nowotwór

Czy wiecie, że rak sromu, zarówno złośliwy jak i niezłośliwy, występuje stosunkowo rzadko? Podobnie jak nowotwór pochwy. Ta rzadka choroba nowotworowa stanowi zaledwie 3 – 5% nowotworów ginekologicznych. Co jeszcze warto wiedzieć o tym raku i jakie są jego rodzaje?

Włókniak

Czy zagraża życiu? Nie. To niezłośliwy nowotwór sromu.

Jak się rozwija? Włókniaka tworzą fibroblasty tkanki łącznej. Wycięcie tego tworu powoduje całkowite wyleczenie.

Tłuszczak

Czy zagraża życiu? Nie. To nowotwór niezłośliwy.

Jak się rozwija? Rośnie wolno, bardzo często przez wiele lat. Choroba przebiega przewlekle. Uważajcie – gdy guz nagle boli i powiększa rozmiar, to może być znak zezłośliwienia. Leczenie polega po prostu na wycięciu guza.

Naczyniak

Czy zagraża życiu? Nie, to kolejny przykład nowotworu złośliwego.

Jak się rozwija? U młodych dziewcząt występuje jako zmiana naczyniowa, a w wieku rozrodczym jako naczyniak jamisty. Z kolei u kobiet po menopauzie pojawia się jako naczyniak starczy. Zazwyczaj ma wygląd czerwonego, niekrwawiącego guzka. Gdy zwiększy rozmiar, może boleć. Należy go usunąć.

Torbiel

Czy zagraża życiu? Nie, szczególnie małe niepowiększające się torbiele nie wymagają leczenia. Może być trudno je usunąć operacyjnie, gdyż czasami wędrują w głąb miednicy.

Jak się rozwija? Występuje najczęściej u młodych kobiet. Rozwija się z przewodów przyśródnerczowych i śródnerczowych.

Polip

Czy zagraża życiu? Nie, ponadto występuje rzadko.

Jak się rozwija? Zazwyczaj jest nieduży i ma bogato rozwinięte unaczynienie. Leczenie polipa polega na elektroresekcji zmian.

Kłykciny

Czy zagrażają życiu? Nie, choć leczenie ich jest trudne.

Jak się rozwijają? Jest ich dużo i są bardzo drobne. Często pokrywają całą błonę śluzową. Można się ich pozbyć za pomocą elektrokoagulacji lub wieloetapowej krioterapii.

Rak sromu

Czy zagraża życiu? Tak, a ryzyko zachorowalności rośnie wraz z wiekiem. Statystyki pokazują, że na nowotwór sromu najczęściej chorują osoby w wieku 65 lat. Na raka sromu stosunkowo często chorują także kobiety w wieku rozrodczym, co związane jest z infekcją HPV.

Nowotwór sromu leczymy przede wszystkim chirurgicznie. Sposób leczenia chirurgicznego zależy od ogólnego stanu zdrowia chorej, wieku oraz stopnia zaawansowania nowotworu. Jeśli pacjentka ma raka przedinwazyjnego, lekarz stosuje proste wycięcie sromu. Z kolei małe zmiany egzofityczne i zmiany u młodych kobiet lekarz leczy tzw. oszczędzająco, usuwając tylko ognisko nowotworu.

Jak się rozwija? Rak sromu rozwija się jako postać egzo lub endofityczna. Guz endofityczny szybciej generują przeżuty i są trudniejsze do wyleczenia. Przeżuty pojawiają się najpierw w węzłach chłonnych pachwinowych powierzchniowych, a potem w węzłach głębokich, a następnie w węzłach miednicy mniejszej. Rak objawia się świądem sromu. W zaawansowanej postaci rak powoduje ból i krwawienie.

Rak Pageta

Czy zagraża życiu? Tak, to nowotwór złośliwy. Leczy się chirurgicznie.

Jak się rozwija? Ów rodzaj nowotworu rozwija się na podłożu choroby Pageta. Wyrasta z zaburzeń w zróżnicowaniu komórek ektodermy. Często wydziela tzw. antygen karcynoembrionalny. Przejawia się swędzącymi zmianami na sromie.

Czerniak sromu

Czy zagraża życiu? Tak, bo to rak złośliwy, ale pojawia się na sromie bardzo rzadko. Na ten rodzaj raka najczęściej chorują starsze kobiety. Leczy się go wycinając zmianę oraz węzły pachwinowe. Następnie stosuje się chemioterapie, ale rokowanie jest niepomyślne.

Jak się rozwija? Często lekarz rozpoznaje ten rodzaj raka jako czerniaka nabłonkowego lub wrzecionowatokomórkowego. Czasami czerniak nie zawiera melaniny. Guzki te, nawet gdy są niewielkie, rozprzestrzeniają się bardzo szybko drogą naczyń chłonnych oraz krwionośnych.

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03