Klitoromegalia

Która choroba może prowadzić do niepłodności? Czy klitoromegalia ma coś wspólnego z erekcją łechtaczki? Co może znaczyć ból w czasie współżycia? Czy błona śluzowa macicy może zlokalizować się poza macicą? A czy może przemieścić się do mózgu?

Poznajcie trzy choroby żeńskich narządów płciowych.

Klitoromegalia, czyli przerost łechtaczki

Choroba inaczej zwana klitoromegalią lub hipertrofią łechtaczki. Polega na nienaturalnym rozroście łechtaczki (łac. cilitoris) – żeńskiego zewnętrznego, nieparzystego narządu płciowego występującego i samic ssaków, znajdującego się w okolicy przedniego połączenia warg sromowych mniejszych. Nie mylcie jednak stanu hipertrofii ze stanem powiększenia łechtaczki wynikającym z pobudzenia seksualnego, zwanego erekcją łechtaczki.

Co ciekawe, przerost cilitoris nie jest samodzielnie występującym ewenementem, lecz towarzyszy on zazwyczaj innym wrodzonym nieprawidłowościom budowy zewnętrznych narządów płciowych. Ta wrodzona choroba towarzyszy zaburzeniom hormonalnym, takim jak wrodzony przerost nadnerczy. Z kolei przyczyną nabytego przerostu łechtaczki mogą być hormonalnie czynne guzy nowotworowe, zespół Frasera albo zespół policystycznych jajników.

Pewnie macie ochotę zadać pytanie – jaka jest prawidłowa wielkość łechtaczki?

Otóż według Altas of Human Sex Anatomy średnica prawidłowej cilitoris wynosi od 3 do 4 mm, a długość od 4 do 5 mm.

Ciekawostka – analogiczny do klitoromegalii wydaje się mikropenis, czyli wada rozwojowa zewnętrznych męskich narządów płciowych polegająca na mniejszej o 7 cm niż standardowa długości prącia w stanie wzwodu. Przyczyną takiego stanu jest niedobór androgenów, czyli hormonów płciowych o budowie sterydowej o działaniu maskulinizujących, występujących najczęściej u mężczyzn, ale również w małych stężeniach u kobiet.

Waginoza cytolityczna – rzadka choroba pochwy

Choroba wywołana przez gwałtowne namnażanie się bakterii Lactobacillus, powodujących zaburzenie równowagi mikrobiologicznej, prowadzącej do zmian w pH, lecz bez powstawania stanów zapalnych w okolicach szyjki macicy i błony śluzowej pochwy.

Choroba ta objawia się świądem, pieczeniem i bólem w czasie współżycia i białymi i serowatymi upławami, występującymi w fazie lutealnej cyklu menstruacyjnego.

Ciekawostka – waginoza cytolityczna jest czasami błędnie rozpoznawana i leczona jako kandydoza pochwy, zwana również drożdżycą, objawiająca się świądem, pieczeniem i podrażnieniem okolic pochwy i sromu, pieczeniem przy oddawaniu moczu, białymi upławami o konsystencji twarożku.

Endometrioza – błona śluzowa macicy poza jamą macicy

Choroba ta najczęściej występuje u kobiet w wieku rozrodczym. Rzadko pojawia się po menopauzie i przed pokwitaniem.

Jak lekarze tłumaczą genezę tej choroby?

Jedną z teorii wyjaśniających jest regurgitacja, zwana również wsteczną menstruacją, polegającą na wydostaniu się komórek endometrium przez jajowód do jamy otrzewnej. Inną genezą może być implantacja, czyli przeniesienie endometrium poza jamę macicy w wyniku porodu cesarskiego albo w przypadku operacji laparoskopowych. Inne przyczyny to metaplazja komórek wyściółki otrzewnej czy rozsiew, w wyniku którego endometrium może być również przeniesione za pomocą naczyń limfatycznych i krwionośnych do płuc, kości czy nawet mózgu.

Endometrioza rozwija się powoli i przebiega często bezobjawowo, zwracając na siebie uwagę dopiero poprzez ból w czasie współżycia czy problemy z zajściem w ciążę. Mogą też wystąpić obfite krwawienia miesiączkowe, ból w miednicy mniejszej, zaburzenia cyklu menstruacyjnego. Choroba często prowadzi do niedrożności jajowodów i bezpłodności. Rozpoznaje się ją najczęściej za pomocą laparoskopii albo poprzez laparotomię z biopsją. Leczenie polega na aplikowaniu leków z grupy gestagenów czy leków hamujących wydzielanie gonadotropin lub analogów gonadoliberyny, hamujących podziały komórkowe endometrum poprzez zmniejszenie poziomu estrogenów.

Ciekawostka – wystąpiły pojedyncze przypadki endometriozy u mężczyzn leczonych hormonalnie z powodu nowotworu gruczołu krokowego.

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03