obfite miesiączki

Może być tak, że obfite miesiączki to po prostu cecha fizjologiczna. Niektóre kobiety podczas menstruacji tracą więcej krwi niż inne. Jednak zazwyczaj przyczyną zbyt dużej utraty krwi podczas okresu jest poważna choroba, na przykład nowotworowa.

Kiedy menstruacja jest zbyt obfita?

Warto dodać, że obfite menstruacje są jedną z najczęściej diagnozowanych zaburzeń miesiączkowania. Niejedna dziewczyna zadaję sobie jednak pytanie – jaka ilość krwi jest nadmierna? O nadmiernej ilości krwi możemy mówić wówczas, kiedy jest to od 30 do 80 ml ubytku owego płynu ustrojowego. O ile oczywiście długość menstruacji jest w granicach normy. Z kolei jeśli miesiączka trwała dłużej niż 7 dni można, mówić o menorrhagii, czyli nadmiernie obfitych miesiączkach. Schorzenie to niesie ze sobą duże ryzyko anemii spowodowanej niedoborem żelaza – istotnego składnika hemoglobiny, będącej barwnikiem znajdującym się w krwinkach czerwonych czyli erytrocytach.

Warto dodać, że trudno obiektywnie ocenić ile mililitrów krwi zostało utraconych w czasie miesiączki. Niemniej jednak wiadomo, że u aż połowy kobiet zwracających się do ginekologa z nadmiernie obfitą menstruacją, problem ten w rzeczywistości nie ma miejsca. Może się nam jednak niejednokrotnie wydawać, że miesiączka jest zbyt obfita.

Dobrze jest zatem znać właściwe symptomy obfitych menstruacji. Oto one:

  • obecność skrzepów w krwi miesięcznej
  • szybkie męczenie się
  • osłabienie w czasie trwania menstruacji spowodowane nadmierną utratą żelaza
  • konieczność zmieniania podpasek co godzinę lub co dwie godziny

Jakie są przyczyny obfitych miesiączek?

Jedną z przyczyn obfitych miesiączek są mięśniaki macicy. Rosną one w środku macicy i sprawiają, że miesiączki są bolesne oraz bardzo obfite i bogate w skrzepy. Związane jest to z obkurczaniem się naczyń krwionośnych macicy oraz zbyt długim gojeniem się złuszczonej śluzówki. Przyczyną obfitych miesiączek mogą być również polipy macicy, które powodują krwawienie oraz plamienie pomiędzy menstruacjami, a także po stosunku seksualnym. Polipy macicy powodują również przedłużające się miesiączki. Przyczyną obfitych miesiączek może być również nowotwór szyjki macicy.

Inną przyczyną bolesnego oraz obfitego miesiączkowania jest endometrioza. Wówczas pojawia się również przewlekły ból w okolicach miednicy małej a także obecne są biegunki, bóle krzyża, zaparcia oraz uczucie zmęczenia i dyskomfort podczas oddawania moczu.

Czasem endometriozie towarzyszą gorączka i wymioty. Przyczyną obfitych miesiączek może być również adenomioza, czyli sytuacja w której krwawienia trwają dłużej niż dwa tygodnie. Inną przyczyną są wady w budowie anatomicznej narządów rodnych, na przykład może być to podwójna macica.

Obfite miesiączki mogą być również spowodowane chorobami jajników takimi jak nowotwór jajnika torbiel jajnika. Poza tym inną przyczyną jest ciąża pozamaciczna. Obfite miesiączki pojawiają się również u dojrzewających dziewcząt. Mogą być one spowodowane niedojrzałością osi podwzgórzowo-przysadkowo jajnikowej.

Inna przyczyna to zaburzenia krzepnięcia krwi czyli np. nieprawidłowa budowa płytek krwi albo niewielka ilość, czyli małopłytkowość. Z zaburzeniami krzepnięcia krwi może być również związana nieprawidłowa praca wątroby, powodująca wytwarzanie czynników krzepnięcia krwi. Pacjentka skarżąca się na zbyt obfite miesiączki może również przyjmować leki zmniejszające krzepliwość krwi. Poza tym, obfite miesiączki pojawiają się przed menopauzą. Zazwyczaj wynikają one z zaburzeń hormonalnych układu rozrodczego. Warto zauważyć że właśnie w tym okresie zanika działanie jajników.

Jak leczyć?

Obfite miesiączki można leczyć stosując doustne preparaty progestagenne. Można też stosować specjalne wkładki uwalniające lewonorgestrel. Najskuteczniejszy sposób leczenia to terapia hormonalna. Niektóre choroby wymagają usunięcia narządu rodnego. Domowy sposób to na przykład ziele krwawnika pospolitego czy rumianku.

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03