mammografia

Badanie mammograficzne uratowało życie niejednej kobiecie. Jak często powinno się je wykonywać? Jak ono wygląda? I kto jest w grupie ryzyka? Czy mężczyzna również może zachorować na raka piersi?

1. Co to jest mammografia?

Mammografia to radiologiczna metoda badania piersi u kobiet. Polega na sfotografowaniu piersi, a właściwie na wykonaniu serii zdjęć za pomocą promieni rentgenowskich, czyli promieni X wykorzystujących promieniowanie elektromagnetyczne polegające na rozchodzeniu się w przestrzeni zaburzeń pola elektromagnetycznego.

Mammografia uwidacznia specyficzne zmiany w budowie piersi, przez co umożliwia wczesne rozpoznanie nowotworu oraz innych patologii, zanim ujawnią się klinicznie, czyli nawet na dwa lata przed tym, zanim zostaną one wykryte w samobadaniu lub przez ginekologia.

Uwaga! Jeśli jesteście w wieku od 40 do 50 lat, róbcie badania piersi za na 2 lata (chyba że w Waszej rodzinie były zachorowania na nowotwór piersi, wówczas wykonujcie to badanie raz do roku), a po 50 roku życia raz w roku.

2. Jak przygotować się do badania?

  1. Jeśli wyczułyście jakiekolwiek zmiany w piersi, porozmawiajcie o tym ze swoim ginekologiem. Pamiętajcie, aby poinformować lekarza o tym, jakie przyjmujecie leki lub też czy przechodziłyście jakiekolwiek operacje oraz czy w Waszej rodzinie ktoś chorował na nowotwór piersi.
  2. Nie wykonujcie badania na około tydzień przed spodziewaną menstruacją, gdyż biust jest w tym czasie nabrzmiały i bardziej tkliwy. Najlepiej jest zrobić mammografię w ciągu pierwszych 10 dni cyklu menstruacyjnego.
  3. Jeśli jesteście w ciąży lub istnieje taka możliwość, nie zapomnijcie poinformować o tym lekarza albo osobę przeprowadzającą mammografię.
  4. W dniu badania nie stosujcie dezodorantów pod pachami ani na skórę, kremów ani balsamów. Zawarte w kosmetykach substancje chemiczne mogą skrystalizować się i dać w badaniu ilustrację mikrozwapnień.
  5. Jeśli w dniu badania bolą Was piersi, powiedzcie o tym technikowi radiologicznemu. Będzie on ostrożniej obchodził się z bolesną piersią.
  6. Jeśli robiłyście już wcześniej badanie mammograficzne, koniecznie zabierzcie z sobą wynik. Przyda się on dla porównania osobie opisującej wynik. Dobrze jest też zrobić wcześniej ksero wyniku.
  7. Koniecznie zapytajcie, kiedy dokładnie będziecie mogły odebrać badanie, aby nie zakładać na przykład tego, że brak informacji o wyniku jest dobrym znakiem.

Uwaga! Przed badaniem mammograficznym lekarz może zapytać Was o wiek, datę ostatniej menstruacji, ilość przebytych ciąż, porody oraz czy w ogóle byłyście w ciąży, o to czy karmiłyście i jak długo, czy brałyście i czy bierzecie leki hormonalne i czy stosujecie hormonalną terapię zastępczą, czy przechodziłyście operacje piersi, czy w rodzinie wystąpił nowotwór piersi lub jajnika oraz czy wcześniej wykonywałyście mammografię.

3. Kto jest w grupie ryzyka?

W grupie ryzyka zachorowania na nowotwór piersi są nie tylko kobiety, w której rodzinie wykryto już kiedyś podobne zachorowania (szczególnie u krewnych I stopnia, czyli u mamy, babci albo siostry).

Objęte ryzykiem są także kobiety, które:

  • nigdy nie rodziły – ponieważ ciąża i karmienie działają ochronnie na piersi
  • wcześnie zaczęły miesiączkować i u których późno wystąpiło przekwitanie – gdyż estrogeny stymulują rozwój nowotworu piersi
  • już kiedyś chorowały na nowotwór piersi

Uwaga! Nowotwór piersi może również pojawić się u mężczyzn, lecz jest zwykle późno wykrywany, gdyż sądzi się, że choroba ta dotyczy tylko kobiet. Chorobę tę diagnozuje się najczęściej u panów między 50 a 70 rokiem życia, kiedy obniża się poziom męskich hormonów płciowych.

4. Jak wygląda badanie?

Mammografia robiona jest w szpitalu albo w przychodni. Jeśli wykonywana jest w szpitalu, nie wymaga hospitalizacji. Technik radiologiczny umieszcza pierś na płycie sprzętu w odpowiednim ułożeniu. Następnie druga pływa uciska pierś. Technik stopniowo zwiększa ucisk w celu wyrównania wszelkich zgrubień i uwidocznienia tkanek. Ucisk jest potrzebny również po to, aby gęstość tkanek rozłożyła się równomiernie, a także w celu utrzymania piersi w jednej pozycji, aby w wyniku poruszenia obraz nie zamazał się.

Uwaga! Jeśli w trakcie badania zaczną boleć Was piersi, koniecznie poinformujcie o tym osobę przeprowadzającą badanie.

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03