Transwaginalne USG ma dwa wymiary. Z jednej strony jest ono badaniem profilaktycznym, z drugiej zaś strony ma charakter badania profilaktycznego. Jest znane także pod nazwą USG domacicznego lub przezpochwowego.

Jak przebiega USG ginekologiczne?

Dla wielu kobiet skierowanie na USG ginekologiczne jest niezwykle stresującym przeżyciem. W przypadku tego badania stres jest jednak nie do końca uzasadniony. Do wykonania badania używana jest specjalna głowica. Grubość głowicy wynosi maksymalnie dwa centymetry. Zanim lekarz rozpocznie wykonywanie badania na główkę głowicy założy prezerwatywę. Badanie będzie więc wykonywane sterylnie czystą głowicą, w jego trakcie nie może bowiem dojść do zakażenia pacjentki. USG ginekologiczne to badanie, którego dokładność jest o wiele większa niż badania USG standardowo wykonywanego poprzez powłoki brzuszne. Badanie USG ginekologiczne przeprowadzane jest w pozycji leżącej. Nie wiąże się z dolegliwościami bólowymi, są jednak związane z dyskomfortem. Przygotowując się do badania USG ginekologicznego pacjentka nie musi wypijać dużej ilości płynów, nie musi być bowiem wykonywane przy pełnym pęcherzu.

Z jakich wskazań wykonuje się USG ginekologiczne?

USG przezpochwowe może zostać wykonane u kobiet w ciąży. U pacjentek w ciąży wskazaniem do jego wykonania jest podejrzenie, że może dojść do poronienia. Także w przypadku podejrzenia ciąży pozamacicznej lekarz może zlecić USG ginekologiczne. Pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży USG przezpochwowe wykonuje się rutynowo. W pozostałych przypadkach w razie wystąpienia u pacjentki niepokojących objawów może zostać wykonane od piątego do dziesiątego tygodnia ciąży. U pacjentek, które nie są w ciąży USG przezpochwowe może być konieczne, jeśli uskarżają się one na następujące objawy:

  • nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych;
  • bóle w podbrzuszu;
  • bolesne miesiączki i podejrzenie endometriozy.

USG ginekologiczne może zostać wykonane także w przypadku, kiedy kobieta ma trudności z zajściem w ciążę. Często jest ono zlecane także tym kobietom, u których lekarz podejrzewa nieprawidłową budową narządu rodnego.

W jakim okresie cyklu można wykonać USG przezpochwowe?

USG ginekologiczne można wykonać w dowolnym dniu cyklu. Kobiety mogą się na nie zgłosić także w trakcie okresu. Jeżeli USG przezpochwowe będzie wykonywane u kobiety w ciąży, to powinny one zabrać ze sobą USG płodu. Jeżeli kobieta miała wykonywane badania prenatalne, ich wyniki także powinna zabrać ze sobą. Kobiety, które przed przezpochwowym USG miały wykonywane inne badania narządu rodnego (tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny, badanie histopatologiczne) powinny pamiętać o zabraniu opisów i zdjęć tych badań na wizytę u ginekologa.

W jakim celu lekarz zleca wykonanie USG przezpochwowego?

Badanie to może być wykonane u wszystkich kobiet. Wykonywane u kobiet ciężarnych daje możliwość oceny rozwoju nienarodzonego dziecka. Pozwala dokonać lekarzowi oceny rozwoju łożyska, położenia i budowy macicy. Wykonując USG ginekologiczne lekarz może wykryć polipy, wady anatomiczne i mięśniaki. Dzięki niemu można sprawdzić położenie, wielkość i budowę wewnętrzną jajników. Jest na tyle dokładnym badaniem, że pozwala na ocenę grubości wyścielającej macicę błony śluzowej. Daje możliwość sprawdzenia, czy szyjka macicy jest zbudowana prawidłowo. Jest narzędziem, które ułatwia zdiagnozowanie zespołu policystycznych jajników.

USG ginekologiczne jest badaniem bezpiecznym, które może być wykonywane także u kobiet w ciąży. W trakcie życia kobiety można je wykonywać wielokrotnie.

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03