proktolog

Proktolog to specjalizacja lekarska nie tak bardzo znana, jak na przykład ginekologia czy okulistyka. O ile chyba każdy z nas wie, że okulista zajmuje się chorobami oczu, to… czym zajmuje się proktolog?

Nazwa jest tajemnicza, ale prosta do rozszyfrowania – otóż proktolog to lekarz zajmujący się profilaktyką, diagnozowaniem oraz leczeniem chorób końcowego odcinka przewodu pokarmowego, czyli jelita grubego, odbytnicy, kanału odbytu i odbytu.

Hemoroidy, nowotwory jelita grubego – jakie choroby bada proktolog?

A oto 10 najczęstszych schorzeń, którymi zajmuje się proktologia:

 1. Hemoroidy – czyli krwawnicze guzki, które ma co drugi Polak. Jeśli Wy także je macie, nie odkładajcie wizyty u proktologa, ponieważ są bardzo skuteczne metody leczenia hemoroidów. Guzki można usunąć nawet za pomocą nowoczesnej laseroterapii.
 2. Ropień okołoodbytniczy – to zawierająca ropę oraz bakterię zamknięta przestrzeń, która jest zlokalizowana w tkankach miękkich.
 3. Nietrzymanie stolca – najczęściej jest problemem starszych ludzi, ale może wystąpić w każdym wieku, również u dzieci. To również schorzenie często występujące po porodzie.
 4. Szczelina odbytu – jest najczęstszą przyczyną krwawienia z odbytu i bólu okolicy odbytu. To wąskie, płytkie i długie pęknięcie błony śluzowego końca odbytu. Przyczyną powstania tego pęknięcia jest przekroczenie możliwości rozciągnięcia śluzówki.
 5. Uchyłki jelita grubego – jeśli zostają wykryte podczas badania ultrasonograficznego, nie należy się tym martwić. Powodem do niepokoju jest dopiero zapalenie uchyłków jelita grubego. Same uchyłki najczęściej pojawiają się u osób, które skończyły czterdzieści lat.
 6. Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – to schorzenie trudne do zdiagnozowania i dające niespecyficzne objawy. Objawem jest trwająca kilka dni biegunka powodująca odwodnienie i utratę krwi.
 7. Kłykciny kończyste – czyli wywołane wirusem HPV brodawki na narządach płciowych. Jedna z najczęstszych chorób wenerycznych.
 8. Wypadanie błony śluzowej odbytnicy – polegające na przemieszczeniu się ściany jelita grubego poza kanał odbytu oraz poza odbyt.
 9. Zakrzepica odbytu – zakrzepica zewnętrznego splotu żylnego, spowodowana bagatelizowaniem albo nieprawidłowym leczeniem hemoroidów.
 10. Nowotwór jelita grubego – którego objawem jest krew występująca w kale, zaparcia, krwawienia z odbytu czy ból w dole brzucha. Warto dodać, że jest to jeden z najbardziej niebezpiecznych nowotworów.

Jakie badania wykonuje proktolog?

Pacjenci zgłaszający się do proktologa najczęściej skarżą się na zaparcia, gazy, biegunki, uczucia wzdęcia, bóle brzucha, bóle w czasie wypróżniania się czy też uczucia niepełnego wypróżnienia. Są także i tacy pacjenci, którzy dostrzegli niepokojącą krew w stolcu, odczuwają pieczenie lub świąd w okolicy odbytu.

Jeśli umówiliście się na wizytę u lekarza, koniecznie zabierzcie wyniki dotychczasowo przeprowadzonych badań. Lekarz prawdopodobnie zapyta Was o przebyte choroby oraz jakie choroby występowały w rodzinie. Zapyta prawdopodobnie również o tryb życia, gdyż wiele chorób odbytu czy jelita grubego jest wynikiem źle zbilansowanego jadłospisu. Zdrowiu nie sprzyja również jedzenie w pośpiechu czy też brak ruchu (Pamiętajcie, że regularna aktywność fizyczna usprawnia perystaltykę jelit!).

Podstawowym badaniem wykonywanym przez proktologa jest badanie per rectum. Badanie to pacjenci odczuwają jako niezbyt komfortowe, wręcz wprawiające w zakłopotanie, gdyż polega na badaniu palcem przez odbyt. Jednak doświadczony lekarz za pomocą tego badania jest w stanie ocenić kanał odbytu i odbytnicy i wstepnie zdiagnozować zmiany chorobowe, takie jak na przykład nowotwór odbytnicy.

A oto inne badania wykonywane przez proktologa:

 • anoskopia – za pomocą specjalnego wziernika lekarz ocena stan końcowego odcinka odbytnicy i kanału odbytu
 • retroskopia – głębsze niż w przypadku anoskopii wziernikowanie jelita. Lekarz pobiera wycinki tkanek do dalszej diagnozy
 • kolanoskopia – za pomocą elastycznego endoskopu (kolanoskopu) lekarz ogląda całe jelito grube. Pobiera również wycinki do badania histopatologicznego, a także usuwa polipy, tamuje krwawienia, poszerza zwężenia jelitowe.

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03