Czy w czasie okresu zamierzasz uprawiać ostry seks bez zabezpieczenia? A może jesteś w tym dniu zawalona od rana do wieczora pracą? Lub akurat umówiłaś się z fryzjerem? To błąd! Zobacz, czego jeszcze nie powinnaś robić, gdy właśnie nadeszły „te dni”.

Za krótko śpisz?

Odpowiednia ilość snu oznacza wypoczęty umysł i ciało. To pierwszy krok do sprawnie działającego organizmu. Ważna jest też regularność, bo jeśli jednego dnia chodzisz spać o jedenastej, a innego o pierwszej w nocy i śpisz do południa, to rozregulowujesz pracę hormonów. A stąd prosta droga do złego samopoczucia w czasie miesiączki, bo przecież cykl miesięczny jest warunkowany właśnie przez hormony.
Dobra rada dla Ciebie: chodź spać najlepiej przez północą, ponieważ, jak dowiedli amerykańscy naukowcy, sen przed godziną zero jest najbardziej efektywny. Wręcz każda przespana godzina przed północą liczy się jako dwie!

Pierwszego dnia miesiączki leżysz cały dzień w łóżku?
Niektóre kobiety biorą wręcz wolne tego dnia. Czy to rozsądne? Może się wydawać, że tak, bo bolesne skurcze potrafią naprawdę zaleźć za skórę. A jednak… najlepszym środkiem rozkurczowym jest (paradoksalnie) ruch. Poza tym uwalniane w czasie aktywności endorfiny niwelują ból.
Dobra rada dla Ciebie: zrezygnuj tego dnia z większych aktywności typu siłownia czy bieganie, ale na przykład lekki spacer, chociażby chodzenie po domu, jest bardzo wskazane.

 

Katujesz się dietą?

Lepiej odpuść sobie dietę w pierwszy dzień miesiączki. Niektórzy ginekolodzy zachęcają swoje pacjentki do tego, aby w te dni szczególnie wnikliwie wsłuchiwać się w potrzeby swojego organizmu, ponieważ to właśnie on wie, co jest dla nas dobre. Jedz po prostu to, na co masz ochotę.
Dobra rada dla Ciebie: jeśli masz ochotę na truskawkowe lody to… zjedz je na zdrowie, ale zamiast całego pudełka poprzestań na jednej gałce. Da ci to poczucie kontroli i pozostawi w dobrym nastoju.

Za dużo pracujesz?

Jeśli jesteś w okolicach trzydziestki to znaczy że należysz do pokolenia millenialsów, czyli ludzi którzy pierwsze wypalenie zawodowe zaliczają jeszcze przed trzydziestym rokiem życia. To po prostu ludzie, którzy za dużo pracują, siedząc po godzinach i pracują w weekendy oraz myśląc o pracy w każdej wolnej chwili. Taki tryb życia wpływa z kolei negatywnie na pracę hormonów, rozregulowując je.
Dobra rada dla Ciebie: po prostu zacznij robić coś dla siebie. Dobrą ku temu okazją jest pierwszy dzień okresu, kiedy możesz zafundować sobie długą kąpiel w wannie pełnej piany. Uważaj jednak, aby woda w wannie nie była zbyt gorąca, bo to może nasilić krwawienie.

Umówiłaś się z fryzjerem?

To błąd, bo będziesz niezadowolona z efektów. W czasie miesiączki dochodzi do zmian hormonalnych i rozregulowania temperatury ciała. W efekcie kolor farby może wyjść inny niż w zamierzeniu. Skóra przy włosach jest cieplejsza, a przy nasadzie kolor może wyjść ciemniejszy. Z kolei trwała ondulacja może wyjść silniejsza.
Dobra rada dla Ciebie: zamiast poprawić sobie nastrój fryzjerem, poczytaj fajną książkę.

Uprawiasz seks?

Seks podczas okresu to rzadko podejmowany i wstydliwy temat. Mimo to wiele kobiet decyduje się na stosunek seksualny w czasie miesiączki. O ile seks z zabezpieczeniem w postaci prezerwatywy nie jest niebezpieczny, to już współżycie bez zabezpieczenia może być niebezpieczną praktyką. Podobnie jak współżycie z tamponem w pochwie. Ginekolodzy ostrzegają jednak przed takimi zachowaniami, gdyż mogą one prowadzić do zagrażających zdrowiu infekcji. W czasie miesiączki dochodzi bowiem do wydzielania złuszczonych tkanek macicy, a szyjka macicy jest podrażniona. Z kolei pochwa jest w tych dniach bardziej wyczulona na otarcia. Drugiego i pierwszego dnia miesiączki wydzieliny jest najwięcej, dlatego penis może przemieścić bakterie. Poza tym pamiętajmy, że w czasie okresu osłabiona jest odporność organizmu i w związku z tym jesteśmy bardziej podatne na infekcje. Krew miesiączkowa jest idealnym miejscem dla rozwoju wirusów, dlatego w tych dniach łatwo jest zarazić się chorobą weneryczną.
Dobra rada dla Ciebie: zamiast ostrego seksu bez zabezpieczenia zafundujcie sobie pierwszego dnia miesiączki delikatne czułości w postaci pocałunków i innych pieszczot.

Używasz drażniących kosmetyków?

Na przykład mydła czy przesiąkniętych chemią żeli pod prysznic. Składniki takich kosmetyków mogą sprawić, że poczujesz dyskomfort.
Dobra rada dla Ciebie: w tych dniach przestaw się na naturalne, nieperfumowane kosmetyki. A najlepiej korzystaj z nich przez cały czas, szczególnie jeśli jesteś alergiczką.

Nie dbasz wystarczająco o higienę

Jasne, wszystkie dobrze wiemy, że w czasie okresu trzeba dbać o higienę. Ale czy wiedziałaś, że należy zmieniać podpaskę i podmywać się co trzy godziny? I to maksymalnie. Oczywiście czasami nie mamy możliwości zmiany środków higienicznych, ale warto zadbać, aby do takich sytuacji nie dochodziło zbyt często. W czasie miesiączki jesteśmy bowiem szczególnie narażone na infekcje bakteryjne.

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03