Podstawową metodą diagnostyczną w ginekologii i położnictwie jest USG. Badanie wykonane ultrasonograficzną sondą dopochwową pozwala precyzyjnie ocenić nawet najmniejsze elementy układu rozrodczego. Jest ono również niezwykle potrzebne na początku ciąży.


USG ginekologiczne- jego działanie i wykorzystanie w medycynie

Dzięki falom ultradźwiękowym, o nieszkodliwych dla człowieka natężeniach, badanie to pozwala „zajrzeć” do narządów wewnętrznych. Fale te, wysyłane w głąb jakiejś części ciała, mogą napotkać na swojej drodze różne przeszkody, np. zwapnienia, ciała obce, od których zostaną odbite. Fale odbitego echa odbiera ten sam przetwornik pizoelektryczny, który je wytworzył. Zdobyte w ten sposób informacje są odpowiednio przetwarzane, a następnie ukazane na monitorze i ten obraz jest oceniany przez lekarza.


Badanie to pozwala również odróżnić zmiany łagodne od złośliwych, ocenić stan płodu i łożyska, a to dzięki możliwości oceny przepływu krwi w naczyniach krwionośnych. USG transwaginalne jest badaniem dużo dokładniejszym od badania wykonywanego przez powłoki brzuszne. Pozwala wykryć takie wady anatomiczne jak mięśniaki czy inne nieprawidłowe guzy. Po takiej diagnozie lekarz mierzy grubość błony śluzowej macicy (tzw. endometrium). Jeśli jest ona za gruba, może skierować pacjentkę na dalsze badania ( z podejrzeniem raka). Dotyczy to szczególnie kobiet po menopauzie.

Dopochwowe USG pozwala też bardzo dokładnie zbadać stan jajników, co pomaga wykryć guzy i torbiele. Dzięki tej metodzie badania w zasadzie od razu można ustalić, jaki jest charakter zmiany (łagodny czy złośliwy). Ginekologiczne USG jest też podstawowym badaniem w wykrywaniu policystycznych jajników, czy zaawansowanego procesu nowotworowego w obrębie szyjki macicy.

 

USG transwaginalne – kiedy powinno się je wykonać?


Najlepiej byłoby, gdyby to badanie było wykonane podczas każdej wizyty u ginekologa, ale jeśli nasz lekarz nie ma w swoim gabinecie aparatu USG, dobrze byłoby, gdyby skierował nas na to badanie przynajmniej raz na dwa lata, a jeszcze lepiej co rok.
Jest kilka wskazań, kiedy powinno się wykonać USG dopochwowe:

  • ustalając przyczynę niepłodności
  • podczas diagnozowania bólów podbrzusza;
  • przy kłopotach związanych z miesiączką;
  • przy braku miesiączki i innych jej zaburzeniach
  • stwierdzając nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych;
  • przy podejrzeniu chorób w obrębie jajników czy wad w budowie narządów rodnych
  • w celu zbadania owulacji


Warto korzystać z tego nowoczesnego badania.

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03