poród

Może się wydawać, że poród jest jednym etapem, w czasie którego matka skarży się na bóle i skurcze i skupia się na oddychaniu. Tymczasem lekarze wyróżniają trzy charakterystyczne etapy porodu. Każdy etap ma swoją specyfikę.

Pierwszy etap porodu – skurcze, podekscytowanie i lęk

  • Zaczyna się od delikatnych skurczów mięśni macicy. Pierwsze skurcze pojawiają się co 10 – 30 minut i trwają po 40 sekund. Bywa, że już wówczas pękają błony płodowe i przez szyjkę macicy wypływa płyn owodniowy. Częściej jednak wody płodowe są jeszcze kompletne. Skurcze stają się coraz częstsze i bolesne. Pod koniec tego etapu pojawiając się co dwie minuty i trwają przez 70 – 90 sekund. W tym czasie mięśnie macicy kurcząc się zmniejszają swoje rozmiary, po każdym skurczu ulegając relaksacji. Kurczą się do momentu, kiedy średnica szyjki macicy osiągnie co najmniej 10 cm.
  • Jak czuje się matka? Przechodzi ona zazwyczaj serię zmian samopoczucia. Na początku jest bardzo podniecona tym, że już niedługo powita na świecie swoje dziecko. Następnie wraz z nasileniem skurczy kobieta coraz bardziej skupia się i koncentruje na akcji porodowej. Pod koniec porodu pojawia się często kryzys psychiczny objawiający się silnym lękiem. Matka obawia się, że poród nie przebiegnie prawidłowo albo że jej coś się stanie. Tymczasem specjaliści uspokajają, że ów lęk jest tylko zwiastunem końca pierwszego etapu porodu.
  • Jak przyspieszyć ten etap? Może się on dłużyć, bo jest najdłuższym etapem, ale przyspieszyć go może ruch. Polegający na przykład na spacerach czy ćwiczeniach rozciągających na piłce lekarskiej. Dobrze jest też zacząć już trenować prawidłowy oddech, który przyda się w drugim etapie porodu. Drugi etap porodu – dziecko pojawia się na świecie

Drugi etap – witaj na świecie

  • Rozpoczyna się pełnym rozwarciem szyjki macicy (którym towarzyszą bóle parte), a kończy urodzeniem dziecka. Trwa on maksymalnie 2 godziny, a przy znieczuleniu zewnątrzoponowym 3 godziny. U wieloródek często jest to tylko pół godziny. Etap ten polega na wypychaniu z brzucha matki przez kanał rodny płodu. Towarzyszą temu skurcze macicy oraz bardzo intensywne ruchy przepony zwane parciem.
  • W jaki sposób noworodek pojawia się na świecie? Zazwyczaj wychodzi najpierw głową.Czasami jednak może być nieprawidłowo ułożony i pierwsze wychodzą stopy lub pośladki. Do niedawna nieprawidłowe ułożenie płodu było wskazaniem do cesarskiego cięcia, od czego jednak dzisiaj się odchodzi. Przeciwwskazaniem do porodu naturalnego jest ułożenie płodu w pozycji obróconej, czyli jeśli jest on obrócony bokiem albo twarzą ku plecom marki, a w kanale rodnym najpierw pojawiają się rączki lub ramiona dziecka. Pojawia się wówczas ryzyko zawinięcia się kończyn malucha w kanale rodnym i jego zaklinowania.
  • Czy dziecko po porodzie można oddać matce? Po porodzie rozpoczyna się proces fizjologicznej adaptacji poporodowej noworodka, trwającej ok. 2 – 3 dni po narodzinach. W ciągu maksymalnie 10 minut po narodzinach lekarze oceniają stan dziecka według pięciu parametrów skali Apgar, która to skala pozwala ocenić lekarzowi, czy dziecko wymaga interwencji pediatry czy można je pozostawić przy matce.

Trzeci etap – okres popłodowy

  • Trwa on od 5 minut do pół godziny. Polega na oddzieleniu się i wydaleniu łożyska, które nie byłoby możliwe, gdyby nie skurcz i retrakcja macicy. Lekarze wyróżniają dwa sposoby odklejenia łożyska. Pierwszy to sposób Schultzego, polegający na odklejeniu centralnym, czyli w środku, kiedy łożysko rodzi się stroną płodową. Drugi sposób nosi nazwę Duncana i polega bocznym odklejeniu się i towarzyszy mu obfitsze krwawienie.
  • Ważne jest, aby organizm wydalił całe łożysko. Jest to konieczne, gdyż pozostające w macicy fragmenty mogą powodować infekcje i krwotoki. Sprawdzenie, czy wszystko zostało wydalone, należy do położnej. W sytuacji kiedy łożyska nie wychodzi w jednej części a zostało poszarpane na fragmenty, stosuje się odessanie kanału rodnego i macicy z resztek łożyska.
  • Czy łożysko ma cechy lecznicze? Tak uważano dawniej i było ono nawet sprzedawane firmom kosmetycznym. Jednak dzisiaj uważa się takie praktyki za zbyt ryzykowne, gdyż może dojść do zakażenia chorobami zakaźnymi typu wirus HIV.

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03