badanie USG ginekologiczne

Choć wiele wiadomo obecnie na temat profilaktyki chorób kobiecych, to nadal wiele kobiet ignoruje konieczność regularnego badania się, co niestety w wielu przypadkach prowadzi do rozwoju poważnych chorób. Często schorzenia te mogłyby być wyleczone we wczesnym stadium bez zagrożenia dla zdrowia i życia kobiety – wystarczyłyby regularne kontrole ginekologiczne.

Dla wielu kobiet wizyta u ginekologa jest bezzasadna, jeśli nie cierpią na żadne dolegliwości czy nie są w ciąży. Niestety, często bywa tak, że rozwijające się schorzenia nie dają żadnych objawów w pierwszym okresie trwania, z tego powodu tylko dokładne badanie ginekologiczne jest w stanie wykluczyć rozmaite choroby. Dlatego wizyta u ginekologa, choć dla wielu kobiet nieprzyjemna i wstydliwa, jest regularną koniecznością. Jednym z badań, które wykonuje się podczas takiej wizyty, jest badanie USG – sprawdźmy, kiedy je wykonywać i jakie są dodatkowe wskazania.

Rodzaje ginekologicznych badań USG

Badania ginekologiczne USG wykonywane są na dwa sposoby: poprzez powłoki brzuszne oraz dopochwowo. Czasem zdarza się, że u kobiet, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia, zaleca się wykonywanie badania drogą doodbytniczą – częściej jednak wykonywane jest badanie przez powłoki brzuszne. Obecna technologia umożliwia badanie USG dopochwowym z wykorzystaniem niewielkiego wziernika, który daje możliwość przeprowadzenia badania bez zrywania błony dziewiczej.
W przypadku wykonywania USG przez powłoki brzuszne nie trzeba się dodatkowo przygotowywać, aczkolwiek wskazany jest pełny pęcherz, który pomaga w uzyskaniu jasnego obrazu podczas badania. Badanie to jest bezbolesne, wykonuje się je na odsłoniętym brzuchu posmarowanym zimnym żelem przewodzącym.
Badanie dopochwowe USG wykonywane jest również bez większego przygotowania, tutaj jednak wskazany jest opróżniony pęcherz. Badanie takie wykonuje się rutynowo podczas wizyty w gabinecie ginekologicznym bądź po skierowaniu na nie, jeśli lekarz nie posiada odpowiedniego sprzętu. Badanie jest bezbolesne, jednakże może powodować dyskomfort związany z wprowadzeniem wziernika do pochwy. Szczególnie narażone na nieprzyjemne odczucia są kobiety z tyłozgięciem macicy, które może wzmagać niemiłe odczucia. Badanie wykonywane jest przez pochwę w pozycji leżącej – niezbędne jest rozebrania się od pasa w dół. Na specjalną sondę nakładana jest prezerwatywa, a następnie lubrykant, który ułatwia jej wprowadzenie do pochwy bez wrażeń bólowych.

 

Badanie profilaktyczne

Każda kobieta przynajmniej raz do roku powinna udawać się na badanie ginekologiczne. Oczywiście, jeśli nie cierpi na żadne dolegliwości oraz regularnie miesiączkuje – w innym przypadku wskazane są częstsze wizyty, ustalane indywidualnie z lekarzem prowadzącym. Niemnie jednak podczas wizyty w gabinecie ginekologicznym niezbędne jest wykonanie badania ginekologicznego. Dobrze, aby było ono połączone z badaniem dopochwowym USG. Uważa się, że badanie ginekologiczne USG powinno być wykonywane przynajmniej raz do roku u każdej kobiety miesiączkującej, a idealnie – przy każdej wizycie ginekologicznej.
Badanie ginekologiczne USG można wykonywać w każdym momencie cyklu. Pozwala ono stwierdzić różne stany fizjologiczne i nieprawidłowości podczas konkretnych schorzeń czy faz cyklu miesiączkowego. W przypadku braku jakichkolwiek dolegliwości zaleca się wykonanie badania USG dopochwowego po miesiączce – wówczas obraz jest najlepszy.

 

Badania przed ciążą i w trakcie

Badanie USG dopochwowo wykonuje się w okresie starania o zajście w ciążę oraz w przypadku ciąży, która jest jeszcze w pierwszym trymestrze. Badanie wykonywane przed ciążą jest szczególnie pomocne w ocenie tego, czy cykle są owulacyjne – pozwala to znaleźć dokładny dzień, w którym występuje owulacja. Wykonuje się je również w przypadku kobiet, które są w grupie ciąży zagrożonej, np. po wcześniejszych poronieniach czy ciążach ektopowych.
W pierwszym trymestrze ciąży USG dopochwowo wykonuje się z uwagi na konieczność potwierdzenia ciąży żywej, czyli bicia serca zarodka, które pojawia się w okolicach szóstego tygodnia ciąży. Następnie badanie pozwala stwierdzić prawidłowy wzrost zarodka, jego odpowiednie umiejscowienie w macicy (jest to również wykluczenie ciąży pozamacicznej ok. 7-8 tygodnia), a także z czasem wiek ciąży, co daje możliwość dokładniejszego określenia daty porodu.
Pierwsze badanie ginekologiczne USG z zakresu zalecanych w ciąży wykonuje się ok. 11-12 tygodnia i jest to tzw. USG genetyczne, pozwalające wykluczyć część wad wrodzonych. Drugie badanie zalecane to tzw. USG połówkowe, wykonywane ok. 20 tygodnia ciąży – podczas badania stwierdza się prawidłowy rozwój narządów wewnętrznych płodu. Ostatnie zalecane USG ok. 33 tygodnia ciąży stwierdza prawidłowy rozwój dziecka.
Dodatkowo może być wykonane USG w technologii 3D/4D, zarówno w celach diagnostycznych, jak również i jako pamiątka dla rodziców – widać na nim mimikę twarzy dziecka, dokładniej można określić wiek. Pierwsze takie badanie można wykonać ok. 18 tygodnia ciąży.

USG przy nieprawidłowościach

USG ginekologiczne wykonuje się również doraźnie w razie stwierdzonych dolegliwości czy nieprawidłowości. Wskazaniem do wykonania tego badania jest przede wszystkim problem z miesiączkowaniem – zarówno długo trwające krwawienie, jak również miesiączka opóźniona czy wyjątkowo obfita. Dodatkowo badania wykonuje się, jeśli badanie cytologiczne przyniosło nieprawidłowy czy wątpliwy wynik – USG pozwala ocenić stan macicy, jajników i szyjki macicy. Wskazaniem jest również pojawienie się dolegliwości bólowych; USG pozwala wykluczyć mięśniaki, guzy, krwiaki czy cysty oraz torbiele. Podczas badania stwierdzić można również grubość endometrium, co może stanowić podstawę do podejrzewania ciąży bądź zmian nowotworowych u kobiet po menopauzie. W końcu, badanie USG należy wykonywać przy nieprawidłowych wynikach badań hormonalnych czy dolegliwościach wskazujących na wady anatomiczne budowy narządów rodnych u kobiety.

Badanie USG – szczególnie dopochwowe – jest ważnym elementem diagnostyki i profilaktyki chorób. Z tego powodu każda kobieta powinna zadbać o to, aby było wykonywane przynajmniej raz w roku.

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03