Błona dziewicza nie stanowi problemu w przeprowadzeniu podstawowych badań ginekologicznych u młodej kobiety. Dzisiejsze poradnie ginekologiczne wyspecjalizowane są w innowacyjne narzędzia, które w prosty i bezbolesny sposób pozwalają na prowadzenie zarówno USG, jak i innych badań.

Podstawowe badanie ginekologiczne przebiega w dwóch etapach. Pierwszy polega na wywiadzie ogólnym. Tu lekarz przeprowadza swego rodzaju rozmowę w której odnotowuje najistotniejsze fakty na temat stanu zdrowia, przyjmowanych leków, chorób przewlekłych występujących w rodzinie, itp. Następnie specjalista przystępuje do badania wewnętrznego. Tutaj lekarz musi obejrzeć poszczególne partie ciała, ewentualnie dotknąć bądź osłuchać. Wszystko odbywa się w warunkach septycznych. Specjaliści korzystają z różnych aseptyków, które mają na celu zapobieżenie przeniesienia ewentualnych patogenów. W gabinetach specjalistycznych znajdują się również narzędzia antybakteryjne i antywirusowe, np. lampy bakteriobójcze.

W trakcie drugiej części badania, ginekolodzy jako podstawowe narzędzie wykorzystują USG dopochwowe, brzuszne i doodbytnicze. Sonda USG to niewielkie urządzenie ultrasonograficzne, które przy pomocy fal dźwiękowych tworzy dwuwymiarowe obrazy narządów wewnętrznych. Narzędzie poprzez odpowiednie czujniki przekazuje obraz wewnętrzny do odpowiedniego odbiornika, gdzie jest on wyświetlany. Ta metoda umożliwia szybki przegląd struktur znajdujących się w narządzie rodnym kobiety oraz diagnozę ewentualnych chorób. Obraz pokazuje rzeczywisty stan macicy oraz jajników. Zdaniem specjalistów dopochwowe USG jest niezbędną czynnością w prawidłowej ocenie stanu zdrowia każdej badanej pacjentki.

Badanie ginekologiczne dziewicy

Nie ma przeciwwskazań do przeprowadzenia podstawowego badania ginekologicznego u dziewicy. Wystarczy poinformować ginekologa podczas rozmowo o tym, że błona dziewicza nie została jeszcze przerwana. Taka informacja sprawi, że lekarz nie przerwie błony dziewiczej, a w delikatny sposób sprawdzi ogólny stan narządu rodnego kobiety przez odbyt lub pochwę stosując wzierniki dziewiczy (nakładki na sondę). W przypadku oględzin jajników można wykonać USG przez powłoki brzuszne. Do badania wskazane jest mieć pełny pęcherz moczowy – to spowoduje, że obraz USG będzie lepszy. USG przez odbyt może być niekomfortowe.

Jak przygotować się do badania USG?

Jeśli Twój lekarz zleci badanie USG w przypadku bólu narządów płciowych czy okolic brzucha, nie musisz się specjalnie przygotowywać przed badaniem. USG ma określić przyczynę Twoich dolegliwości, a nie przysporzyć Ci kłopotów. W rzeczywistości pełny pęcherz należy mieć jedynie przed USG brzucha w pozostałych przypadkach nie ma takiej potrzeby. Nawet wskazane jest opróżnienie pęcherza.
Jeżeli używasz w danej chwili tamponu, musisz go usunąć. Pamiętaj, że USG dopochwowe u dziewic jest wykonywane w szczególnych przypadkach, a więc niezwykle rzadko. Jeśli przyjmujesz jakieś leki, nie powinnaś odstawiać ich na czas wizyty. Poinformuj o zażywanych medykamentach lekarza. Nerwy zostaw za drzwiami gabinetu. Fale dźwiękowe USG nie powodują bólu, więc nie ma powodu do obaw.

Jak wygląda ginekologiczne badanie USG?

Badanie USG bez wglądu na rodzaj odbywa się w pozycji leżącej. Zatem należy położyć się na stole lub fotelu ginekologicznym z lekko ugiętymi kolanami i stopami opartymi o łóżko lub wskazane elementy fotelu. Kolejno lekarz przygotowuje aparaturę USG. Ginekolog nakłada prezerwatywę na sondę w przypadku USG dopochwowego oraz pokrywa ją żelem. Następnie umieszcza urządzenie we wskazanym miejscy. Sonda wysyła fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, które docierają do różnych partii ciała. Aparatura konwertuje obraz, który można zobaczyć na monitorze.

Ile czasu trwa ginekologiczne badanie USG?

Badanie USG w gabinecie ginekologicznym zazwyczaj trwa kilka minut. Procedura może ulec wydłużeniu w przypadku słabej ostrości zdjęć lub w wyniku nieoczekiwanych okoliczności, np. awaria sprzętu.

Czego spodziewać się po badania USG pochwy?

Badanie ginekologiczne jest w zasadzie bardzo proste. Warto wiedzieć czego spodziewać się po badaniu USG szczególnie w przypadku dziewic.
Jeżeli w trakcie badania wykorzystano USG dopochwowe, Twój radiolog usunie sonę, a następnie otrzymasz ręczniki papierowe do wytarcia pozostałości żelu z ciała. Po badaniu możesz kontynuować dotychczasowe aktywności.
Po badaniu ginekolog zwykle analizuje obraz otrzymany z USG. Jeżeli zajdzie taka potrzeba omówi nieprawidłowości żeńskiego narządu rozrodczego i postawi diagnozę lub rozpoznanie. W przypadku, gdy w obrębie macicy wystąpią jakiekolwiek nieprawidłowości, lekarz wdrąży odpowiednie leczenie.

Jeżeli przystąpiłaś do USG dopochwowego jako dziewica, to wystąpiło bardzo duże prawdopodobieństwo przerwania błony dziewiczej. Po badaniu powinnaś zwrócić szczególną uwagę na swój narząd rodny. Gdy poczujesz intensywny ból w okolicach podbrzusza lub zauważysz krwawienie, prawdopodobnie doszło do przerwania błony dziewiczej. Tu też niezwłoczna będzie kolejna wizyta u ginekologa w celu zweryfikowania przyczyny ewentualnego problemu.

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03