tarczyca

Choć ta forma raka pojawia się dość rzadko, warto wiedzieć o tym, jakie objawy powinny wzbudzić zaniepokojenie. Rak tarczycy, wykryty w porę, może zostać skutecznie pokonany. Poważnym błędem jest zbyt długie czekanie na to, aż przykre dolegliwości ustąpią same. W jaki sposób tarczyca może informować o problemach? Rak tarczycy zazwyczaj objawia się dolegliwościami, za których wystąpienie odpowiedzialne jest stopniowe powiększanie się tarczycy. Ucisk szyi oraz pojawienie się wyczuwalnych guzków to objawy, których nie można ignorować. Niebezpiecznym sygnałem są też duszności oraz chrypka, którym dość często towarzyszy znaczna utrata masy ciała oraz problemy związane z powiększonymi węzłami chłonnymi.

 

Dlaczego tarczyca narażona jest na problemy z rakiem? W jakich przypadkach choroba nowotworowa atakuje najczęściej? Choć dokładne przyczyny rozwoju tej choroby nie zostały poznane, wiadomo iż ogromny wpływ na jej rozwój mogą mieć takie czynniki, jak wiek czy genetyka. Czasem problemy związane z hormonami również mogą przyczyniać się do pojawienia zmian nowotworowych, jednak nie jest to regułą.

 

Podobnie ja w przypadku każdej innej choroby nowotworowej, tak i w przypadku raka tarczycy bardzo ważne jest podstawienie szybkiej diagnozy. Im szybciej zostanie podjęte odpowiednie leczenie, tym lepiej dla pacjenta. Jak wygląda walka z rakiem tarczycy? W większości przypadków podstawa leczenia staje się operacja, dzięki której można usunąć chory fragment tarczycy. Dodatkowo stosowane jest naświetlenie, choć w niektórych sytuacjach ważnym elementem leczenia staje się również podawanie odpowiednich hormonów. Przyjmowanie leków zawierających hormony tarczycy to ważna sprawa, która staje się obowiązkiem po operacji. Należy pamiętać o tym, że niewielka tarczyca ma ogromny wpływ na pracę całego organizmu, a wytwarzane przez nią hormony są niezbędne do życia.

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03