Niejedna karmiąca matka z dużym dekoltem wzbudza kontrowersje. I to bynajmniej nie z powodu tego, że jej biust wygląda wyzywająco. W społeczeństwie krąży bowiem opinia, że karmiąca matka powinna trzymać swoje piersi w cieple, aby ich… nie przeziębić.

Czy to prawda, czy raczej zabobon?

Zapalenie piersi

Odpowiedzieć na to pytanie powinien raczej lekarz niż wujek Google. A lekarze odpowiadają jednoznacznie – nie ma takiego schorzenia jak „przeziębienie piersi”. Natomiast rzeczywiście, istnieje choroba o nazwie zapalenie piersi, jednak nie można jej się nabawić z powodu przewiania lub zaziębienia.

Człowiek jest stałocieplny

Cechą człowieka jest stałocieplność i dlatego zarówno ciało jak i piersi mają swoją stałą temperaturę, a powodem tego jest mechanizm termoregulacji sterowany przez mózg. Dlatego nasze ciało nie zmienia temperatury pod wpływem takiej czy innej pogody. Nie mamy więc niższej temperatury ciała zimą, tak jak nie mamy wyższej temperatury latem.

Dlaczego nie można przeziębić tylko jednej części ciała?

Jest jeszcze inny powód, dlaczego piersi nie można przeziębić. Otóż choroby, zwane kolokwialnie przeziębieniami należą do chorób ogólnoustrojowych, czyli mają związek z całym ciałem i najczęściej są infekcjami wirusowymi. Infekcjom sprzyja obniżenie odporności wynikające na przykład z lekkiego ubrania się czy wyziębienia. Dlatego nie można przeziębić tylko jednej części ciała. Na przykład nie można przeziębić tylko dłoni czy tylko stóp. I nie można przeziębić tylko biustu.

Jak powstaje zabobon?

Niektóre matki mogą jednak zaprotestować, że przecież pamiętają, jak karmiły swoje dziecko na plaży, był wiatr a następnego dnia dostały gorączki i bolały je piersi. Ok, ale należy dodać, że doszło do przeziębienia, a nie przeziębienia piersi.

Psychika ludzka jednak ma to do siebie, że uwielbia wszystko racjonalizować, co prowadzi do powstawania zabobonów. Błędne koło zaczyna się przykładowo od tego, że bolą Cię piersi, bo dziecko pogryzło Ci brodawki, ale przychodzi Twoja teściowa i wmawia Ci, że bolą Cię piersi z powodu tego, że nie zakryłaś ich na wietrze. A Ty jesteś przecież młodą mamą, więc masz jeszcze małą wiedzę (zdaniem Twojej teściowej) na temat karmienia i spraw związanych z macierzyństwem. Dlatego wierzysz innej osobie a nie swojemu zdrowemu rozsądkowi i nosisz golf nawet latem albo wpychasz w biustonosz pieluchę tetrową. Rady dane przez teściową stopniowo rozgaszczają się w Twoim życiu, a Ty przekazujesz je dalej swoim koleżankom. I w ten sposób zamyka się krąg błędnych porad krążących od wieków.

Co ciekawe, niektóre z nas takie porady mogły otrzymać wręcz od personelu medycznego. Może to wynikać z luk w wiedzy i z tego, że pielęgniarki czy lekarze nie aktualizują systematycznie swojej wiedzy.

Pierwsze objawy zapalenia piersi

Co jednak zrobić, gdy dopadną Cię pierwsze objawy zapalenia piersi?

Oto kilka porad:

 • karm chorą piersią co najmniej co dwie godziny
 • zweryfikuj, czy opróżniasz pierś prawidłowo. Być może trzeba skorygować sposób karmienia?
 • przystawiaj maluszka do piersi w różnych pozycjach
 • przed karmieniem piersią stosuj na przemian ciepłe i zimne okłady. Do zrobienia zimnych okładów wykorzystaj świeżo wyjęte z lodówki liście kapusty
 • masuj i delikatnie głaszcz pierś
 • nie uciskaj piersi za ciasnym biustonoszem
 • aplikuj sobie leki przeciwzapalne. Gdyby Cię bardzo bolało, weź paracetamol 500 mg do 1g nie częściej niż 4 razy na dzień
 • pij dużo i zdrowo się odżywiaj
 • poproś kogoś o pomoc w domowych obowiązkach
 • jeśli po jednej dobie nie ma poprawy lub Twój stan pogarsza się albo masz uszkodzoną brodawkę, udaj się do lekarza, który zaaplikuje Ci antybiotyk

Jak zapobiec zapaleniu piersi?

Aby zapobiec zapaleniu piersi, przestrzegaj tych zasad:

 • karm dziecko na żądanie
 • karm dziecko w różnych pozycjach – spod pachy, na leżąco, na siedząco…
 • przed karmieniem delikatnie masuj biust

Jak uniknąć przeziębienia?

Jak więc ustaliliśmy, nie można przeziębić jednej części ciała, ale jak najbardziej można nabawić się ogólnoustrojowej infekcji. Przeziębienie w czasie karmienia piersią jest tak samo problematyczne jak przeziębienie w ciąży. Na przykład dlatego, że niektóre lekarstwa mogą być szkodliwe dla dziecka, gdy przedostaną się do jego organizmu wraz z mlekiem.

A oto 7 porad jak uniknąć przeziębienia.

 1. Jeśli czujesz się niezbyt dobrze, staraj się nie przebywać w skupiskach ludzkich.
 2. Ubieraj się na tzw. cebulkę, byś zawsze mogła zdjąć jakąś część ubrania.
 3. Często uprawiaj ruch na świeżym powietrzu, gdyż wzmacnia on organizm.
 4. Jeśli zdarzy Ci się przemoknąć podczas spaceru, po powrocie do domu, wypij gorącą herbatę z sokiem malinowym, miodem i cytryną, a potem weź ciepłą kąpiel.
 5. Zimą jedz dużo owców i warzyw zawierających dużo witaminy C, czyli rozkoszuj się smakiem brokuł, natki pietruszki, kiełków, papryki, kiwi i pomarańczy. Jedz też dużo sałaty, kukurydzy, kapusty, zarodków pszennych bogatych w witaminę E. Nie gardź także imbirem. Osłabionemu organizmowi przyda się również solidna porcja magnezu w postaci kakao, orzechów i fasoli.
 6. Dużo pij, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu.
 7. Pamiętaj o regularnym wietrzeniu i nawilżaniu pomieszczeń.

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03