tarczyca

Metody badań diagnostycznych przy rozmaitych schorzeniach dziś są o tyle rozbudowane, że pozwalają na wykrywanie chorób nawet bez inwazyjnych zabiegów. Jest to o tyle istotne, że pozwala pacjentowi bez lęku przystąpić do badań i stosunkowo szybko poznać wynik, a także nie wymaga dodatkowego przygotowania, dzięki czemu badania mogą być przeprowadzane na bieżąco, w razie potrzeby.

 

Diagnostyka chorób tarczycy należy dla tych badań, które wykonywane są rocznie u tysięcy osób. Szacuje się, że w samej Polsce na rozmaite choroby tarczycy cierpi kilkanaście procent społeczeństwa. Często są to schorzenia wymagające dodatkowej kontroli lekarskiej czy szerszej diagnostyki, mającej na celu wyeliminowanie podejrzenia najpoważniejszych chorób. Kiedy więc warto zrobić USG tarczycy i na czym ono polega?

 

Schorzenia tarczycy w społeczeństwie

Jak zostało wspomniane, na rozmaite schorzenia tarczycy cierpi w społeczeństwa nawet kilkanaście procent osób. Najbardziej rozpowszechnione są nadczynność tarczycy, dotykająca nawet do 4% społeczeństwa, a także jej niedoczynność, na którą cierpi ok. 3% populacji. W obu przypadkach schorzenia powodujące te zaburzenia pracy tarczycy o wiele częściej dotykają kobiet niż mężczyzn. Szczególnie groźne zaburzenia tarczycy są u kobiet ciężarnych, jako że mogą wywoływać wady płodów.

 

Kiedy przeprowadza się badanie USG tarczycy?

Badanie USG tarczycy jest podstawowym badaniem obrazowym tego gruczołu; z tego też powodu przeprowadzane jest na etapie wczesnej diagnostyki, kiedy zależy lekarzowi prowadzącemu na stwierdzeniu stanu tarczycy przy rozmaitych podejrzeniach dotyczących zachodzących w niej nieprawidłowości. Z uwagi na swoją charakterystykę pozwala stwierdzić m.in. rozmaite zacieki, zwapnienia czy guzy w obrębie tarczycy.

 

Jak przeprowadza się badanie USG tarczycy?

Badanie USG tarczycy jest obecnie jednym z podstawowych badań, które wykonuje się w dalszej diagnostyce, przy podejrzeniu jakichkolwiek zmian w obrębie tarczycy. Nie wymaga ono żadnego dodatkowego przygotowania, dlatego w wielu przypadkach wykonywane jest bezpośrednio podczas wizyty lekarskiej, jeśli tylko lekarz dysponuje odpowiednim sprzętem. Trwa kilka do kilkunastu minut, zależnie od stwierdzonych nieprawidłowości czy czułości aparatu USG.  Wykonuje je zawsze doświadczony i odpowiednio przeszkolony lekarz, który jest w stanie zauważyć wszelkie zmiany w obrębie tego gruczołu. Z uwagi na ułożenie tarczycy tuż pod powierzchnią skóry, badanie nie jest w żaden sposób bolesne czy uciążliwe; jest również bardzo proste do wykonania. Zazwyczaj wykonywane jest w pozycji leżącej, tak aby lekarz miał dobry dostęp do szyi chorego. Szyja smarowana jest specjalnym żelem przewodzącym, po którym prowadzi się głowicę do badań USG.

 

Wskazania hormonalne do badania tarczycy

USG tarczycy wykonuje się w przypadku stwierdzenia nieprawidłowych wyników badań hormonalnych. Jest to zazwyczaj pierwsze badanie, które wykonywane jest w takiej sytuacji, aby stwierdzić obecność jakichkolwiek zmian w tym gruczole. Szczególnie ważna taka diagnostyka jest w przypadku kobiet ciężarnych czy tych, które starają się o dziecko – w takim przypadku prawidłowa diagnostyka tarczycy jest w stanie nie tylko pomóc w zajściu w ciążę, ale również i utrzymaniu jej w dobrej kondycji aż do planowanej daty rozwiązania.

Często badanie USG tarczycy wykonywane jest również jeszcze przed wykonaniem testów hormonalnych z krwi. Dzieje się tak w przypadku, gdy inne aspekty wskazują na niedoczynność czy nadczynność tarczycy. Mogą to być objawy wynikające z wywiadu lekarskiego i wskazujące na podejrzenie schorzeń tego gruczołu, jak również i widoczne powiększenie obwodu szyi, wskazujące na widoczne nieprawidłowości w budowie gruczołu.

 

Inne wskazania do badania USG tarczycy

Badanie USG tarczycy w pierwszej kolejności wykonuje się u chorych, u których stwierdzono podczas badania palpacyjnego istnienie guzków tarczycy. Obraz z USG tarczycy jest w stanie w prawie 100% przypadków dać jasny wynik dotyczący istnienia zmian w obrębie gruczołu tarczycy. Oczywiście, nie może wykryć guzków o charakterze złośliwym, choć może wskazywać na możliwość ich istnienia; w celu dalszej diagnostyki przeprowadza się pobranie tkanek do badania histopatologicznego, również z użyciem podglądu w formie USG.

Badanie tarczycy należy wykonywać bezwzględnie u osób, u których w bliskiej rodzinie występowały przypadki chorób tego gruczołu. Pozwala to na szybkie wykrycie zmian wynikających ze schorzeń o charakterze genetycznym i wrodzonym, co przekłada się później na możliwość prowadzenia pacjenta w taki sposób, aby choroba w jak najmniejszym stopniu wpłynęła na jego zdrowie czy samopoczucie.

Wskazaniem do wykonywania USG tarczycy jest również ból w okolicach szyi występujący często razem z powiększeniem szyjnych węzłów chłonnych. Niekiedy istniejące, ale niewidoczne gołym okiem guzki czy zmiany w tarczycy mogą również powodować zaburzenia połykania, których diagnoza także powinna być różnicowana poprzez badanie USG.

W ostatnim czasie wiele mówi się o konieczności przeprowadzania dokładniejszej diagnostyki, w tym także USG tarczycy, u osób, które cierpią na choroby autoimmunologiczne. Wskazane jest również wykonywanie badań u rodzin tych osób, aby móc wykluczyć schorzenia tarczycy występujące na bazie genetycznej.

 

Zasadność i wyniki badania USG tarczycy

USG tarczycy jest dziś jednym z najmniej inwazyjnych i najbezpieczniejszych dla pacjentów badań, które należy przeprowadzać w podejrzeniu chorób tarczycy – albo w celu ich wykluczenia podczas poszukiwania dalszej diagnozy dla konkretnych objawów. Badania USG zazwyczaj przekazywane są pacjentowi bądź wkładane do jego karty wraz z opisem oraz wydrukami z obrazu USG – jest to bardzo ważne, ponieważ w razie stwierdzonych zmian pozwala na ich porównanie wraz z upływem czasu, a przez to daje kontrolę nad chorobą. Wraz z innymi badaniami, m.in. poziomem hormonów oznaczanym na podstawie próbki krwi, badanie USG tarczycy weszło już w zakres podstawowych badań wykonywanych przy podejrzeniu chorób tego gruczołu.

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03