Sfera seksualności wciąż pozostaje jednym z najbardziej niechętnie i — niestety — nieszczerze podejmowanych tematów. Presja społeczna, lęk przed byciem ocenianym, obawy przed różnymi, często niesprawiedliwymi lub deprecjonującymi problem reakcjami to tylko niektóre z powodów ciągłej tabuizacji tego zagadnienia. I chociaż w programach telewizyjnych o seksie rozmawia się swobodnie, trudno oprzeć się wrażeniu, że nie koresponduje to z naszym codziennym życiem. Tymczasem ukrywanie swoich dolegliwości — jak wykazują eksperci — może negatywnie przekładać się na budowane przez nas relacje intymne, także w sferze psychologicznej. Na szczęście zawsze możemy skorzystać z pomocy ginekologa lub seksuologa. Tylko którego wybrać? Oto jest pytanie.

Pokonać bariery

Zanim nieco bliżej przyjrzymy się rolom obu tych specjalistów, warto wspomnieć o pewnej być może oczywistej, ale często zapominanej kwestii. Za drzwiami, wewnątrz gabinetu, przed którym zdarza się nam odczuwać wstyd i skrępowanie, znajduje się osoba gruntownie wykształcona, doświadczona oraz otwarta, gotowa wysłuchać tego, co chciałybyśmy jej powiedzieć. Dla niej nie będzie to żadna sensacja ani nic nadzwyczajnego. Problemy natury seksualnej — zarówno te o etiologii fizycznej, jak i psychologicznej— dotykają obecnie coraz większej liczby osób. A przyczyn takiego stanu rzeczy jest naprawdę wiele, od wad wrodzonych po niewłaściwą dietę lub zbyt dużą presję i odczuwanie permanentnego stresu.

Rola ginekologa

Zacznijmy od definicji: ginekologia jest dziedziną nauk medycznych, która zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem żeńskiego układu płciowego. Przez profilaktykę rozumie się tutaj regularne przeprowadzane przez ginekologa badania mające na celu zapobieganie chorobom poprzez ich wczesne wykrycie. Samo leczenie może z kolei dotyczyć dolegliwości będących wynikiem zmian hormonalnych oraz tych spowodowanych nieodpowiednią budową narządów, a także nowotworów itp.

W przypadku występowania zaburzeń seksualnych pierwszym krokiem powinno być wykluczenie ewentualnego wpływu czynników fizycznych. Jeden ze sztandarowych przykładów stanowi tu dyspareunia, czyli odczuwanie bólu w czasie stosunku. Bardzo często wynika ona ze zmian hormonalnych, różnego rodzaju infekcji narządów płciowych (także męskich) oraz urazów poporodowych. Zadaniem ginekologa jest więc ustalenie etiologii, a następnie podjęcie działań mających na celu wyleczenie dolegliwości.

Wizyta u ginekologa stanowi zatem konieczność, jeśli tylko zaobserwowane zostały zaburzenia życia seksualnego. Opinia specjalisty pozwoli bowiem wykluczyć zmiany natury organicznej.

Rola seksuologa

Seksuologia jest dziedziną nauk z pogranicza medycyny, psychologii i antropologii, która zajmuje się seksualnością człowieka. Uzyskać tytuł seksuologa można tylko pod warunkiem posiadania wykształcenia medycznego (ginekologia lub psychiatria) albo psychologicznego.

A czym zajmuje się seksuolog? Jego zadaniem jest rozpoznawanie i leczenie zaburzeń seksualnych o charakterze psychologicznym. Proces ten przebiega w czasie spotkań terapeutycznych, które przeprowadzane są w regularnych odstępach czasu. Mogą być one organizowane zarówno dla osób indywidualnych, jak i dla par.

Sesje z seksuologiem opierają się na rozmowie, w czasie której pacjent opowiada o swoim życiu seksualnym i psychicznym, czasem nawet o problemach codziennych, aby lekarz mógł otrzymać dokładny obraz jego życia. Celem tych spotkań jest postawienie dokładnej diagnozy, a następnie wyeliminowanie problemu, co pozwoli na czerpanie radości i satysfakcji z życia seksualnego.

Kiedy ginekolog, a kiedy seksuolog?

W przypadku występowania zaburzeń seksualnych warto poddać się zarówno badaniom ginekologicznym, jak i seksuologicznym. Te pierwsze pozwolą stwierdzić, czy przyczyny nieprawidłowości mogą być związane z biologią i fizjologią organizmu. Drugie z kolei umożliwią wykrycie i zażegnanie problemów natury psychologicznej.

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03