skąpe miesiączki

Czy skąpa miesiączka jest dobra czy zła? Większość kobiet uważa, że jest to raczej zaleta niż wada. Wręcz obfite krwawienie może być bardzo kłopotliwe. Jednak za zbyt mało obfitym okresem mogą kryć się schorzenia.

Skąd się bierze skąpa menstruacja?

Kiedy możemy powiedzieć o skąpym okresie? Otóż skąpa menstruacja to taka, która trwa od kilku godzin do trzech dni. Często są to po prostu nieregularne plamienia. Mają one kolor lekko brązowawy. Niektóre kobiety w ogóle nie używają podpasek. Wystarczają im tylko wkładki higieniczne.

Co ciekawe u wielu kobiet skąpe krwawienia nie zdradzają żadnych poważnych chorób. Stąd wielu lekarzy nie widzi powodów wdrażania jakiegoś specjalnego leczenia. Mimo to warto zgłosić się do lekarza ze zbyt skąpym okresem, ponieważ może za nim kryć się jakaś poważna przyczyna zdrowotna. Do owych przyczyn należą:

  • zaburzenia hormonalne, czyli np. zespół policystycznych jajników lub podwyższony sporo poziom prolaktyny a także cykle bezowulacyjne. Do zaburzeń hormonalnych zalicza się również niedobór estrogenów.
  • niska masa ciała
  • zaburzenia odżywiania, na przykład bulimia lub anoreksja
  • stosowanie antykoncepcji hormonalnej, szczególnie przez długi czas
  • przeżywanie silnego stresu

A oto kolejne powody:

  • nadmiar prolaktyny we krwi spowodowany aplikowaniem leków na, przykład antydepresyjnych.
  • zbyt intensywne uprawianie sportu – w takiej sytuacji należy zastosować suplementację oraz dietę wysokobiałkową

Aby lekarz ginekolog mógł wystawić prawidłową diagnozę potrzebne jest wcześniej przeprowadzenie wywiadu oraz odbycie badania ginekologicznego. Warto leczyć skąpe miesiączki, gdyż mogą one utrudnić zajście w ciążę albo utrzymanie ciąży.

Czy powodem skąpych miesiączek jest uszkodzenie macicy?

Oczywiście to kolejna, chociaż niestandardowa przyczyna zbyt skąpego okresu. Może nastąpić mechaniczne uszkodzenie macicy. Zdarzają się też powikłania związane ze stanem zapalnym tego organu, czego efektem jest powstanie blizn śluzówki. Takie blizny trudno jest usunąć, więc pacjentka musi się przyzwyczaić do skąpych menstruacji. W takiej sytuacji konieczne są częstsze wizyty kontrolne u lekarza.

Jak leczyć skąpą miesiączkę?

Leczenie skąpej menstruacji zależy od przyczyny. Jeśli przyczyną są problemy hormonalne lekarz ginekolog może wystawić skierowanie do endokrynologa. Przyczyną zbyt skąpego miesiączkowania mogą być zaburzenia pracy tarczycy. Inna przyczyna to po prostu niedobór hormonów we krwi. Lekarz może przepisać tabletki hormonalne.

Jeśli problemem jest niska waga albo zbyt skąpa dieta lekarz może skierować pacjentkę do dietetyka. W takiej sytuacji odpowiednia dieta może pomóc zwiększyć obfitość miesiączek. W kolei jeśli powodem zaburzeń odżywiania są nerwica lub depresja, ginekolog może wystawić skierowanie do psychiatry lub psychologa.

Czy miesiączka jest potrzebna?

Wiele kobiet zadaje sobie w tym momencie pytanie – czy bardziej obfite okresy są w ogóle potrzebne. Oraz czy potrzebne są miesiączki. Z pewnego punktu widzenia brak miesiączki może być wręcz luksusem. Warto tutaj zauważyć ciekawą rzecz, że w dawnych czasach kobiety rzadziej przechodziły miesiączki, gdyż na przykład wcześnie wychodziły za mąż, zazwyczaj tuż po tym, kiedy wystąpiła u nich pierwsza menstruacja. Następnie krótko po ślubie zachodziły w ciążę i urodziły dziecko. Potem rodziły kolejne dziecko i kolejne. A więc nie miały miesiączek i tak mogły nie mieć miesiączek przez wiele lat.

Lekarze mówią o tym, że menstruacja jest niezbędna ale tylko w pewnych momentach, na przykład jeśli kobieta pragnie zajść w ciążę. Poza tym bardzo ważne jest występowanie menstruacji podczas dojrzewania, gdyż brak okresu może odzwierciedlać nieprawidłowe funkcjnowanie podwzgórza, przysadki i jajnika.

A jeśli nie chcę mieć miesiączki?

Oczywiście miesiączka nie jest obowiązkowa w życiu kobiety. Można bez niej żyć. Sposobem na usunięcie miesiączkowania jest zabieg zwany ablacją endometrium. Inna metoda to po prostu usunięcie macicy. Oba sposoby skutkują całkowitym bezpłodnością. Nie wykonuje się ich na życzenie pacjentki ale tylko wówczas, kiedy znajdą się wskazania medyczne. Zrobienie tych zabiegów bez wskazań jest karalne.

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03