tarczyca

Tarczyca odgrywa bardzo ważną rolę w naszym organizmie. Niestety jest ona jedną z najczęściej pojawiających się przyczyn problemów ze zdrowiem. Jednym z tych problemów, z którym lekarze spotykają się bardzo często, jest niedoczynność tarczycy? W jaki sposób można w porę wykryć tę chorobę? Z jakich metod leczenia mogą obecnie korzystać dotknięci tym problemem pacjenci?

 

Na czym polega niedoczynność tarczycy?

Tarczyca to gruczoł, którego najważniejszym zadaniem jest wydzielanie hormonów tarczycy. W chwili, gdy tarczyca przestaje się wywiązywać ze swej roli, zaczynają się pojawiać bardzo groźne dla ogólnego stanu zdrowia niedobory. Niedoczynność tarczycy jest przecież poważną chorobą, która objawia się m. in. znacznym spowolnieniem przemiany materii oraz większą sennością.

 

Jak objawia się niedoczynność tarczycy?

Problemy z tarczyca objawiają się na wiele sposobów. W chwili, gdy tarczyca wytwarza zbyt mało hormonów, senność, zmęczenie oraz tycie stają się najbardziej typowymi objawami. Charakterystyczna jest tu również apatia, chrypka oraz pojawiające się obrzęki. Często pacjenci cierpiący z powodu niedoczynności tarczycy narzekają też na problemy ze słuchem. Wrażliwość na chłód, osłabienie oraz problemy związane z praca serca to kolejne zagrożenia, które czyhają na chorych. W jaki sposób można im pomóc?

 

Skąd biorą się przyczyny problemów?

Niedoczynność tarczycy może mieć wiele źródeł. Często jej główną przyczyną okazuje się zapalenie gruczołu tarczowego lub uszkodzenie tarczycy w czasie operacji. Niedoczynność często też pojawia się w przypadku tych osób, które wcześniej leczyły się z powodu nadczynności tego gruczołu. Zbyt intensywne leczenie jodem oraz nadmierne spożycie tych leków, które hamować miały produkcję hormonów tarczycy są tu częstymi sprawcami problemów. Choć leczą one jedno schorzenie, często stają się przyczyną nowej choroby. Jak współczesna medycyna może pomóc tym, którzy cierpią z powodu niedoczynności tarczycy?

 

Tarczyca kontra medycyna, czyli możliwości leczenia niedoczynności tego gruczołu

Pacjenci, których głównym problemem zdrowotnym jest niedoczynność tarczycy, muszą się pogodzić z koniecznością przyjmowania odpowiednich leków hormonalnych. Tylko dzięki nim możliwe staje się wyrównanie poziomu hormonów i poprawienie stanu zdrowia pacjenta. Ważna jest tez profilaktyka, w której przyjmowanie jodu zajmuje bardzo ważne miejsce. Jest to najczęściej wykorzystywany sposób, który pozwala zmniejszyć ryzyko pojawienia się niedoczynności tarczycy. Jod taki można przyjmować w postaci leku, najważniejsza jest jednak odpowiednia dieta. Najlepszym źródłem jodu są przecież świeże ryby morskie, które powinny na stałe zagościć w naszej diecie.

 

Chora tarczyca to wielkie zagrożenie dla ogólnego stanu naszego zdrowia. Problemów związanych z jej praca ignorować nie można, a każde niepokojące zjawisko powinno zostać możliwie jak najszybciej skonsultowane z lekarzem. Pozwoli to w porę podjąć odpowiednią terapię i ograniczyć szkody, jakie chora tarczyca może nam wyrządzić.

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03