Nadciśnienie, cukrzyca... - 4 choroby 40-latek

Jakie badania profilaktyczne powinnyście wykonywać po ukończeniu 40 lat? Dlaczego właśnie w tym wieku wzrasta ryzyko chorób oczu i nowotworu sutka?

Poznajcie cztery choroby, których ryzyko wystąpienia wzrasta właśnie w wieku 40 lat.

1. Wysokie ciśnienie tętnicze

Oto problem numer 1, który pojawia się u kobiet wraz z przekroczeniem magicznej liczby 40 lat. Oczywiście nadciśnienie nie musi pojawić się równo po czterdziestce, ale np. w wieku 43 lat. Warto zadać sobie pytanie – co to jest nadciśnienie? Otóż mówimy o nim, kiedy wartość ciśnienia wykracza poza górną granicę normy, czyli powyżej 140/90 mmHg.

O ile zbyt niskie ciśnienie nie pozostawia znaczących konsekwencji, o tyle za wysokie ciśnienie tętnicze może skutkować…

 • bólem głowy
 • omdleniami
 • arytmią serca
 • dysfunkcjami naczyń krwionośnych
 • żylakami

Jedno jest pewne – nadciśnienie należy leczyć. Nieleczone nadciśnienie powoduje komplikacje zdrowotne, takie jak na przykład uszkodzenie nerek.

Porada – łagodne nadciśnienie możecie unormować za pomocą na przykład diety eliminującej sól czy tłuszcze trans i zwiększającej spożycie roślinnych tłuszczów nienasyconych. Istotna jest również zmiana trybu życia i rezygnacja z używek.

2. Cukrzyca

To kolejna choroba, która jest często wykrywana u kobiet w wieku od 40 do 50 lat. Jest to choroba metaboliczna cechująca się podwyższonym albo wysokim poziomem cukru we krwi, czyli hiperglikemią. Przewlekła hiperglikemia generuje natomiast niewydolność różnych narządów, a szczególnie niewydolność…

 • oczu
 • nerek
 • serca
 • nerwów
 • naczyń krwionośnych

Pewnie słyszałyście też o tym, że cukrzyca występuje w dwóch odmianach. Otóż wyróżniamy cukrzycę:

 1. Typu 1 – pojawiającą się najczęściej u dzieci i młodych osób i spowodowaną brakiem wytwarzania insuliny
 2. Typu 2 – pojawia się w każdym wieku, często w starszym. Powodują ją otyłość, brak aktywności fizycznej, złe nawyki żywieniowe, a także czynniki dziedziczne

Porada – pamiętajcie, że objawem cukrzycy typu 2 może być utrata wagi, często oddawanie moczu, osłabienie, trudno gojące się rany, senność w ciągu dnia. Aby nie dopuścić do rozwoju cukrzycy warto tuż po skończeniu 40 roku życia (a najlepiej jeszcze dużo wcześniej) zadbać o zdrową dietę z dużą porcją aktywności fizycznej. Jeśli jednak cukrzyca pojawi się w Waszym życiu pamiętajcie, że z tą chorobą można normalnie żyć. Ważne jest to, aby regularnie mierzyć poziom glukozy we krwi.

3. Guz sutka

Czy wiecie, że nowotwór sutka jest najczęstszym rodzajem raka u kobiet? Ryzyko zwiększa się właśnie w omawianym wieku. Nowotwór sutka stanowi aż 14% wszystkich zgonów kobiet na nowotwory złośliwe. Wiek pomiędzy 40 a 50 rokiem życia jest szczególnie niebezpieczny, ponieważ jest to okres około i po-menopauzalnym. Zagrożenie nie mija również po pięćdziesiątce.

Porada – pamiętajcie, że wcześnie wykryty rak sutka jest wyleczalny w 100%. Ważna jest regularna mammografia i samobadanie piersi.

4. Choroby oczu

Po 40 roku życia obserwujemy także pierwsze symptomy starzenia się oczu. Powodem jest twardnienie soczewki, co powoduje utratę zdolności akomodacji oka, czyli ostrości widzenia. Nie mówiąc też o utracie elastyczności soczewki i zaburzeniu percepcji kolorów. Może pojawić się…

 • jaskra
 • początki zaćmy
 • zwyrodnienie plamki żółtej

Porada – choroby oczu rozwijają się powoli, a więc możecie je wykryć we wczesnym stadium i zahamować dalszy przebieg choroby.

Jak uchronić się przed chorobami?

Pamiętajcie jednak – jeśli skończyłyście właśnie czterdzieści lat to nie oznacza z automatu, że choroby te na pewno Was będą dotyczyć. W dzisiejszych czasach mamy przecież większą wiedzę na temat czynników sprzyjających określonym chorobom. Odpowiednia profilaktyka sprawi, że cukrzyca czy jaskra będą Wam niegroźne.

A oto 12 badań profilaktycznych, jakie warto robić pomiędzy 40 a 50 rokiem życia:

 1. Raz do roku badajcie morfologię, OB, poziom glukozy we krwi, mocz.
 2. Raz do roku mierzcie ciśnienie tętnicze u lekarza internisty.
 3. Raz na dwa lata mierzcie cholesterol.
 4. Raz na 10 lat poziom hormonów tarczycy.
 5. Raz na 5 lat RTG klatki piersiowej i gastroskopia.
 6. Raz na dwa lata konieczne jest EKG.
 7. Dwa razy do roku – kontrola wzroku.
 8. Badanie stomatologiczne raz na pół roku.
 9. Cytologia i badanie ginekologiczne raz w roku.
 10. Mammografia raz na 2 lata.
 11. Samobadanie piersi raz na 4 tygodnie.
 12. USG jamy brzusznej raz w roku.

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03