Piersi są atrybutem każdej kobiety. Dodają seksapealu, pewności siebie, uroku. Bez wątpienia każda przedstawicielka płci pięknej powinna o swoje piersi odpowiednio zadbać. Pamiętać trzeba nie tylko o ćwiczeniach i stosowaniu właściwie dobranych kosmetyków, ale również regularnie wykonywanych badaniach profilaktycznych. Zalicza się do nich między innymi USG piersi, które pozwala ocenić kondycję piersi i sprawdzić czy na pewno wszystko z nimi jest w porządku.

USG piersi zalicza się do bezpiecznych badań. Jest ono całkowicie nieinwazyjne, co oznacza, że nie stanowi najmniejszego nawet zagrożenia dla zdrowia i samopoczucia kobiety. Obecnie nie stwierdza się żadnych przeciwwskazań do jego wykonania. Przeprowadzane może być niezależnie od wieku poddającej się mu kobiety (wyjątkiem są panie w wieku podeszłym) oraz jej stanu zdrowia. Niewątpliwym plusem USG piersi jest fakt, że jest to badanie w stu procentach bezbolesne. Nie trzeba więc obawiać się, że towarzyszyć mu będą trudne do zniesienia dolegliwości bólowe. Jest to także badanie bardzo tanie i właśnie z tego powodu jest tak często stosowane w profilaktyce oraz diagnostyce chorób sutka.

USG piersi to badanie pozwalające na dokładną ocenę budowy piersi, przewodów mlecznych, a także tkanki łącznej. W trakcie badania wykonujący je lekarz sprawdza czy w obrębie piersi nie pojawiły się nieprawidłowe struktury. Jeżeli wykryty zostanie guzek, badanie pozwala na ocenę jego charakteru. Okazuje się, że to właśnie badanie za pomocą ultrasonografu okazuje się być najlepszym do oceny czy zmiana jest lita, czy też ma charakter torbieli. W pierwszym przypadku mówimy o podejrzeniu nowotworu złośliwego, w drugim o zmianie o charakterze łagodnym, która nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia i życia kobiety. Jeśli chodzi o guzy lite, lekarz bierze pod uwagę cechy charakterystyczne dla zmian złośliwych. Warto podkreślić, że jeżeli wynik badania USG sugeruje złośliwy charakter wykrytych zmian, pacjentka kierowana jest na dalszą specjalistyczną już diagnostykę.

Do często wykrywanych w trakcie badania USG piersi zmian zalicza się torbiele, czyli łagodne zmiany mające podłoże hormonalne. W tym wypadku ultrasonografia wykorzystywana jest także podczas usuwania zmian. To bowiem pod kontrolą USG dokonuje się nakłucia torbieli, co pozwala na usunięcie nagromadzonego w nich płynu.

Badanie USG piersi jest niezastąpione, jeśli chodzi o wykrywanie również takich zmian, jak:

  • krwiaki;
  • ropnie;
  • torbiele mleczne pojawiające się u kobiet karmiących piersią.

Każdą zmianę lekarz może dokładnie obejrzeć, określając jej wielkość oraz charakter. Jest to doskonały wstęp do ewentualnej dalszej diagnostyki.

USG piersi to badanie, które wykonuje się głównie u kobiet między 20. a 40. rokiem życia. Na efektywność badania w tym przedziale wiekowym pozwala odpowiednio gęsta gruczołowa budowa piersi. To właśnie dlatego możliwe jest tak skuteczne wykorzystanie fal ultradźwiękowych. W przypadku kobiet w wieku podeszłym badanie nie odgrywa już tak wielkiej roli. Wyjątkiem są jednak te panie, które zdecydowały się na stosowanie hormonalnej terapii zastępczej. Zażywanie hormonów sprawia bowiem, że budowa piersi jest gęstsza. W efekcie wykonanie mammografii jest zdecydowanie trudniejsze.

Niewątpliwym plusem badania USG jest brak jakichkolwiek efektów ubocznych. Jest to badanie całkowicie bezpieczne. Dzięki temu można je przeprowadzać nawet u kobiet spodziewających się dziecka oraz tych, które karmią swoje maleństwa piersią. Wykonywane jest także u nastolatek, a nawet małych dziewczynek, jeśli tylko zachodzi taka potrzeba.

Badanie USG piersi jest bez wątpienia badaniem użytecznym. Trzeba jednak pamiętać, że interpretacja tego, co widoczne na ekranie ultrasonografu uzależnione jest od wiedzy i doświadczenia lekarza wykonującego USG piersi. Dlatego tak ważne jest, aby USG piersi przeprowadzane było przez wykwalifikowany personel. Mający małe doświadczenie lekarze powinni zawsze wykonywać USG piersi pod nadzorem starszych i doświadczonych kolegów.

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03