Połóg

Współczesne kobiety przygotowujące się do narodzin dziecka są bardzo świadome specyfiki swojego stanu i poszczególnych etapów ciąży. Zdają sobie sprawę także z tego, że nie ma ciąży bez połogu.

Ale czy wiecie też o ewentualnym zagrożeniu psychozy poporodowej i o tym, co ją może generować? Co jeszcze warto wiedzieć o połogu?

Co to jest połóg?

Połóg to trwający około sześciu tygodni okres, w czasie którego kobieta nabiera siły po porodzie. To również czas cofania się zmian, jakie zaszły w organizmie kobiety w czasie ciąży i porodu. Okres połogu następuje więc bezpośrednio po porodzie. W tym czasie lekarze wyróżniają 3 podstawowe etapy:

 1. Połóg bezpośredni – występujący w pierwszej dobie po porodzie.
 2. Połóg wczesny – pierwsze 7 dni po urodzeniu dziecka.
 3. Połóg późny – do 6 tygodnia po narodzinach.

Jakie dolegliwości towarzyszą połogowi?

Kobieta w czasie połogu przeżywa przede wszystkim dolegliwości związane z…

 • nacięciem krocza. Pierwsze dni po urodzeniu maleństwa to czas, kiedy rana zaczyna się goić. Ważne, że jesteście świadome tego, iż ból ten jest normalny i nie dzieje się nic złego. Szczególnie ważne jest to, abyście zachowały higienę, gdyż brak należytej higieny prowadzi do infekcji
 • hemoroidami
 • nietrzymaniem moczu

Odchody połogowe, obkurczanie się macicy… – 6 objawów połogu

 1. Macica – w czasie ciąży organ ten zwiększa się aż dziesięciokrotnie. W czasie połogu macica wraca do normalnego rozmiaru. Jednak obkurczanie się macicy generuje dokuczliwe skurcze. To jednak normalny objaw, gdyż macica w tym czasie może zmniejszyć swoją wagę nawet o 900 gram.
 2. Pochwa – również powraca do stanu sprzed ciąży, co następuje około trzeciego tygodnia połogu. Wejście do pochwy robi się swobodniejsze.
 3. Chodzenie – problemy z chodzeniem są kolejnym zupełnie naturalnym objawem połogu. Kobiety mają spore problemy z chodzeniem oraz siadaniem. Istotna jest pomoc najbliższych.
 4. Higiena krocza – wspomniane już nacięcie krocza towarzyszy często porodowi. Możecie odczuwać ból w okolicy rany. Aby przyspieszyć gojenie, podmywajcie się po każdym skorzystaniu z toalety, dodając do wody kilka kropel olejku herbacianego. Krocze osuszajcie ręcznikiem papierowym albo suszarką do włosów. Pamiętajcie także o częstym zmienianiu podpasek.
 5. Dodatkowe kilogramy – to częsty problem i skutek uboczny ciąży. Pomóc może racjonalna, zdrowa dieta i aktywność fizyczna.
 6. Hormony – połogowi, tak jak i porodowi, towarzyszą zmiany hormonalne. Po urodzeniu dziecka podwyższa się stężenie prolaktyny z powodu karmienia piersią. Poza tym zmniejsza się poziom innych hormonów, co skutkuje zaburzeniami hormonalnymi.
 7. Zmiany w układzie krążenia – w czasie połogu zmniejsza się objętość krążącej krwi w wyniku na przykład utraty krwi w czasie porodu. Zazwyczaj poziom krwi spada z 6 do 4 litrów. Po porodzie zmienia się również skład krwi, czyli spada ogólna liczba krwinek czerwonych, wzrasta liczba krwinek białych, obniża się stężenie żelaza – które wraca do normy w drugim tygodniu połogu, spada stężenie fibrynogenu oraz zmniejsza się liczba płytek krwi krótko po porodzie.
 8. Odchody połogowe – W ciągu kilku po porodzie macica oczyszcza się ze skrzepów w krwistym kolorze. Po 3 do 7 dni barwa odchodów zmienia się, a po 6 tygodniach odchody znikają.

Zakrzepica, zakażenie, krwawienie, psychoza – powikłania połogowe

Połóg wiąże się też czasem z powikłaniami. Może wystąpić tzw. zakażenie połogowe, dotyczące gruczołów piersiowych, układu moczowego albo dróg rodnych. Zakażenie połogowe objawia się między innymi temperaturą powyżej 38 st. C.

Inne powikłanie to choroba zakrzepowa, która jest spowodowana spowolnieniem krążenia krwi, zmniejszoną aktywnością ruchową, zwiększoną krzepliwością krwi oraz urazami porodowymi albo stanami zapalnymi. Krwawienie poporodowe to kolejne powikłanie, które powodują resztki tkanki łożyskowej albo zapalenie błony śluzowej macicy.

Warto też wspomnieć o psychozach poporodowych, spowodowanych na przykład przez problemy rodzinne, zaburzenia hormonalne czy problemy psychiczne kobiety.

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03