Wizyta u ginekologa zawsze wiąże się z pewnego rodzaju stresem. Nic dziwnego – podczas badania lekarz dotyka intymnych stref kobiety. Tym samym w pewnym sensie narusza jej prywatność. Okresowe badania są jednak konieczne. Tylko dzięki profilaktyce można zapobiec rozwojowi wielu chorób narządów rodnych. Na pierwszą wizytę u ginekologa niemożna zatem czekać zbyt długo. Młoda dziewczyna powinna przełamać swój strach i odwiedzić lekarza tuż po rozpoczęciu miesiączkowania.

 

Jak pokonać stres?

Pierwsza wizyta u ginekologa jest ważnym wydarzeniem w życiu dziewczynki. Na pewno początkowo będzie ona wystraszona wizją obcej osoby, która będzie oglądała jej narządy rodne. To przede wszystkim w gestii matki leży, by jej córka nie przejmowała się nadmiernie wizytą u ginekologa. Powinna ona zapewnić dziewczynę, że w gabinecie nic złego się nie wydarzy i że lekarz jest tam tylko po to, by sprawdzić jej zdrowie. Młode osoby często wstydzą się swojego ciała. Myślą, że są niedoskonałe. Dziewczyna musi wiedzieć, że kobiety zbudowane są tak samo i lekarz jest przyzwyczajony do widoku nagiego ciała. Dobrze, jeśli mama wybierze się razem z córką do lekarza. Może dzięki temu poziom jej stresu obniży się. Warto na pierwszą wizytę wybrać się do pani ginekolog. Dziewczynie łatwiej będzie rozebrać się przed kobietą.

 

Kiedy należy wybrać się do ginekologa?

Zaleca się, by pierwsza wizyta u ginekologa odbywała się tuż po rozpoczęciu miesiączkowania. Dziewczynka upewni się wówczas, że z jej organizmem wszystko jest w porządku. Poza tym lekarz da jej rady dotyczące bolesnych okresów, podpowie, jak się przygotować do współżycia i zweryfikuje jej wiedzę dotyczącą funkcjonowania narządów rodnych. Graniczną datą pierwszej wizyty jest moment, gdy dziewczyna ma zamiar przestać być dziewicą. Niestety, praktyka jest taka, że kobieta zjawia się u lekarza dopiero wtedy, gdy zacznie odczuwać pewne dolegliwości.
Do lekarza trzeba iść koniecznie wówczas, gdy kobieta np. zauważy świąd okolic intymnych. Objawem niepokojącym są także m.in. upławy, bóle w podbrzuszu, powiększający się obwód brzucha oraz nieregularne miesiączki. Należy odwiedzić ginekologa także wówczas, gdy okresy są wyjątkowo obfite lub gdy dziewczyna mimo osiągnięcia pewnego wieku nie zaczęła dojrzewać (np. nie ma owłosienia łonowego lub rozwój sutków jest zaburzony).

 

W jaki sposób przygotować się do wizyty?

Najlepiej wybrać się do ginekologa w połowie cyklu, między miesiączkami. To zdecydowanie najbardziej dogodny moment na przeprowadzenie badania. Po pierwsze – można wówczas pobrać wymazy. Po drugie łatwiejsze jest wtedy badanie piersi. Jeżeli dziewczyna wybierze się do lekarza podczas miesiączkowania, nie będzie on w stanie dokładnie jej obejrzeć. Do wizyty nie trzeba się przygotowywać nadmiernie. Wystarczy zabrać ze sobą dowód osobisty i potwierdzenie ubezpieczenia. Dziewczyna nie musi się depilować do badania. Dla lekarza nie ma znaczenia, czy kobieta będzie miała owłosienie w miejscach intymnych, czy je usunie. Ważne jest natomiast zachowanie higieny. Przed wizytą należy się umyć i założyć czystą bieliznę.

Przygotowanie się do wizyty u ginekologa nie jest więc trudne. Największym problemem jest przełamanie oporów psychicznych i wstydu. Warto przed badaniem zrobić rekonesans wśród koleżanek, kuzynek i sióstr. Ich rady dotyczące lekarzy mogą okazać się bezcenne.

 

Jak wygląda badanie?

Po wejściu do gabinetu ginekolog najpierw przeprowadzi z dziewczyną rozmowę. Na pewno zapyta o datę pierwszej i ostatniej miesiączki. Dobrym pomysłem jest wzięcie ze sobą kalendarzyka z wypisanymi danymi o okresach. Dzięki temu możliwe będzie przeanalizowanie cyklów miesięcznych – lekarz oceni, czy są odpowiednio długie i regularne. Ponadto dziewczyna zostanie zapytana o ewentualne dolegliwości. Ważne jest, czy miesiączki są obfite, czy podczas „trudnych dni” młoda kobieta odczuwa bóle. Konieczne jest poinformowanie lekarza o ewentualnych zabiegach i operacjach w okolicach narządów rodnych. Ponadto ginekolog musi wiedzieć, czy dziewczyna odczuwa świąd niedaleko pochwy oraz czy cierpi na upławy.

Kolejnym etapem wizyty jest tzw. badanie ginekologiczne, które odbywa się na fotelu ginekologicznym. Dziewczyna musi rozebrać się od pasa w dół i wygodnie ułożyć się na specjalnym siedzisku. Fotel ginekologiczny jest tak zbudowany, by można było odpowiednio szeroko ustawić nogi. Jeśli dziewczyna jest dziewicą, wówczas badanie będzie się odbywało poprzez odbyt. Jeżeli jednak zaczęła już współżycie seksualne, można określić stan narządów rodnych badając pochwę. Czasami, w konkretnych przypadkach, badanie ginekologiczne można przeprowadzić zewnętrznie za pomocą ultrasonografu. W trakcie wykonywania czynności kobieta nie powinna odczuwać żadnego bólu. Może się jednak zdarzyć, że dotyk lekarza będzie wywoływał dyskomfort. Nie ma w tym nic dziwnego, zwykle związane jest to z nienaturalną sytuacją oraz z dużym zdenerwowaniem kobiety. Jeśli jednak podczas badania dziewczyna odczuje ból, należy zgłosić ten fakt ginekologowi.

 

Czy dziewczyna może iść do lekarza sama?

Należy pamiętać o tym, że do 16 r. ż. dziewczyna nie może samodzielnie decydować o swoim zdrowiu i leczeniu. Wszelkie decyzje należą do rodziców. Między 16 a 18 r.ż, jeśli lekarz zaproponuje dziewczynie terapię, musi na nią wyrazić zgodę zarówno opiekun prawny młodej kobiety, jak i sama zainteresowana. Dopiero po uzyskaniu niepodległości wszelkie decyzje dotyczące zdrowia leżą w gestii chorego.

Warto pamiętać o tym, że lekarze są zobowiązani do zachowania tajemnicy zawodowej. Ginekolog nie może więc powiedzieć rodzicom, czy dziewczyna jest dziewicą nadal, czy rozpoczęła już aktywność seksualną. Polskie prawo zezwala na współżycie osobom, które skończyły 15 r. ż.

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03