płód

Czy wiedziałaś, że plastikowe opakowania mogą uniemożliwić Ci zajście w ciążę? Zobacz, czego jeszcze powinnaś unikać, jeśli chcesz zostać mamą.

1 wiek – im mniej, tym lepiej

Kobieta jest najbardziej płodna między 18 a 25 rokiem życia. Po ukończeniu 25 lat szansę na zostanie mamą maleją z każdym rokiem. Tymczasem Polki coraz częściej odkładają urodzenie dziecka i zachodzą w ciążę w wieku co najmniej 35 lat.

2 papierosy – nawet jeden dziennie

Mimo że palenie dziś nie jest tak popularne jak kiedyś, to nada wiele kobiet lubi sobie od czasu do czasu zapalić. Tymczasem nikotyna może powodować problemy z zajściem w ciążę. I szkodliwe jest również palenie od czasu do czasu. Papierosy niszczą komórki jajowe i nie ma co do tego wątpliwości.

3 chemia – unikaj jej

Niestety, na co dzień otaczamy się chemią, na przykład bogatymi w nią plastikowymi opakowaniami. Tymczasem takie związki jak bisfenol-A mogą powodować bezpłodność.

4 alkohol – także niebezpieczny dla panów

Już więcej niż jeden drink dziennie obniża płodność kobiet. I nie tylko kobiet, bo alkohol może także obniżać liczbę plemników. Piwo czy wódka utrudniają przyswajanie wpływającego na przedłużającego żywotność plemników i uczestniczącego w tworzeniu nasienia cynku.

5 nadwaga – zaburza hormony

Naukowcy są zdania, że nadmiar tłuszczu zaburza równowagę hormonalną i może uniemożliwić zajście w ciążę. Z kolei zmiana stylu życia na zdrowy zwiększa płodność aż o 70%!

6 niedowaga – niebezpieczny niedobór leptyny

Niebezpieczne dla płodności jest również niskie BMI – wraz z nim spada ilość produkowanej przez komórki tłuszczowe leptyny mającej wpływ na kobiecy układ rozrodczy. Szczególnie upośledzająca płodność jest szybka utrata wagi.

7 sport – unikaj biegów

Niezalecane są również intensywne ćwiczenia fizyczne, czyli na przykład uprawianie aerobiku częściej niż pięć godzin w tygodniu albo bieganie. Korzystne są natomiast spacery, jazda na rowerze, uprawianie ogródka czy nordic walking.

8 kawa – tylko w małych ilościach

Niestety, kofeina może utrudniać zajście w ciąże. Zaburza bowiem transport komórek jajowych w jajowodach. Jednak jedna kawa dziennie nie zaszkodzi Ci raczej, bo zły wpływ na płodność ma wypijanie co najmniej pół litra mocnej kawy dziennie. Z kolei wypijanie aż pięciu szklanek kawy dziennie może obniżyć płodność aż o połowę. Zdecydowanie zdrowsze dla płodności są niegazowana woda mineralna i świeże soki owocowe lub warzywne.

9 niedoczynność tarczycy – powoduje poronienie

To choroba przede wszystkim dotykająca kobiet. Może ona spowodować niepłodność, a także odpowiada za poronienia i powikłania ciąży.

10 nerwy – trzymaj je na wodzy

Tak, stres także negatywnie wpływa na płodność – zaburza proces owulacji i gospodarkę hormonalną.

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03