badanie USG ginekologiczne

Przygotowanie do badania i jego przebieg u dziewic

Przed rozpoczęciem przez kobietę współżycia seksualnego raczej nie wykonuje się badania dopochwowego, z uwagi na możliwość uszkodzenia błony dziewiczej. U tych pacjentek najczęściej wykonuje się badanie USG przez odbyt lub powłoki brzuszne. Jeśli jednak ginekolog prowadzący taką pacjentkę wykonuje badanie przez pochwę ( o czym lekarz może dowiedzieć się, prowadząc wywiad z kobietą), czasem udaje się dobrać odpowiednio mały wziernik i wykonać USG transwaginalne.

Takie badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Pacjentka musi tylko przypomnieć sobie datę ostatniej miesiączki i opróżnić pęcherz.
USG dopochwowe może być wykonane w dowolnym dniu cyklu, nawet w czasie miesiączki. Pacjentka powinna mieć ze sobą wyniki wszystkich poprzednich badań narządów rodnych czy wypisy ze szpitala (jeśli pobyty były związane z chorobami ginekologicznymi).

Do USG transwaginalnego pacjentka rozbiera się od pasa w dół. Badanie jest przeprowadzane w pozycji leżącej na plecach. Lekarz nakłada na podłużną sondę ( o grubości ok. 1-2 cm) jednorazową osłonkę, którą zwilża żelem, a następnie wprowadza sondę do pochwy. Sonda przekazuje obraz na monitor, a lekarz ma możliwość oceny układu rozrodczego. Niektóre pacjentki skarżą się na dyskomfort takiego badania, ale z pewnością jest ono bezbolesne i trwa zwykle kilkanaście minut. Po zakończeniu badania pacjentka otrzymuje jego słowny opis oraz zdjęcia lub film.

USG ginekologiczne u kobiet ciężarnych

Badanie to jest niezwykle ważne w pierwszym trymestrze ciąży. Pozwala dokładnie ocenić budowę płodu.
– Między 5 a 10 tygodniem ciąży używa się jedynie sondy dopochwowej. Pełne USG wykonywane jest tylko wtedy, gdy istnieje podejrzenia nieprawidłowości w przebiegu ciąży, gdy istnieje obawa ciąży pozamacicznej lub nawet poronienia. Objawem takiego ryzyka może być krwawienie z dróg rodnych ciężarnej lub bóle w podbrzuszu.
-Między 11 a 14 tygodniem ciąży przychodzi czas na pierwsze badanie USG ciężarnej. Badanie to pozwala bardzo dokładnie określić wiek ciąży (nie tylko jej tydzień, ale nawet dzień). Doświadczony lekarz może też rzetelnie ocenić rozwój płodu i wykryć ewentualne wady genetyczne, a wśród nich te, które mogą uniemożliwić dalszy przebieg ciąży (np. bezmózgowie). USG pozwala też upewnić się, czy szyjka macicy utrzyma ciążę do porodu.
Badanie może być wykonane zarówno za pomocą sondy brzusznej jak i dopochwowej ( pacjentka musi mieć wtedy opróżniony pęcherz).

Badanie USG nie jest związane z żadnym ryzykiem, dlatego można je bezpiecznie wykonywać u każdej kobiety.

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03