ciąża

W ciągu ostatnich czterdziestu lat wiek pierwszej ciąży u kobiet w krajach rozwiniętych przesunął się wzwyż. Taka sytuacja wynika po pierwsze z tego, że kobiety coraz częściej robią karierę zawodową, jak i z tego, że mamy do dyspozycji coraz bardziej skuteczne środki antykoncepcyjne. Oczywiście najzdrowiej jest zachodzić w ciążę między 20 a 30 rokiem życia, ale przecież kieruje nami nie tylko biologia.

Im starsza kobieta, tym rośnie ryzyko…

Wraz z wiekiem rośnie ryzyko następujących powikłań w ciąży:

 • poronienie
 • poród przedwczesny
 • cukrzyca ciążowa
 • urodzenie dziecka z wadą wrodzoną
 • urodzenie dziecka z wadą genetyczną
 • urodzenie dziecka z niską masą urodzeniową
 • choroby związane z nadciśnieniem tętniczym w ciąży i ze stanem przedrzucawkowym na ciele

Oczywiście ryzyko tych powikłań występuje u każdej kobiety, jednak im jest ona starsza, tym ryzyko jest większe.

Dlaczego kobiety rodzą dzieci po czterdziestce?

Na późne macierzyństwo decyduje się coraz więcej kobiet. Główny Urząd Statystyczny podaje, że w latach 2004 – 2014 aż o 70% wzrosła liczba kobiet, które urodziły dziecko w wieku 35 – 39 lat, a o 11% wzrosła liczba matek w wieku 40 – 45 lat.

Jest 5 głównych powodów późnego macierzyństwa:

 1. Kobieta nie miała wcześniej odpowiedniego partnera.
 2. Nie miała dotąd ustabilizowanej sytuacji materialnej.
 3. Nie myślała wcześniej o dziecku, ponieważ skupiała się na karierze.
 4. Bardzo chce, aby dziecko miało rodzeństwo.
 5. Kobieta marzy o dużej rodzinie.

Pod baczną opieką lekarza

Mimo że wraz z wiekiem rośnie ryzyko powikłań, nie powinnyśmy bać się późnej ciąży. W dzisiejszych czasach zostanie mamą po 35 roku życia jest normą, a ciąża po czterdziestce jest częsta. Istotne jest jednak to, aby taka kobieta była pod opieką lekarza ginekologa, który weźmie pod uwagę możliwość powikłań i wykona dodatkowe badania.

Ciąża w wieku 20 – 24 lata

Zalety – kobieta w tym wieku jest najbardziej płodna. Pod względem biologicznym jest to najlepszy czas, aby zostać mamą. Na przykład dlatego, że u dwudziestolatki zdarza się najmniej poronień i urodzeń dzieci z wadą genetyczną. Młode kobiety znoszą ciążę rewelacyjnie a ryzyko nadciśnienia czy cukrzycy jest bardzo niskie.

 Wady – jednak niewiele kobiet w tym wieku decyduje się na dziecko, ponieważ myśli, że na dzieci i na męża ma jeszcze czas. Młoda dziewczyna pragnie więc korzystać z życia, studiować, bawić się.

Ciąża w wieku 25 – 29 lat

Zalety – zdaniem ginekologów, to idealny wiek na urodzenie dziecka. Organizm jest nadal bardzo płodny, a młoda kobieta ciążę znosi zazwyczaj bardzo dobrze. Jest młoda, pełna energii i pełna siły. Mam już za sobą doświadczenia, a jej sytuacja materialna jest w miarę ustabilizowana.

Wady – praktycznie żadnych. Jeśli masz partnera, to jest właśnie Twój czas jeśli chodzi o ciążę.

Ciąża w wieku 30 – 34 lata

Zalety – jesteś nadal młoda, ale okres zabawy i poszukiwań masz już raczej za sobą. Zwykle masz już pracę, mieszkanie i mężczyznę u boku, a Twoja sytuacja życiowa jest ustabilizowana. Masz nadal dużo sił, a dodatkowo dysponujesz sporym doświadczeniem i życiową wiedzą.

Wady – niestety, Twoja płodność spada. Ryzyko poronienia w tym wieku wynosi 11%, a szansę na ciążę z każdym rokiem są coraz mniejsze.

Ciąża w wieku 35 – 39 lat

Zalety – przekroczyłaś magiczną granicę 35 lat. Czujesz się jednak młoda i masz nadal sporo sił. Jeśli zostaniesz mamą w tym wieku, to dasz dziecku mądrość i dobre warunki bytowe. Co ciekawe, po 35 roku życia rodzi się najwięcej ciąż bliźniaczych (wiąże się to z hormonalną stymulacją jajników, która zmienia się wraz z wiekiem matki), więc jeśli chcesz zostać mamą trojaczków, to jest Twój czas.

Wady – zmniejsza się Twoja szansa na zajście w ciążę. Zwiększa się ryzyko nadciśnienia ciążowego i cukrzycy ciążowej. Ryzyko poronienia wynosi 18%. Więcej dzieci rodzi się martwych.  Ryzyko powikłań zwiększa się, jeżeli jest to Twoje pierwsze dziecko. Aby wykluczyć ryzyko urodzenia się dziecka z zespołem Downa czy z innymi zaburzeniami, wykonaj badania prenatalne.

Ciąża w wieku 40 – 44 lat

Zalety – jesteś dojrzałą kobietą ze sporym doświadczeniem. Dlatego Twoje dziecko ma szansę zyskać wyrozumiałą, tolerancyjną, mądrą matkę. I matkę bardziej bardziej cierpliwą. Jeśli zajdziesz w ciążę w tym wieku, to ów stan na pewno Cię odmłodzi, a to za sprawą estrogenów, za których sprawą rozpromieniejesz.

Wady – szansę na zajście w ciążę w tym wieku wynoszą kilka procent. Z kolei przebieg tych dziewięciu miesięcy zależy w dużym stopniu od Twojej kondycji fizycznej i stanu zdrowia. Jeśli to Twoja pierwsza ciąża, możesz znosić ją źle. Jeśli jesteś w ciąży kolejny raz, to możesz nabawić się hemoroidów. Natomiast po porodzie gorzej zniesiesz połóg.

Ciąża po 45 roku życia

Zalety – coraz więcej kobiet zostaje matkami w tym wieku. Ciąża Cię oczywiście odmłodzi, a Ty zostając mamą, masz szansę dać dziecku przede wszystkim Twoją mądrość i życiowe doświadczenie.

Wady – niestety, szanse na zostanie mamą w sposób naturalny są minimalne. Ponad połowa ciąż kończy się poronieniem. Prawdopodobieństwo zaburzeń rozwojowych jest bardzo duże. Jeśli pragniesz zostać mamą, zwróć szczególną uwagę na układ sercowo – naczyniowy, który ciąża bardzo nadwyręży.

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03