tyłozgięcie macicy

Czy wiecie, że tyłozgięcie macicy dotyka aż 25% kobiet? Lekarze nie uważają jednak tej przypadłości za chorobę, a raczej za nie mający większego wpływu na zdrowie element fizjologii. Element normalny i nie dający powodów do zmartwień.

Co oznacza tyłozgięcie?

Mogłoby się wydawać, że już samo zgięcie macicy jest czymś nieprawidłowym. Tymczasem macica charakteryzuje się właśnie wygięciem!

Przed kobiecym narządem rozrodczym leży pęcherz moczowy, a za nią odbytnica. Jeśli macica jest tak wygięta, że dno jej opiera się do przodu o pęcherz, to jest to przodozgięcie, a jeśli dno macicy opiera się do tyłu, to mamy do czynienia z tyłozgięciem.

Przodozgięcie macicy

Przodozgięcie macicy występuje u większości kobiet, dlatego uważa się je za bardziej normalne. O tym, czy Wasza macica jest zgięta do przodu czy do tyłu, dowiecie się w czasie standardowego ginekologicznego badania USG.

Przyczyny tyłozgięcia macicy

Zazwyczaj jest to specyfika wrodzona wynikająca z budowy narządów danej kobiety. Z kolei nabyte tyłozgięcie wynika ze stanów zapalnych, z powikłań po porodzie albo z endometriozy, czyli z obecności błony śluzowej macicy poza jamą macicy, dotykającej zazwyczaj kobiety w wieku rozrodczym.

Jaka diagnostyka?

Bardzo wiele kobiet nie wie, że ich macica ma tak specyficzną budowę. Nic dziwnego zresztą, ponieważ tyłozgięcie macicy nie daje żadnych specyficznych objawów. Jeśli jakieś się jednak pojawiają, to zazwyczaj są to obfite i bolesne miesiączki, niemożność zajścia w ciąże, bóle w krzyżu albo nieprzyjemny ucisk na pęcherz i jajniki.

Tyłozgięcie a ciąża

A zatem panie często dowiadują się o swojej przypadłości dopiero wówczas, gdy nie mogą zajść w ciążę. Lekarze zaznaczają jednak, że specyficzna budowa macicy nie wyklucza zostania mamą. (Większą przeszkodą jest sama choroba endometrioza generująca tyłozgięcie macicy.)

Nietypowa budowa macicy utrudnia jednak zapłodnienie z powodu bólu, jaki odczuwają kobiety w czasie głębokiej penetracji, w czasie której plemniki łatwiej docierają do komórki jajowej.

Jaką zatem pozycję seksualną stosować?

Lekarze zalecają pozycję od tyłu, boczną i łokciowo-kolankową.

Budowa macicy a poród

Nasuwa się pytanie, czy tyłozgięcie macicy wpływa na przebieg ciąży i poród?

Otóż niespecjalnie wpływa, ponieważ najtrudniejszym etapem jest moment zapłodnienia. Później organizm kobiety przystosowuje się do nowej sytuacji i macica rośnie wraz z płodem. Niemniej jednak początek zapłodnienia i początek ciąży są stosunkowo najtrudniejsze i mogą pojawić się wówczas bóle krzyża. Statystyki mówią też, że u kobiet z tyłozgięciem macicy częściej zdarzają się nawykowe poronienia.

Pamiętajcie też, że tyłozgięcie macicy nie pretenduje Was do cesarskiego cięcia.

Endometrioza

Endometrioza jest więc jedną z przyczyn takiej a nie innej budowy macicy. Chorobę tę jako pierwszy opisał Daniel Shroen w 1960 roku. Z kolei jej objawy przedstawił Artur Duff w 1769 roku.

Kiedy ta choroba się pojawia i u kogo?

Lekarze oceniają, że endometrioza występuje u 7 – 15% kobiet w wieku rozrodczym. Rzadko występuje przed pierwszą miesiączką jak i po menopauzie. Zdarzało się jednak, że na endometriozę chorowali mężczyźni leczeni hormonalnie z powodu nowotworu gruczołu krokowego.

Choroba objawia się bólem w czasie współżycia płciowego, zaburzeniami cyklu miesięcznego, obfitymi krwawieniami menstruacyjnymi, częstym zespołem napięcia przedmiesiączkowego, niedrożnością jajowodów, zaburzeniami zdolności rozrodczych czy bezpłodnością. Rzadziej występują krwawienia acykliczne, krwiomocz, krwawienia z przewodu pokarmowego czy plamienia kontaktowe.

Endometriozę lekarz najczęściej rozpoznaje w czasie laparoskopii lub laparotomii z biopsją albo podczas mniej inwazyjnej punkcji zatoki Douglasa. Chorobę leczy się za pomocą leków z grupy gestagenów, leków hamujących wydzielanie gonadotropin albo analogów gonadoliberyny mających hamujących podziały komórkowe endometrium poprzez zmniejszenie poziomu estrogenów.

Czasami endometrioza jest na tak ciężkim etapie, że trzeba usunąć jajniki, ponieważ są one zniszczone przez torbiele czekoladowe oraz zrosty. Co ciekawe, ból miesiączkowy związany z endometriozą zmniejszają tabletki antykoncepcyjne. Podczas leczenia operacyjnego usuwa się ogniska i torbiele endometrialne.

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03