Badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej popularnie nazywane jest USG. Badanie to pozwala stwierdzić, w jakiej kondycji znajdują się znajdujące się w jamie brzusznej organy, między innymi wątroba, śledziona, pęcherzyk żółciowy, nerki, aorty, gruczołu krokowego. Dzięki temu badania można wcześnie wykryć choroby, torbiele, czy guzki na narządach, które znajdują się w jamie brzusznej. Badanie to jest bezbolesne, nieinwazyjne i całkowicie bezpieczne dla pacjenta. Kiedy może zostać wykonane? Czy do badania USG jamy brzusznej trzeba się wcześniej przygotować?

Krótka historia badania USG

Ultrasonografia początkowo wykorzystywana była przez różne gałęzie przemysłu do wykrywania wad metali. Pierwsze prace nad możliwościami wykorzystania ultradźwięków w diagnostyce medycznej prowadzono w czasie II wojny światowej; były one kontynuowane po jej zakończeniu. W szpitalach pierwsze urządzenia USG pojawiły się na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Początkowo wykorzystywano je do badań diagnostycznych płodu. Do badania miękkich tkanek ludzkiego ciała ultradźwięki zostały wykorzystane już w roku 1952. Na ich użycie zdecydował się Douglas Howry – radiolog pracujący w Stanach Zjednoczonych. Dzisiaj USG jamy brzusznej jest jednym z podstawowych badań diagnostycznych i profilaktycznych.

Jakie są wskazanie do wykonania badania USG jamy brzusznej?

Badanie to może zostać wykonane u wszystkich pacjentów, którzy uskarżają się na dolegliwości bólowe w jamy brzusznej. Mogą to być zarówno dolegliwości bólowe mające charakter przewlekły, jak i ostry, których przyczyny nie dają się ustalić w inny sposób. USG jamy brzusznej może więc zostać wykonane u pacjentów, u których lekarz podejrzewa:

  • zapalenie wyrostka robaczkowego;
  • zapalenie trzustki;
  • kamicę nerkową;
  • chorobę nowotworową – w tym rak trzustki.

Badanie to jest często wykonywane także u pacjentów po urazach w obrębie jamy brzusznej, u osób, u których doszło do nagłego powiększenia się obwodu brzucha, długotrwale wymiotujących oraz u pacjentów, u których w trakcie badania palpacyjnego daje się wyczuć guzy w obrębie jamy brzusznej. Badanie USG jamy brzusznej pozwala także zbadać nerki, pęcherz moczowy u kobiet i mężczyzn oraz prostatę u panów i narządy rodne kobiet w różnym wieku.

Jak pacjenci powinni przygotować się do badania?

Już na kilka dni przed wyznaczonym dniem badania należy zrezygnować z jedzenia ciężkostrawnych i wywołujących gazy potraw. Z reguły badanie USG jamy brzusznej wykonywane jest rano, w tym dniu rezygnujemy więc ze śniadania. Badanie w godzinach rannych jest bowiem wykonuje się na czczo. W przypadku, kiedy godzina badania została ustalona na godziny popołudniowe, zjedzenie śniadania jest, jak najbardziej wskazane. Musi być ono jednak lekkostrawne. Przestrzeganie tego zalecenia jest konieczne, gazy, które będą znajdować się w jelitach mogą uniemożliwić prawidłowe wykonanie badania. Jego wynik nie będzie miarodajny. Na godzinę przed godziną badania należy wypić co najmniej jeden litr niesłodzonej herbaty lub niegazowanej wody mineralnej. W trakcie badania pęcherz moczowy musi być bowiem pełny. W niektórych przypadkach konieczne jest zażycie w wieczór poprzedzający badanie środka na przeczyszczenie; jeśli jest to warunek niezbędny – poinformuje nas o tym lekarz, który skierował nas na badanie. Przed samym badaniem nie można palić papierosów.

Jak wygląda badanie?

Badanie USG jamy brzusznej jest nieinwazyjne i bezbolesne. Przed rozpoczęciem badania powłoki brzuszne są pokrywane specjalny żelem, dzięki temu fale akustyczne nie odbijają się od nich. Obraz badanego narządu lekarz wykonujący badanie może obserwować na monitorze. Badanie to jest dla pacjentów bezpieczne, nie ma żadnych przeszkód, aby było wykonywane kilkakrotnie w ciągu jednego roku. O tym, że jest to badanie nie stanowiące żadnego zagrożenia świadczy chociażby fakt, że jest ono wykonywane u kobiet w ciąży.

Jednym z najtańszych, stosunkowo łatwo dostępnych badań diagnostycznych i profilaktycznych jest obecnie badanie ultrasonograficzne czy badanie USG jamy brzusznej.

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03