płód

O płodzie możemy mówić wtedy, kiedy mały człowiek w łonie matki przekroczy określony wiek. Jaki?

I co warto wiedzieć o płodzie? Jak się on rozwija?

Od kiedy jest płód?

Naukowcy definiują płód od momentu zakończenia okresu zarodkowego do czasu urodzenia. Kiedy zarodek osiągnie status płodu w 11. tygodniu ciąży, zaczyna się wówczas okres płodowy. 11 tydzień ciąży to niezwykły czas, bo właśnie wówczas płód przybiera wygląd zewnętrzny przypominający wygląd noworodka. To moment, kiedy rozwinęły się już w ciele maleńkiego człowieka najważniejsze układy narządów.

Trzeci miesiąc

Trzeci miesiąc to początkowy okres rozwoju płodu. To czas, kiedy płód osiąga wielkość od 9 do 10 cm. Co ciekawe paluszki tego maleńkiego człowieka są w zupełności rozwinięte. Od noworodka różnią się tylko tym że są bardzo malutkie. No i oczywiście nie mają zbyt wiele tłuszczowej. Poza tym w trzecim miesiącu rozwoju płodowego można już określić płeć dziecka za pomocą badania USG. Rozwijają się również powieki a palce nóg i rąk mają już rozwinięte paznokcie.

Płód w 3. miesiącu ciąży ma bardzo dużą głowę, nieproporcjonalną w stosunku do reszty ciała. Poza tym ma bardzo słabo wykształcony nos. Z kolei oczy i usta można już dostrzec. To również czas, kiedy rozwija się układ nerwowy.

Czwarty miesiąc

Mały człowiek osiąga coraz większe rozmiary – wzrost 15 -16 cm i wagę 120-125 g. Bardzo interesujące jest też to, że w tym okresie płód zaczyna się poruszać. Ssie palec i połyka płyn owodniowy. Zaczyna odczuwać smaki, robi różne miny, na przykład marszczy czoło. Zaczyna być także niepowtarzalny, ponieważ rozwijają się u niego linie papilarne.

Maleńki człowiek słyszy już dźwięki z zewnątrz. Jego mózg wykazuje bardzo dużą aktywność, ponieważ w ciągu minuty tworzy się w nim aż 250 000 nowych komórek nerwowych.

Piąty miesiąc

W tym miesiącu mały człowiek osiąga rozmiary – 23-30 cm i wagę ok. 280 -300 g. Porusza się na tyle intensywnie, że jego matka zaczyna odczuwać ruchy. Jego skóra staje się coraz grubsza i pokrywa subtelnym meszkiem, czyli włoskami.

Szósty miesiąc

Płód w tym okresie osiąga wielkość 30 cm, waży już 600 g. i może już pochwalić się rzęsami oraz brwiami. Staje się coraz bardziej podobny do noworodka. Jest jednak jeszcze bardzo szczupły. Dopiero w szóstym miesiącu jego ciało zaczyna Intensywniej pokrywać się tkanką tłuszczową. Praktycznie w 22. tygodniu mały człowiek zdolny jest do samodzielnego życia, ponieważ w tym czasie rodzą się już wcześniaki, które obecnie mają dużą szansę na przeżycie.

Siódmy miesiąc

To początek trzeciego trymestru ciąży. Jest to bardzo ważny okres, bo od niego zależy, czy dziecko urodzi się w sposób pośladkowy. W tym czasie płód powinien odwrócić się głową w dół. To również czas, kiedy rozwija się osobowość dziecka. Mały człowiek waży już nawet 2 kg i osiąga wzrost do 40 cm.

Ósmy miesiąc

W ósmym miesiącu płód ustawia się już do porodu. Jego oczy robią się niebieskie oraz zanika charakterystyczny dla płodu meszek płodowy. W tym czasie mały człowiek waży już 2,5 kg oraz mierzy 50 cm. Intensywnie rozwija się tkanka tłuszczowa.

Dziewiąty miesiąc

Płód osiąga już wagę ok. 3,5 kg i ma ok. 55 cm długości. Jego skóra staje się różowa oraz ostatecznie zanika meszek. Praktycznie płód jest już bardzo gotowy do porodu. Coraz intensywniej porusza się oraz kopie.

Poród czy poronienie?

Jeśli poród płodu nastąpi przed 22. tygodniem ciąży i będzie miał masę mniejszą niż pięćset gram, będzie to traktowane jako poronienie. Poród po 22. tygodniu ciąży uznawany jest za przedwczesny.

Oczywiście dane te są uwarunkowane osiągnięciami technologicznymi medycyny dotyczącymi utrzymania przy życiu wcześniaka. Medycyna odnotowuje wyjątki czy też tzw. cuda, na przykład córka pani Courtney Sensrud urodziła się w 21 tygodniu ciąży, chociaż lekarze nie dawali jej szans na przeżycie.

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03