Pigułka antykoncepcyjna

Jaki jest związek rewolucji seksualnej z pojawieniem się w amerykańskich aptekach pigułki antykoncepcyjnej? Czym się różnią różowe pigułki od białych i które mają większe stężenie hormonów? Jak działa antykoncepcyjna tabletka?

Niezwykła historia pigułki antykoncepcyjnej – rewolucja obyczajów

W latach 40-tych XX wieku dokonano przełomowego odkrycia, że zastrzyk z progesteronu niezwykle skutecznie hamuje jajeczkowanie. Badanie przeprowadzono jednak na zwierzętach, a perspektywa robienia sobie zastrzyków antykoncepcyjnych nie cieszyła się powodzeniem.

Zanim jednak przejdziemy do tego, że w 1950 r. naukowcy rozpoczęli badania nad pigułką antykoncepcyjną, cofnijmy się w czasie jeszcze dalej…

Historia antykoncepcji jest bowiem tak stara jak stara jest nasza cywilizacja. Oczywiście dzisiaj do lamusa już przeszły (przynajmniej powszechnie i w teorii, bo ludzie nadal sięgają do medycyny naturalnej) takie metody antykoncepcji jak:

 • płukanie pochwy
 • amulety z kocich kości
 • połykanie kijanek
 • picie rtęci
 • rytuały: kichanie oraz skakanie do tyłu czy też siadanie przed stosunkiem na czterech palcach (czwórka, jako liczba parzysta – zgodnie z magią sympatyczną zakładającą, że działanie analogiczne powoduje podobny efekt – ma działanie zamykające, zapobiegające ciąży w myśl myślenia ludowego)

Powróćmy jednak do XX. Oto w 1950 r Gregory Goodwin Pincus, amerykański biolog i specjalista w dziedzinie rozmnażania się ssaków, kompletując zespół utalentowanych naukowców, rozpoczął badania nad pigułką antykoncepcyjną. I osiągnął sukces, ale nie od razu, bo…

 • na początku, eksperymentując z progesteronem, uzyskał 85% skuteczności
 • dwa lata później włączył do badań norethynodrel i uzyskał lepsze wyniki
 • by na końcu dodać mestranol i stworzyć ostatecznie pigułkę o nazwie Enovid

W 1955 roku naukowcy rozpoczęli pracę nad eksperymentami klinicznymi pigułki. W 1960 Agencja Żywności Leków dopuściła pigułkę do sprzedaży i wkrótce pierwszy na świecie lek antykoncepcyjny pojawił się w amerykańskich aptekach. Z kolei w Polsce pigułka antykoncepcyjna pojawiła się w sprzedaży dopiero w 1966 roku.

Nie sposób nie zauważyć, że rozpowszechnienie się pigułki antykoncepcyjnej zbiegło się w czasie z rewolucją seksualną i obyczajową. Owa rewolucja przyszła do nas właśnie z Ameryki. Młodzież bawiła się w rytmie rock and rolla i mogła uprawiać śmiało seks nie bojąc się tzw. wpadki.

Świat potem już nigdy nie był taki jak wcześniej. Resztki XIX wiecznej pruderii odeszły do lamusa. Bardzo prawdopodobne, że w zmianie obyczajów miała swój udział właśnie pigułka antykoncepcyjna.

Jak działa tabletka antykoncepcyjna?

Zadaniem pigułki antykoncepcyjnej, będącej doustnym środkiem zapobiegającym ciąży, jest blokowanie owulacji oraz zmiana gęstości śluzu szyjki macicy, aby nie przepuszczała ona plemników.

3 rodzaje pigułek

Pigułki antykoncepcyjne dzielą się na trzy podstawowe rodzaje:

 • dwuskładnikowe jednofazowe – zawierają mniej hormonów i są uniwersalne, czyli dedykowane są kobietom w różnym wieku, a także matkom karmiącym
 • dwuskładnikowe dwufazowe – lepiej niż pigułki jednofazowe odtwarzają naturalny cykl rozrodczy kobiety. Występują w kolorze białym i różowym. Pigułki różowe mają niewielkie stężenie progesteronu, a białe składają się z większej ilości tego hormonu. Lekarze zalecają stosowanie różowych pigułek w pierwszej fazie cyklu a białych w drugiej fazie. Lekarze zalecają stosowanie tych pigułek kobietom, które mają nieregularne oraz bolesne menstruacje. Wadą ten pigułki jest to, że jeżeli kobieta przyjmie ją co najmniej 6 godzin za późno to pigułka traci skuteczność.
 • dwuskładnikowe trójfazowe – ten typ pigułek lekarze przepisują najrzadziej. Są trzy rodzaje pigułek trójfazowych o różnym stężeniu progesteronu, a czasami również estrogenu. Pigułki te występują w następujących kombinacjach: 10 ciemnożółtych, 6 jasnobrązowych i 5 białych tabletek. Lekarze zalecają dużą ostrożność w stosowaniu tych pastylek, gdyż kolejne ich kolory należy aplikować w określonym porządku. Ten typ pigułki antykoncepcyjnej polecany jest kobietom nie tolerującym pigułek jednoskładnikowych, a także kobietom w czasie menopauzy, ponieważ środki te, odzwierciedlając naturalny cykl, mogą regulować stężenie hormonów.

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03