badanie będzie dla nas najbardziej komfortowe. W sytuacjach nagłych taka wizyta może mieć miejsce, chociaż nie będzie ona należała do komfortowych. Są także sytuacje – zakładanie bądź wyjmowanie wewnątrzmacicznej spirali antykoncepcyjnej – kiedy wizyta powinna koniecznie powinna odbyć się w trakcie okresu.

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03