szyjka macicy

Szyjka macicy to organ łączący pochwę z jamą macicy. To miejsce, przez które wędrują plemniki. To też fragment układu rozrodczego narażonego na wiele chorób. Zobaczcie, jakich.

Dlaczego szyjka macicy jest ważnym organem?

Szyjka macicy wytwarza śluz będący barierą ochronną dla flory bakteryjnej. Spełnia ważną rolę w zajściu w ciąże, donoszeniu i urodzeniu dziecka. Umożliwia plemnikom przedostanie się z pochwy do macicy. W czasie ciąży pełni rolę zwieracza zamykającego jamę macicy.

Ciekawostka – szyjka macicy ulega przemianom pod wpływem hormonów. W fazie owulacji jej ujście otwiera się, po czym w fazie niepłodności wraca do stanu sprzed jajeczkowania.

Nadżerka szyjki macicy

Dolegliwość ta często nie daje jasnych objawów. Czasami przed menstruacją pojawiają się żółte, białe albo zielonkawe upławy o niemiłej woni. Nadżerką szyjki macicy nazywane są często zaczerwienienia części pochwowej szyjki macicy. Tymczasem pojęcie to jest zarezerwowane tylko dla ubytków nabłonka. Za nadżerkę są brane również przemieszczenia się nabłonka walcowatego z kanału szyjki na tarczę części pochwowej.

Ciekawostka – nadżerka często pojawia się u aktywnych seksualne kobiet między 25 a 35 rokiem życia.

Stan zapalny szyjki macicy

Skąd bierze się stan zapalny szyjki macicy? Wywołuje go zakażenie pierwotniakami, na przykład rzęsistkiem pochwowym. Powodują go także pierwotniaki, wirusy i grzyby. Sprzyjają mu mechaniczne uszkodzenia szyjki i częsta zmiana partnerów seksualnych. Objawia się plamieniem, krwawieniem między menstruacjami i upławami.

Ciekawostka – pamiętajcie, że nieleczony stan zapalny szyjki macicy może spowodować choroby innych odcinków dróg rodnych.

Torbiele szyjki macicy

Niewielkie, mnogie albo pojedyncze pęcherzyki. Wypełnione śluzem albo śluzem z ropą. Powstające na skutek zamknięcia ujścia gruczołów śluzowych szyjki macicy. Występujące u kobiet w wieku rozrodczym, szczególnie u kobiet, które rodziły. Nie objawiające się niczym szczególnym.

Ciekawostka – nieleczone torbiele szyjki macicy najczęściej giną po pewnym czasie, wykazując jednak tendencję do nawrotów.

Rak szyjki macicy

Najczęściej występujący nowotwór kobiecych narządów rodnych. Wykrywany najczęściej u kobiet w wieku 40 – 55 lat. Ale pojawiający się również już po 25 roku życia. Będący skutkiem niektórych typów brodawczaka ludzkiego – Human Papilomavirus, przenoszonego drogą płciową. Nie powodujący dolegliwości we wczesnym stadium, ale w miarę rozwoju choroby objawiający się nietypowymi krwawieniami między menstruacjami, po menopauzie albo po stosunku, obfitymi upławami, obfitymi miesiączkami, bólem w podbrzuszu i obrzękami nóg.

Ciekawostka – co roku ponad 3,5 tysiąca mieszkanek naszego kraju dowiaduje się o tym, że choruje na nowotwór szyjki macicy. Codziennie umiera z tego powodu aż 5 z nich.

Pamiętajcie jednak, że rakowi szyjki macicy można skutecznie zapobiec dzięki właściwej profilaktyce i wczesnej diagnostyce. Szczególnie ważna jest cytologia, którą należy wykonać pierwszy raz już po rozpoczęciu współżycia seksualnego.

Profilaktyczna monogamia

Czy wiecie, że podejmując współżycie płciowe, ryzykujecie zakażeniami, w tym zakażeniem wirusem HPV, przyczyniającym się do nowotworu szyjki macicy? I że zwiększacie to ryzyko, paląc papierosy i stosując doustne środki antykoncepcyjne?

Ciekawostka – wirus HPV przyczynia się także ro rozwoju innych rodzajów raka, na przykład płaskonabłonkowego nowotworu odbytu, nowotworu prącia, sromu a także przełyku. W dodatku ostatnie badania pokazują, że prezerwatywy nie chronią przed wirusem HPV. Chyba że są to prezerwatywy wyposażone dodatkowo w środki wirusobójcze. Profilaktyką jest wierność partnerska i związki monogamiczne.

Dlaczego cytologia jest tak ważna?

Wprowadzenie powszechnych badań cytologicznych naprawdę zmniejsza śmiertelność w powodu nowotworu szyjki macicy. W Szwecji śmiertelność zmniejszyła się o 50%, w Finlandii o 60% a w Islandii aż o 80%. Badania cytologiczne pozwalają wykryć komórki atypowe, co wymaga powtórzenia cytologii po leczeniu przeciwzapalnym. Jeśli lekarz wykryje zmiany przedrakowe, zaleca kolposkopię, czyli specjalistyczne badania szyjki macicy za pomocą aparatu optycznego oświetlającego jej wnętrze.

Co, jeśli diagnozą jest nowotwór?

Wówczas specjalista określa stopień zaawansowania choroby. I stopień oznacza ograniczenie się nowotworu tylko do szyjki macicy. II stopień wskazuje na wykroczenie nowotworu poza szyjkę i zajęcie na przykład części pochwy. Nowotwór III stopnia alarmuje o objęciu rakiem całej ścianki macicy i pochwy. Z kolei IV stopień nowotworu obejmuje także pęcherz moczowy, odbytnicę, a następnie inne narządy.

Ciekawostka – może się zdarzyć, że cytologia nie wykryje zmian nowotworowych, gdyż usytuowane są one tam, gdzie nie sięga urządzenie do pobierania materiału cytologicznego.

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03