tarczyca

Już od kilkunastu lat obserwuje się w naszym społeczeństwie prawdziwą pogoń za szczupłą sylwetką. Coraz więcej osób pragnie wyglądać naprawdę perfekcyjnie. Stosujemy rozmaite diety cud, katujemy się na siłowni. Jak odchudzanie wygląda w przypadku osób, które mają problemy z tarczycą? Czy kondycja tego gruczoły wpływa na masę naszego ciała?

Tarczyca jest gruczołem, który bierze udział w regulowaniu metabolizmu naszego ciała. To właśnie z tego powodu osoby chorujące na nadczynność bądź niedoczynność tarczycy powinny przywiązywać baczną wagę do tego, co ląduje na ich talerzu. W przeciwnym razie mogą bardzo szybko przytyć lub nadmiernie stracić na wadze. Do tego nie można zapominać, że to, co jemy nie jest obojętne dla działania leków zażywanych wówczas, gdy choruje się na którąś z tych chorób.

Za jeden z podstawowych objawów niedoczynności tarczycy uważa się przybieranie na wadze. Warto więc pamiętać, że w przypadku tej choroby racjonalna i odpowiednio zbilansowana dieta jest jak najbardziej wskazana. Odchudzanie jest trudne, ale nie jest niemożliwe. Trzeba jednak mieć na uwadze, że niedoczynność tarczycy to choroba istotnie spowalniająca przebieg procesów metabolicznych w naszych ciele. Komponując dietę w przypadku tej choroby, należy stawiać przede wszystkim na produkty charakteryzujące się niskim indeksem glikemicznym. Nie będą one powodowały drastycznych wahań poziomu cukru we krwi, a co za tym idzie nie będzie pojawiało się nieprzyjemne uczucie głodu, które zachęca do sięgnięcia po kolejny posiłek. W ciągu dnia należy zjeść pięć niewielkich posiłków. Warto wyeliminować z diety źródła pustych kalorii. Wskazane, aby w posiłkach nie pojawiały się:

  • jasne pieczywo;
  • wieprzowina;
  • smalec.

Wykluczyć należy również wszelką żywność wysokoprzetworzoną, która dostarcza dużych ilości tłuszczy trans. Nie tylko negatywnie odbijają się one na kondycji naszego serca i naczyń krwionośnych, ale również powodują powstawanie tak zwanej otyłości brzusznej. Chcąc schudnąć, dobrze jest poradzić się dietetyka. Do produktów niewskazanych zalicza się również soję, która sprawia, że wchłanianie zażywanych leków zostaje mocno utrudnione. Warto również ograniczyć gluten. W przypadku niedoczynności tarczycy na podłożu choroby autoimmunologicznej może bowiem dojść do rozwinięcia się celiakii – choroby polegającej na nietolerancji glutenu. Może więc okazać się, że konieczne będzie stosowanie diety bezglutenowej.

W przypadku nadczynności tarczycy problem jest zupełnie inny. Gruczoł tarczycowy pracuje zbyt intensywnie, „podkręcając” nadmiernie tempo przemian metabolicznych. W efekcie dochodzi do gwałtownych ubytków masy ciała. Jeżeli choroba jest zaawansowana, utrzymanie bezpiecznej masy ciała staje się bardzo trudne. Dlatego w tym przypadku należy zadbać o zwiększoną podaż kalorii. Jednocześnie nie wolno zapominać, że posiłki mają być pełnowartościowe i pozbawione szkodliwych substancji. Chorzy na nadczynność tarczycy powinni również bardzo uważać na produkty, w których mogą znajdować się duże ilości jodu. Pierwiastek ten wspomaga pracę gruczołu tarczycowego, który w przypadku nadczynności działa i tak na zbyt wysokich obrotach. Dlatego zaleca się mocne ograniczenie spożycia:

  • jajek;
  • jodowanej soli;
  • owoców morza.

Choroby tarczycy to problem coraz większej grupy osób. Warto pamiętać, że w przypadku niedoczynności konieczne jest zmniejszenie liczby spożywanych kalorii i baczne kontrolowanie wagi. Jeśli natomiast doszło do rozwinięcia się nadczynności, posiłki muszą być bardziej kaloryczne niż zwykle. W przeciwnym razie może pojawić się spadek wagi zagrażający zdrowiu. Osoby zmagające się z chorobami tarczycy powinny pozostawać pod stałą kontrolą lekarza, który doradzi jak się odżywiać. Bez wątpienia pomocne jest także wsparcie dietetyka, a więc specjalisty od odżywiania. Posiadana przez niego specjalistyczna wiedza pozwoli na skomponowanie diety bezpiecznej, dostarczającej wszystkich niezbędnych witamin i minerałów, a jednocześnie nie wpływającej negatywnie na zażywanie leki.

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03