Jakie są objawy ciąży?

Z częstymi symptomami ciąży jest tak, że bywają mylnie interpretowane przez ciężarne kobiety. W dodatku owe wczesne oznaki stanu błogosławionego często są łudząco podobne do objawów zatrucia pokarmowego lub grypy.

Jak zatem rozpoznać prawidłowo ciążę i kiedy należy wyczekiwać pierwszych oznak?

Kiedy wyczekiwać objawów?

W pierwszych dniach ciąży oznaki są niedostrzegalne, ponieważ ciało przyszłej mamy dopiero dostosowuje się do nadchodzących zmian. Pierwszego symptomu powinnyście spodziewać się za to już w drugim tygodniu. Najczęściej jest to po ok. 10 dniach.

Często jest on jednak niezauważalny i łatwo go przeoczyć. Trzeba byłoby bardzo wnikliwie wsłuchiwać się w swój organizm. Zazwyczaj jednak kobieta dostrzega, że jest w ciąży po ok. 4 lub nawet 6 tygodniach od zapłodnienia. Może pojawić się wówczas krwawienie implantacyjne, które jest spowodowane zaimplantowaniem się w macicy zarodka. Brak miesiączki nie u wszystkich kobiet jest objawem w ciąży, ponieważ niektóre z nich mają nieregularny cykl menstruacyjny.

Pierwsze objawy ciąży

  1. Nudności i wymioty – to bardzo charakterystyczny i powszechny objaw ciąży. Zazwyczaj ciężarna wymiotuje rano lub wieczorem, a rzadziej przez cały dzień. Co ciekawe, owe symptomy są szczególnie zauważalne u kobiet, które rodzą po raz pierwszy. Niejedna osoba zapyta – jaka jest przyczyna porannych wymiotów i mdłości? Otóż jest to wynik wysokiego stężenia hormonu wytwarzanego w czasie ciąży – gonadotropiny kosmówkowej. Hormon ten jest produkowany przez kosmówkę. Badania wykazały, że owe objawy częściej dotyczą kobiet, które żyją w stresie i doświadczają lęku.
  2. Krak miesiączki – oprócz braku miesiączki pojawia się także wspomniane krwawienie implantacyjne. Jednak zarówno plamienie to jak i skąpa miesiączka mogą być objawami ciąży pozamacicznej. Krwawieniem objawia się się również poronienie. Poza tym lekarze zauważają, że miesiączka może pojawić się już w czasie ciąży, choć bywa krótsza. Jak widać, niektóre objawy mogą być mylące, dlatego nietypowe zachowanie się organizmu należy natychmiast skonsultować z lekarzem i unikać bazowania na wyłącznie osobistej diagnozie.
  3. Zawroty głowy – wynikają ze zmian w krążeniu krwi, które to zmiany rozszerzają naczynia krwionośne. Ale dzięki tym zmianom krew sprawniej dopływa do płodu. Ciśnienie krwi matki oraz dziecka obniża się i w wyniku tego mniej krwi kieruje się do mózgu, co objawia się właśnie zawrotami głowy, czy nawet omdleniami. Zawroty głowy i omdlenia częściej dotykają ciężarnych, które nie jedzą regularnie. Należy więc zadbać o spożywanie posiłków w regularnych odstępstwach czasu, czyli co około trzy, cztery godziny. Spadek cukru we krwi może bowiem nasilać dolegliwości.
  4. Zmiana apetytu – zazwyczaj ciężarna ma większą ochotę na jedzenie. Ów symptom często interpretowany jest jako wzmożone zapotrzebowanie rozwijającego się płodu na witaminy i minerały oraz inne składniki odżywcze. Tymczasem powodem większego apetytu są zmiany hormonalne. Niektóre ciężarne odczuwają niechęć do lubianych dotąd potraw. Co ciekawe, medycyna ludowa interpretowała smaki ciężarnej w taki sposób, że ochota na słone dania zwiastowała urodzenie chłopca, a chęć na potrawy słodkie dziewczynkę. Warto też dodać, że zwiększenie apetytu na jedzenie może tez oznaczać np. niedosypianie czy jedzenie w zbyt dużych odstępach czasu.
  5. Ból piersi – zmiany hormonalne powodują powiększenie się, ból, zwiększoną wrażliwość piersi. Widoczne stają się żyły w piersiach, a sutki zmniejszają się.
  6. Zmęczenie – to wynik szybkiego wzrostu progesteronu w ciele ciężarnej. Pojawia się też senność. Przyszła mama intensywniej też odczuwa niepokój oraz stres.
  7. Wrażliwość na zapachy – takie jak dym papierosowy, zapach kawy czy zapachy perfum.
  8. Częste oddawanie moczu – jest efektem ucisku powiększonej macicy na pęcherz moczowy.
  9. Ból brzucha – przypominający ból menstruacyjny. Przyszła mama może odczuwać także wzdęcia.

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03