krew do badania w probówce

Krążąca w naszych żyłach krew jest źródłem życia i energii. To dzięki niej do poszczególnych tkanek naszego organizmu dociera tlen oraz odżywcze produkty. Każda tkanka naszego ciała potrzebuje tych dwóch elementów, choć zapotrzebowanie na nie często się zmienia. Krążenie krwi uzależnione jest zatem w dużej mierze od nas samych, a dokładniej – od wykonywanych przez nas czynności. Gdy spędzamy czas aktywnie uprawiając sport lub pracując fizycznie, krew krąży intensywniej w mięśniach jednocześnie zwalnia w innych narządach. Gdy odpoczywamy po obfitym posiłku, krew najszybciej krąży w przewodzie pokarmowym. Jednak nie tylko te czynniki wpływają na krążenie krwi. Równie ważną rolę w tym procesie odgrywają nerwy oraz hormony.

 

Układ nerwowy wpływa na krążenie krwi i reguluje jej przepływ. Odpowiednie mechanizmy sprawiają, że z zależności od potrzeb krążenie krwi zwiększa się lub zmniejsza. Hormonami, które mają największy wpływ na krążenie krwi, są: histamina oraz adrenalina. Ten pierwszy hormon pozwala m. in. na dostarczenie większej ilości tlenu do mięśni podczas intensywnego wysiłku, natomiast adrenalina, wydzielana głównie w stresujących sytuacjach, może zwężać naczynia krwionośne, przyspieszać akcję serca oraz podnosić ciśnienie.

 

Na proces krążenia krwi wpływa również śródbłonek, czyli warstwa komórek wyścielająca tętnice, żyły oraz naczynia włosowate. To dzięki niemu krew może bez problemów przemieszczać się w ludzkim organizmie i wspierać tkanki nowymi porcjami tlenu oraz odżywczych produktów. Przyczyną wielu problemów związanych z krążeniem krwi (jak zakrzepy) są właśnie uszkodzenia tej warstwy komórek, dlatego tak ważne są regularne badania krwi.

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03