badanie USG ginekologiczne

USG ginekologiczne jest badaniem o charakterze profilaktycznym, dzięki któremu możliwe stają się ocena stanu narządów płciowych oraz wczesne wykrycie ewentualnych schorzeń i dolegliwości. Trudno jednoznacznie określić, jak często powinno się odwiedzać gabinet lekarski celem poddania się tej czynności, ale wielu specjalistów uważa, że warto robić to przynajmniej raz w roku. Niemniej w wielu przypadkach częstotliwość badań należy dostosować do indywidualnej sytuacji. Jak przebiega USG ginekologiczne i na czym ono polega?

Działanie USG

USG, czyli ultrasonografia, jest nieinwazyjną i bardzo precyzyjną metodą obrazowania tkanek. Cały proces opiera się na wykorzystaniu ultradźwięków, które wysyła emiter. Napotykając na przeszkody, w postaci tkanek i narządów, fale odbijają się, a następnie przekazywane są do aparatury odbiorczej, co pozwala na wygenerowanie dokładnego obrazu. Na jego podstawie lekarz może ocenić zmiany w tkankach, dostrzegając nawet te o rozmiarze 0,01 mm.

Ultrasonografia stosowana w medycynie wykorzystuje fale ultradźwiękowe o częstotliwości od 2 do 50 MHz. Konkretne parametry dobierane są w zależności od przeprowadzanego badania, dzięki czemu można mieć pewność absolutnego bezpieczeństwa.

Z perspektywy osoby badanej najważniejszymi elementami ultrasonografów są ich głowice. To właśnie one emitują i odbierają fale ultradźwiękowe. Jak można się domyślić, wyróżnia się wiele rodzajów głowic, których wybór uzależniony jest od typu badania oraz oczekiwanych efektów. W gabinetach ginekologicznych najczęściej wykonuje się USG dopochwowe, przezbrzuszne oraz per rectum (czyli przezodbytnicze).

Do czego wykorzystywane jest USG ginekologiczne?

USG ginekologiczne jest jednym z najważniejszych etapów każdego badania okresowego. Jego wykonywanie pozwala na wczesne wykrywanie niebezpiecznych zmian, monitorowanie cyklu oraz wykrywanie i kontrolowanie ciąży.

Podstawowym celem USG ginekologicznego jest rozpoznanie i ocena budowy kobiecego układu rozrodczego, a więc jajników, jajowodów i macicy. Umożliwia to diagnostykę wielu dających niejednoznaczne objawy dolegliwości. Dzięki czemu o wiele łatwiejsze staje się zapobieganie niebezpiecznym chorobom oraz szybsze rozpoczynanie leczenia.
USG ginekologiczne pozwala również monitorować cykl miesiączkowy. Jest to ważne, ponieważ stwarza szansę na dokładną ocenę momentu owulacji poprzez mierzenie wielkości pęcherzyka. Zabieg ten ma więc ogromne znaczenie dla wszystkich osób starających się o dziecko lub mających problemy z zajściem w ciążę.

USG ginekologiczne przeprowadza się również w pierwszych miesiącach ciąży. Najpierw celem potwierdzenia ciąży przy dodatnim wyniku badania ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej. Następnie celem monitorowania rozwoju zarodka. Warto jednak pamiętać, że pierwsze USG, którego celem jest ocena rozwoju, przeprowadza się ok. 10 – 11 tygodnia ciąży. Wcześniej zaleca się je jedynie w przypadku podejrzeń komplikacji zdrowotnych.

Kiedy wykonywać USG ginekologiczne?

Zalecana częstotliwość wykonywania USG ginekologicznego uzależniona jest oczywiście od stanu zdrowia oraz stanu fizjologicznego. Kobiety niebędące w ciąży powinny poddawać się temu badaniu podczas cyklicznych wizyt u ginekologa (przynajmniej raz w roku). Jeśli jednak wystąpią jakieś niepokojące objawy (zaburzenia miesiączki, bóle w podbrzuszu), należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Jeszcze innym przypadkiem jest ciąża. Jeśli jej przebieg jest prawidłowy, zaleca się od 3 do 5 badań ultrasonograficznych w ciągu 9 miesięcy, choć i tak najważniejsze jest zdanie przyszłej matki oraz lekarza prowadzącego. Natomiast w przypadku ciąż zagrożonych harmonogram badań jest ustalany indywidualnie przez ginekologa.

Warto się badać!

USG ginekologiczne to naprawdę nic strasznego. Co najważniejsze, badanie to pozwala mieć pewność, że nasz organizm pracuje bez żadnych zakłóceń. A nawet jeśli wykryje ono jakieś nieprawidłowości, ich wyleczenie lub wyeliminowanie będzie o wiele łatwiejsze.

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03