lekarz

Ile kobiet zmaga się z tym problemem? Trudno zliczyć. Mięśniaki są częstą formą choroby nowotworowej, która atakuje najczęściej macicę. Co każda kobieta powinna wiedzieć na ich temat?

 

Czym są mięśniaki?

Mięśniaki to guzy, które mogą różnić się kształtem, wielkością oraz swym umiejscowieniem w obrębie macicy. Mięśniaki zbudowane są z tkanki łącznej oraz z mięśni. Mogą występować pojedynczo, choć w wielu przypadkach występują w większych skupiskach. Czy mięśniaki stanowią poważne zagrożenie dla życia kobiety? W większości przypadków nie, jednak ich lekceważenie jest poważnym błędem. Wprawdzie mięśniaki są guzami łagodnymi, jednak nawet w takiej formie mogą sprawiać wiele problemów. Przyklejone do mięśni gładkich macicy mogą przybierać ogromne rozmiary. Im większy mięśniak, tym więcej problemów z nim związanych.

 

Mięśniaki: dlaczego pojawiają się tak często?

Ponieważ mięśniaki należą do chorób bardzo często nękających kobiety, poszukiwanie odpowiedzi na pytanie o przyczyny powstawania guzów zajęło ważne miejsce w medycynie. Przypuszczalnie głównymi sprawcami tak wielu problemów z mięśniakami są hormony endogenne, z powodu których mięśniaki atakują najpierw trzon macicy, a następnie dalsze jej fragmenty. W poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie o czynniki sprzyjające rozwojowi mięśniaków zwrócono też uwagę na to, jakie kobiety zgłaszają się do lekarza z tym problemem. Szybko okazało się, że w gronie walczących z mięśniakami pacjentek grupą przeważającą są kobiety, które jeszcze nie rodziły.

 

Na jakie objawy należy zwrócić uwagę?

Wprawdzie w wielu przypadkach mięśniaki zostają wykryte w czasie badania ginekologicznego, to każda kobieta powinna zwracać szczególną uwagę na te sygnały, które mogą świadczyć o rozwoju mięśniaków. Problemy z zajściem w ciążę, bóle podbrzusza oraz uczucie parcia na pęcherz – oto bardzo częste objawy, które mogą świadczyć o pojawieniu się tych guzów. W przypadku kobiet, które mając takie guzki zaszły w ciążę, bardzo częstym problemem stają się poronienia. Na poważne kłopoty z mięśniakami narażone są też te kobiety, które nie są ani w ciąży, ani nie starają się o dziecko. Im większe rozmiary przybierają mięśniaki, tym większe stają się te problemy. Upławy oraz problemy związane z miesiączkowaniem są kolejnym objawem, którego żadna kobieta nie powinna ignorować. Bolesne miesiączki związane ze zbyt obfitym krwawieniem oraz silnym bólem zaliczane są do grona tych symptomów, które dla mięśniaków są wyjątkowo charakterystyczne.

 

Co warto wiedzieć na temat leczenia mięśniaków?

By móc skutecznie walczyć z mięśniakami, należy możliwie jak najszybciej zgłosić się do lekarza w po odkryciu niepokojących objawów. Bóle, nieprawidłowości związane z miesiączkowaniem oraz wyczucie guza w podbrzuszu to objawy, po stwierdzeniu których należy szybko udać się do ginekologa. Im wcześniej wykryte zostaną mięśniaki, tym mniej szkód związanych z ich działalnością. A skutki rozwoju mięśniaków mogą być poważne. Często zdarza się, że uciskające pęcherz moczowy guzy stają się głównym czynnikiem wywołującym poważne infekcje dróg moczowych. Szybka diagnoza oznacza też skuteczniejsze i mniej inwazyjne leczenie. W przypadku małych mięśniaków często wystarczającym rozwiązaniem staje się podanie odpowiednich leków. Większe guzki są już usuwane operacyjnie. Gdy jednak istnieje ryzyko zezłośliwienia guzków ub gdy mięśniaki tworzą skupisko guzków zajmujących większą powierzchnię macicy, lekarze decydują się zazwyczaj na całkowite usunięcie tego narządu. Z tego też powodu szybkie omówienie z ginekologiem niepokojących objawów i wykonanie odpowiednich badań staje się sprawą bardzo ważną.

Mięśniaki nie muszą stanowić śmiertelnego zagrożenia, mogą jednak poważnie utrudnić życie. Im wcześniej umówimy się na badanie ginekologiczne, tym szybciej rozpocznie się leczenie – tym mniej ubocznych skutków związanych z mięśniakami.

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03