Jednym z diagnostycznych, ale także profilaktycznych badań ginekologicznych jest USG transwaginalne. Badanie to nazywane jest także USG przezpochwowym lub domacicznym.

Jak wygląda USG ginekologiczne?

Wiele kobiet, które mają zgłosić się na USG przezpochwowe bardzo się stresuje. Ale nie potrzebnie. Badanie to jest wykonywany specjalnym rodzajem głowicy. Jej grubość nie przekracza dwóch centymetrów. Przed przystąpieniem do badania na główkę głowicy lekarza zakłada prezerwatywę. Dzięki temu pacjentka ma pewność, że nie zostanie zakażona, gdyż głowica będzie sterylnie czysta. USG transwaginalne jest badaniem bardziej dokładnym od USG wykonywanego przez powłoki brzuszne. Przed jego wykonaniem nie ma potrzeby wypijania dużej ilości płynów, pęcherz moczowy nie musi być bowiem pełny. Badanie jest przeprowadzane w pozycji leżącej. Nie jest bolesne, pacjentki odczuwają jednak dyskomfort.

Po co wykonuje się przezpochwowe USG?

USG przezpochwowe może być wykonane u wszystkich kobiet, także u kobiet ciężarnych. W przypadku kobiet w ciąży pozwala ono ocenić nie tylko rozwój płodu, ale także łożysko. Dzięki niemu lekarz może ocenić położenie oraz budowę macicy. Wykrywa takie zmiany, jak: mięśniak, polipy, wady anatomiczne. Pozwala także ocenić, jak jest grubość błony śluzowej, która wyściela macicę. Pozwala także ocenić jajniki. Daje możliwość sprawdzenia ich położenia, budowy wewnętrznej i wielkości. Jest ważnym badaniem diagnostycznym w przypadku zespołu policystycznych jajników. Wykonując USG przezpochwowe lekarz może także sprawdzić, jak zbudowana jest szyjka macicy.

Jakie są wskazani do wykonania USG przezpochwowego?

W przypadku kobiet w ciąży badanie to może zostać wykonane już w od piątego do dziesiątego tygodnia ciąży, ale tylko wtedy, kiedy są niepokojące objawy. Często USG przezpochwowe w tym okresie ciąży jest wykonywane w przypadku, kiedy lekarz ma podstawy przypuszczać, że pacjentka może poronić. Wskazaniem może też być podejrzenie ciąży pozamacicznej. Rutynowo badanie to u kobiet w ciąży wykonuje się pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży. Wskazaniem do wykonania USG ginekologicznego są także:

  • bóle w podbrzuszu;
  • nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych;
  • zaburzenia miesiączkowania;
  • problemy z zajściem w ciążę;
  • podejrzenie wad w budowie narządu rodnego;
  • bolesne miesiączki z podejrzeniem endometriozy.

Kiedy można zgłosić na USG przezpochwowe?

Badanie to może zostać wykonane w każdym dniu cyklu. Możemy się na nie zgłosić nawet w czasie miesiączki. Jeżeli wcześniej miałyśmy wykonywane jakiekolwiek badania narządu rodnego – badanie histopatologiczne, rezonans, tomografia komputerowa – to zdjęcia i opisy zabieramy ze sobą. Kobiety w ciąży powinny zabrać ze sobą USG płodu oraz (jeśli je robiły) wyniki badań prenatalnych.

Badanie USG ginekologiczne jest bezpieczne. Może być wielokrotnie wykonywane niezależnie od tego, ile pacjentka ma lat. U pacjentek, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia nie wykonuje się badania USG przezpochwowego, ale doodbytnicze lub przez powłoki brzuszne.

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03