pielęgniarka pobiera krew do badania

Morfologię krwi należy wykonywać regularnie raz do roku. Dzięki niej możemy szybko wychwycić, w jakiej kondycji znajduje się nasz organizm. Badanie krwi pozwala na wykrycie wielu chorób w ich początkowym stadium. To podstawowa metoda diagnostyczna, która stanowi wstęp do ewentualnych zaleceń terapeutycznych. Przed zrobieniem morfologii, dowiedz się jak się przygotować do badań krwi.

 

Morfologia krwi – podstawowe informacje

Morfologia polega na ocenie składników morfotycznych krwi. W laboratorium liczy się ilość krwinek białych, czyli leukocytów oraz krwinek czerwonych, czyli erytrocytów. Oczywiście odpowiedniej analizie poddaje się także liczbę tzw. trombocytów – chodzi o płytki krwi. Na wydrukach po badaniu pacjenci mogą zauważyć, czy ich krew mieści się w dopuszczalnych normach. Ich przekroczenie świadczy o niekorzystnych zjawiskach zachodzących w organizmie. Warto zauważyć, że normy nie są jednakowe dla wszystkich. Podczas ich ustalania bierze się pod uwagę płeć, wiek, tryb życia oraz miejsce zamieszkania.

Pamiętajmy, że morfologia jest dopiero wstępem do innych badań. Jeżeli ciągle źle się czujesz, a badanie krwi nic nie wykazuje, musisz skonsultować się z lekarzem. Zdarza się, że wyniki morfologii są wzorowe, a w organizmie trwa proces chorobowy.

 

Morfologia krwi – podstawowe wyniki

Zwiększona liczba erytrocytów może oznaczać niedotlenienie naszego organizmu. Taka sytuacja zdarza się przy chorobach płuc. Duża ilość czerwonych krwinek może także oznaczać rozwijającą się czerwienicę pierwotną (choroba szpiku kostnego) lub tzw. nadkrwistość. Zbyt mała liczba krwinek czerwonych wskazuje natomiast na niedobór żelaza lub kwasu foliowego. Może oznaczać także tzw. niedokrwistość.

Na podstawowych wynikach znajdziesz również informacje o zawartości leukocytów. Wartości podwyższone mogą świadczyć o stanach zapalnych, zakażeniach bakteryjnych, zatruciach, grzybicach lub ciężkich urazach. Badanie leukocytów to podstawowe badanie pozwalające na stwierdzenie występowania białaczki. Zbyt mało leukocytów świadczy o ciężkich zakażeniach (np. wirusowych). Często jest to też efekt działania ubocznego niektórych leków.

Nadmierna liczba trombocytów we krwi świadczy niekiedy o nowotworach szpiku kostnego lub rozległych infekcjach. Jeśli jest ich zbyt mało, istnieje ryzyko wykrwawień. Należy pamiętać o tym, że wyniki badań laboratoryjnych zależą od wielu czynników – nie można ich rozpatrywać w oderwaniu od innych elementów diagnostyki. Zwykła morfologia może być poszerzona także o inne badania. We krwi, w zależności od rodzaju badania, szuka się np. poziomu hormonów, zawartości elektrolitów itd.

 

Badanie krwi a miażdżyca

Badanie krwi pozwala na wykrycie zbyt wysokiego cholesterolu. Składnik ten przyczynia się do rozwoju miażdżycy. Choroba ta jest bardzo niebezpieczna. WHO uznaje, że rocznie miażdżyca odpowiada za 2,6 mln zgonów na całym świecie. Warto wiedzieć, iż choroba nie daje żadnych wyraźnych objawów. Oznacza to, że można ją wykryć tylko za pomocą laboratoryjnych badań. Morfologia krwi pozwala na wykazanie zagrożenia miażdżycą.

Co ważne, nie należy zwracać uwagi na popularne „domowe” testy na cholesterol. Niestety, nie są one zbyt rzetelne.

 

Badanie krwi a hormony

Badanie krwi pozwala na kontrolowanie hormonów regulujących pracę organizmu ludzkiego. W szczególności warto monitorować stężenie TSH. Hormon ten ma związek z niedoczynnością lub nadczynnością tarczycy. Schorzenia związane z TSH trudno leczyć i są bardzo uciążliwe. Wpływają między innymi na zaburzenia oddychania, problemy z sercem, nagłe chudnięcie lub tycie.

 

Morfologia – kiedy udać się na badanie?

Jeżeli odżywiasz się zdrowo, wysypiasz się i nie funkcjonujesz w nadmiernym stresie, a mimo to ciągle źle się czujesz, powinieneś udać się do laboratorium i zrobić badania krwi. W szczególności powinny o tym pomyśleć osoby, które często przyjmują środki przeciwbólowe oraz lubią mocny alkohol. Wskazaniem do morfologii są także nagłe zmiany w funkcjonowaniu organizmu – np. wypadanie włosów, tycie lub chudnięcie, ciągle pragnienie. Zbadać krew powinny też te osoby, które ciągle znajdują na swoim ciele siniaki lub odczuwają „łamanie w kościach”.

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03