W ciągu ostatnich kilkunastu lat medycyna zrobiła ogromny postęp. Dzisiaj do dyspozycji lekarzy jest całe mnóstwo nowoczesnych metod diagnostycznych, które pozwalają „zajrzeć” w głąb ludzkiego ciała. Zalicza się do nich między innymi tomografię komputerową oraz rezonans magnetyczny. Po te innowacyjne techniki obrazowania ludzkiego ciała sięga z powodzeniem między innymi ginekologia.

W diagnozowaniu większości chorób ginekologicznych bazuje się na popularnym USG, czyli badaniu prostym, tanim i całkowicie bezbolesnym. Niestety, nieraz okazuje się, że informacje jakich dostarcza ultrasonograf są po prostu niewystarczające. Wówczas to właśnie nowoczesne metody diagnostyczne, do których zalicza się tomografię komputerową oraz rezonans magnetyczny okazują się być niezastąpione.

Tomografia komputerowa to badanie bazujące na promieniach rentgenowskich. Są one emitowane przez specjalne lampy. Badanie pozwala na niezwykle dokładne odwzorowanie budowy tych tkanek, które położone są naprawdę głęboko w ciele. Do tego obejrzeć można je w różnych płaszczyznach. Przedstawiany obraz charakteryzuje się bardzo dużą rozdzielczością, co sprawia, że jest naprawdę bardzo dokładny. Tomografia komputerowa jest nieoceniona zwłaszcza wówczas, gdy w grę wchodzi diagnostyka chorób nowotworowych. Pozwala na ocenę stopnia zaawansowania choroby. Jest nieoceniona, kiedy pojawiają się choćby niewielkie wątpliwości diagnostyczne. Trzeba jednak pamiętać, że metoda ta nie jest stosowana w przypadku kobiet spodziewających się dziecka. Wszystko z uwagi na szkodliwe działanie promieni rentgenowskich – na rozwijającym się w łonie matki dziecku odbijają się one niezwykle negatywnie.

Rezonans magnetyczny to badanie, w którym wykorzystywane jest promieniowanie magnetyczne. Na dzień dzisiejszy posiadana wiedza mówi, że nie wpływa ono w żaden sposób negatywnie na organizm człowieka. W związku z tym to badanie można wykonywać nawet wówczas, gdy kobieta spodziewa się dziecka. Na podkreślenie zasługuje fakt, że to badanie o wiele lepiej sprawdza się wówczas, gdy zobrazować trzeba wygląd tkanek miękkich. Jest więc niezastąpione wówczas, gdy lekarzy interesuje stan macicy.

Wśród chorób ginekologicznych, w przypadku których niezastąpione jest wykonanie rezonansu magnetycznego wymienia się raka szyjki macicy. Klasyczne USG w przypadku tej choroby nie ma zbyt wielkiej przydatności diagnostycznej. Rezonans wykonuje się po to, aby dokładnie ocenić zmiany, jakie zaszły w szyjce macicy. Badanie pozwala również sprawdzić czy choroba zaatakowała węzły chłonne. Co ciekawe, tomografia komputerowa w przypadku macicy nie jest już tak przydatna.

W przypadku raka trzonu macicy podstawową metodę diagnostyczną stanowi badanie USG. Zarówno tomografia komputerowa, jak i rezonans magnetyczny są badaniami dodatkowymi. Na etapie diagnozy badania te nie mają w tym przypadku dużego zastosowania. Nie pozwalają na dokładną ocenę charakteru zmian, które wystąpiły. Kiedy jednak niezbędna jest ocena stadium zaawansowania choroby tomografia komputerowa jest niezastąpiona. To dzięki niej można precyzyjnie zlokalizować miejsca ewentualnych przerzutów.

Jeśli chodzi o diagnostykę chorób jajnika, podstawę stanowi badanie USG. Kiedy jednak uwidocznione w badaniu ultrasonograficznym zmiany są trudne do oceny i pozostawiają duże wątpliwości, wykonuje się tomografię komputerową. Jest to badanie pozwalające między innymi na ocenę wielkości ewentualnego guza. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku takich zmian zawsze konieczne jest również wykonanie biopsji. Dopiero po otrzymaniu wyniku tego badania możliwe jest postawienie ostatecznej diagnozy.

Tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny to nowoczesne badania, które mają naprawdę ogromne zastosowanie. Pozwalają na diagnostykę rozmaitych chorób, a także ocenę zaawansowania procesu chorobowego. W ginekologii zadomowiły się na dobre, doskonale uzupełniając takie metody diagnostyczne, jak cytologia oraz badanie ultrasonograficzne. Dzisiaj trudno wyobrazić sobie proces diagnostyczny wielu schorzeń ginekologicznych bez metod obrazowania.

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03