Każdy z nas powinien regularnie wykonywać profilaktyczne badania krwi. Umożliwia to wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości i szybsze oraz łatwiejsze leczenie. Już przy podstawowych badaniach da się określić, czy w naszym organizmie nie rozwijają się pewne choroby lub stany zapalne. Wszystkie badania należy wykonywać regularnie, niezależnie od wieku. W ten sposób pozostaniemy jak najdłużej w zdrowiu i pełnej sprawności, dając przykład pozostałym. Jakie badania należy zatem wykonać?

Badanie krwi

Najważniejsze jest to, aby badanie wykonywać na czczo – tylko wtedy otrzymamy prawidłowe wyniki krwi. Oznacza to, że na kilka godzin przed pobraniem materiału nie możemy nic jeść, dlatego na badania krwi wybieramy się z samego rana. Najlepiej zadbać o lekkostrawną dietę już na kilkanaście godzin przed i położyć się dosyć wcześnie spać. W przypadku, gdy nie będziemy przestrzegać tej reguły, zostanie zawyżony poziom glukozy oraz cholesterolu w naszej krwi i badanie trzeba będzie powtórzyć.

Morfologia pozwala nam zyskać szczegółową wiedzę na temat składu naszej krwi i wykryć ewentualne stany zapalne, które rozwijają się w naszym organizmie. Wyniki należy porównywać z normami, które podane są przez pracownię analityczną wykonującą badanie. Warto udać się z wynikami do lekarza rodzinnego, który powinien jednocześnie zbadać nas i poznać dokładnie nasz stan zdrowia, wiek, a także tryb życia.

Badanie poziomu cukru we krwi

Jest to bardzo ważne badanie okresowe, które bada poziom glukozy we krwi, wykonuje się je z tej samej próbki co morfologię. Wynik zawiera informacje na temat naszego aktualnego poziomu cukru oraz normę.

Na wyniku otrzymamy również normę, do której będziemy mogli sobie go przyrównać. Wygląda ona następująco:

  • Od 70 do 99 mg/dL (od 3.9 do 5.5 mmol/L) – wynik prawidłowy
  • Od 100 do 125 mg/dL (od 5.6 do 6.9 mmol/L) – poziom glukozy podwyższony – stan przedcukrzycowy
  • Co najmniej 126 mg/dL (7.0 mmol/L) w co najmniej dwóch pomiarach – cukrzyca

Jeśli nasze wyniki badania poziomu cukru we krwi znajdują się poza normą, warto skonsultować się z lekarzem w celu wykonania bardziej szczegółowych badań, a następnie postawienia trafnej diagnozy i wdrożenia ewentualnego leczenia.

Badanie cholesterolu

Badanie cholesterolu wykonuje się szczególnie u osób po czterdziestym roku życia, choć warto raz na jakiś czas wykonać je w młodszym wieku. Zadbajmy więc o to, aby nasze badania okresowe poszerzone były o tak zwany lipidogram. Otrzymując wyniki takiego badania, dowiemy się, jaki jest aktualnie poziom cholesterolu w naszej krwi, a także jego poszczególnych frakcji, takich jak HDL oraz LDL.

Cholesterol HDL określany jest jako ten „dobry cholesterol”, natomiast LDL to zły cholersterol. Jeśli wynik mówi nam o podwyższonym poziomie cholesterolu, oznacza to, że jesteśmy bardziej narażeni na ryzyko rozwoju choroby miażdżycowej. Lipidogram daje nam również informacje na temat poziomu trójglicerydów oraz tłuszczów w naszej krwi – stąd również dowiemy się, czy nie grożą nam inne choroby układu krążenia.

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03