USG

Co widać w nieinwazyjnym badaniu ultrasonograficznym, tzw. transwaginalnym (inaczej dopochwowym)?

  • Owulację
  • Ciążę
  • Ciążę pozamaciczną
  • Zespół policystycznych jajników
  • Nowotwory narządów kobiecych
  • Owulację

 

Kobiety starające się o dziecko powinny, co najmniej raz poddać się badaniu usg w celu wykluczenia zagrożeń wynikających z ewentualnych schorzeń niedających objawów (szczególnie na początkowym etapie rozwoju), jak choćby: mięśniaki, nowotwory, zespół policystycznych jajników, itp.
Jeśli kobieta planuje ciążę i chce poznać moment owulacji – również warto wykonać usg transwaginalne, aby określić dokładny i najlepszy moment w cyklu na zajście w ciążę. Powszechnie praktykę związaną z badaniem cyklu miesiączkowego nazywa się monitoringiem owulacji.

Ciąża

Badanie usg umożliwia obserwację zarodka już od 7 tygodnia. Wtedy też po raz pierwszy można zaobserwować akcję serca dziecka.
Ale pamiętajmy, że już starając się o dziecko warto co najmniej raz poddać się badaniu usg w celu wykluczenia zagrożeń wynikających z ewentualnych schorzeń niedających objawów (szczególnie na początkowym etapie rozwoju), jak choćby: mięśniaki, nowotwory, zespół policystycznych jajników, itp.
Badania usg, jakie należy w ciąży wykonać, te zalecane przez Towarzystwo Ginekologiczne to:
11 – 13,6 tydzień ciąży – badanie umożliwia ocenę prawidłowości w rozwoju płodu; mierzy się wówczas szerokości obwodu główki płodu, obwodu brzuszka i długość kości udowej.
W tym czasie widać już czy ciąża jest pojedyncza czy mnoga i określa się termin porodu.
18 – 22 tydzień ciąży – na tym etapie ocenia się prawidłowość narządów wewnętrznych: główki, kręgosłupa, serca, żołądka, pęcherza moczowego, nerek. Ocenia się umiejscowienie pępowiny oraz łożyska a także ilość wód płodowych.
Badanie przeprowadzane w tym terminie ma na celu przede wszystkim wykluczenie wad wrodzonych u dziecka. Jeśli badanie przeprowadza osoba doświadczona, posługując się dobrym aparatem USG, to wady wrodzone można wykluczyć w około 70% (do oceny wad wrodzonych służą dodatkowe narzędzia nieinwazyjne takie jak chociażby test Pappa, test potrójny, test podwójny, test Harmony i inne; lub inwazyjne, jak amniopunkcja lub biopsja kosmówki).
28-32 tydzień ciąży – ciąża zbliża się ku końcowi, w obrazie usg obserwuje się prawidłowość rozwoju płodu, ocenia ilość wód płodowych, określa się przybliżoną wagę dziecka.
Harmonogram badań w ciąży zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego:
https://polskietowarzystwoginekologiczne.com.pl

 

Ciąża pozamaciczna

Jeśli test ciążowy jest pozytywny, a kobieta plami lub nawet krwawi oraz odczuwa silny jednostronny ból brzucha (ból, który trudno odróżnić od zapalenia jajowodu czy wyrostka robaczkowego) – można podejrzewać ciążę pozamaciczną.
Jedynie w badaniu usg dopochwowych potwierdza się rozpoznanie ciąży pozamacicznej: przez potwierdzenie braku obecności pęcherzyka w macicy.
W takich przypadkach bardzo ważny jest czas, aby tego rodzaju sytuacja nie zagroziła zdrowiu i życiu kobiety oraz nie zagroziła jej przyszłemu macierzyństwu.

 

 

Zespół policystycznych jajników

Jeśli masz kłopoty z regularnymi miesiączkami, pojawieniem się owłosienia w miejscach charakterystycznych dla mężczyzn, zaburzeniami cholesterolu, innymi zaburzeniami hormonalnymi, nadwagą, może to być zespół policystycznych jajników, za który odpowiada powstanie na jajnikach wielu torbieli, które uniemożliwiają prawidłowe zapłodnienie i mogą prowadzić do zmian przed nowotworowych.
Jest to choroba o podłożu genetycznym, dotyka 4-6% populacji.
Choroba jest często trudna do rozpoznania, wynika wnikliwej obserwacji i wielu badań. Właściwą diagnozę często umożliwia fakt, iż w rodzinie aż 50 proc. matek i sióstr może być nią dotkniętych. Choroba polega na niszczeniu tkanki jajnika przez brak dojrzałości pęcherzyków Graffa, których rozwój został zatrzymany przed uwolnieniem komórki jajowej. W związku z tym zahamowany zostaje proces powstania ciałka żółtego. W miejscach po zaniku pęcherzyków w jajniku powstają liczne torbiele, które obserwuje się w właśnie w badaniu usg dopochwowym, co umożliwia właściwą diagnozę.

 

Nowotwory narządów kobiecych

Nowotwory jajników

Na początkowym etapie rozwoju najczęściej nie dają objawów. Potem pojawiają się dolegliwości, które mogą być pomylone z dolegliwościami układu pokarmowego, takie jak zgaga, uczucie pełności, wzdęcia. Najbardziej narażone są kobiety, które miały wiele owulacji, nie rodziły.
Według Towarzystwa Ginekologicznego najbardziej skuteczną metodą profilaktyki w nowotworach jajnika są systematyczne badania usg dopochwowe w celu wykrycia jak najwcześniej ewentualnych guzków i torbieli.

Nowotwory szyjki macicy

Problem ten dotyczy najczęściej kobiet, które stosują antykoncepcję i równocześnie palą, kobiet, które mają wielu partnerów oraz kobiet po 50 r.ż.
Duży procent zachorowań na nowotwory szyjki macicy stanowią przypadki związane z zarażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego.
W tym przypadku zalecane jest profilaktyczne wykonywanie badań cytologicznych oraz również badań usg dopochwowych, w którym widoczne będą zmiany i który stanowi pierwszy etap diagnostyki.
Zainteresowanych tematem zachęcamy na stronę Polskiego Towarzystwa Ginekologii-Onkologicznej:
https://ptgo.pl/dla-pacjenta/

Mięśniaki macicy

Ten problem dotyczy 30-40% populacji kobiet w Polsce, a więc co czwartej kobiety powyżej 35 r.ż.. Mięśniaki macicy nazywane są łagodnymi zmianami nowotworowymi, co oznacza, że są nowotworami niezłośliwymi. Występują w macicy w postaci zmian guzowatych.
Dają objawy takie jak: uczucie powiększenia macicy, krwawienia między miesiączkami, ból w podbrzuszu, ucisk powodujący wzdęcia i niemożność wypróżnień, ucisk na pęcherz, ucisk na kręgosłup, niepłodność.

Są łatwe do identyfikacji w badaniu usg dopochwowym – co umożliwia szybką diagnostykę i wdrożenie właściwego postępowania medycznego.

 

Diagnostyka ultrasonograficzna (USG) w przychodni Medica2000 – sprawdź nas!

Blog

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03