Endokrynolog to lekarz, do którego udajemy się w momencie, gdy mamy problemy z tarczycą i hormonami, ginekolog natomiast dba o nasz układ rozrodczy. Istnieją jednak poradnie endokrynologiczno-ginekologiczne, które zajmują się czynnościami, zaburzeniami, a także leczeniem zaburzeń, które związane są z funkcją gonad, czyli jajników oraz jąder.

Kiedy warto wybrać się do poradni endokrynologii ginekologicznej?

Coraz więcej kobiet udaje się na wizytę do poradni endokrynologii ginekologicznej – okazuje się bowiem, że nawet przewlekłe zmęczenie, ciągła senność, czy częste bóle głowy mogą mieć podłoże ginekologiczne lub endokrynologiczne. Żadnych objawów nie możemy bagatelizować i jak najszybciej należy podjąć odpowiednie działania, aby od razu zareagować i przywrócić sobie pełne zdrowie.

Pacjenci tych poradni są w różnym wieku. Młode kobiety, a niekiedy nawet dziewczynki zmuszone są do takiej wizyty w momencie, gdy występują u nich zaburzenia miesiączkowania lub przedwczesne dojrzewanie płciowe. Wiele pacjentek zgłasza się tu również ze zmianami trądzikowymi, których w żaden sposób nie da się wyleczyć i może być to zależne od problemów hormonalnych.

Dojrzałe kobiety mogą zwrócić się o pomoc do poradni endokrynologii ginekologicznej w momencie, gdy występuje u nich krwawienie po okresie menopauzy lub przy zaburzeniach hormonalnych okresu około menopauzalnego. Niekiedy też niektóre objawy menopauzy również wymagają konsultacji ginekologiczno-endokrynologicznej, gdy na przykład są zbyt intensywne lub długotrwałe.

Ponadto do poradni endokrynologii ginekologicznej udajemy się z takimi objawami, jak bolesne miesiączkowanie, silne bóle brzucha o niewyjaśnionej przyczynie, nadmierne owłosienie, nietypowy wygląd narządów płciowych, wycieki z brodawek sutkowych, czy problemy z płodnością, nadwagą lub otyłością.

Jak wygląda taka wizyta?

Wizyta w poradni endokrynologii ginekologicznej wygląda podobnie do wizyty u naszego ginekologa. Na samym początku lekarz przeprowadzi z nami szczegółowy wywiad, dotyczący obfitości i regularności krwawień, przebytych chorób, poziomu hormonów tarczycy. Ponadto musi on sprawdzić nasilenie naszego problemu poprzez wykładniki stanu hormonalnego, czyli owłosienie, stan skóry, czy budowa ciała.

W następnej kolejności lekarz wykonuje badanie ginekologiczne, w którym kładzie się nacisk na ocenę ultrasonograficzną jajników. Pacjentka musi również wykonać badanie poziomu takich hormonów jak androgeny, estrogeny, czy prolaktyny.

Dopiero po wywiadzie lekarskim i badaniu zewnętrznym oraz wewnętrznym lekarz będzie w stanie porozmawiać z nami na temat naszego problemu oraz jego nasileniu. Warto przed taką wizytą zadbać o swoją higienę, a także wykonać podstawowe badania krwi oraz poziomu hormonów tarczycy. To z pewnością ułatwi naszemu lekarzowi zadanie i poszerzy spojrzenie na nasz problem.

Poradnia endokrynologii ginekologicznej przeznaczona jest dla kobiet w każdym wieku, u której pojawiły się wyżej wymienione objawy. W przypadku osób małoletnich, konieczne jest wyrażenie zgody na wizytę starszego opiekuna, a także zgłoszenie się na wizytę wraz z nim.

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03