Kamica żółciowa

Ma je co piąta 40-latka. Ale zdarzają się też u 20-latek. W mniejszym stopniu dotyka mężczyzn. Szczególnie narażone są na nią osoby obciążone genetycznie. Może pojawić się również, kiedy stosujecie głodówki. Często doskwiera osobom otyłym, a także kobietom, które rodziły lub zażywają hormonalne środki antykoncepcyjne.

Mowa o… kamicy żółciowej. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

Co to są kamienie żółciowe?

Kamień żółciowy to złóg w formie ciała stałego, powstały w przewodach żółciowych albo w pęcherzyku żółciowym. Złogi te powstają w wyniku wytrącenia się żółci. Owa żółć, magazynowana w pęcherzyku żółciowym i potrzebna do trawienia tłuszczów, transportowana jest podczas trawienia drogami żółciowymi do dwunastnicy.

Kamica żółciowa może mieć formę zarówno jednego kamienia jak i licznych złogów. Kamienie te składają się z…

 • cholesterolu
 • białka
 • węglanu wapnia
 • bilirubinianu wapnia
 • bilirubiny

Z kolei same kamienie dzielą się na trzy rodzaje:

 1. Cholesterolowe.
 2. Barwnikowe.
 3. Mieszane.

Ciekawostka – największy znany kamień żółciowy ważył 6 kilogramów i trafił do Księgi rekordów Guinnessa

Kamień żółciowy w przewodzie

Jeśli kamienie przedostaną się z pęcherzyka do dróg żółciowych to mogą zablokować przepływ żółci. Lekarz podejrzewający, że w przewodzie żółciowym utkwił kamień zleca endoskopową cholangiopankreatografię wstępującą, polegającą na wprowadzeniu przez usta endoskopu do miejsca uchodzenia dróg żółciowych do dwunastnicy. Zabieg ten umożliwia obserwowanie na ekranie przewodu żółciowego.

Jeśli lekarz zdiagnozuje kamień, wówczas wprowadza tą samą drogą koagulator przecinający zwieracz przewodu. Następnie kamień, pod wpływem ciśnienia żółci wypada do dwunastnicy, a potem zostaje wydalony z kałem. Jeśli kamień jest na tyle duży, że nie wyskakuje, lekarz usuwa złóg za pomocą tzw. koszyczka Darmia.

Ciekawostka – zabieg ten przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym.

Kiedy należy wyciąć woreczek?

Aby pozbyć się kamieni raz na zawsze, dobrze jest wyciąć pęcherzyk żółciowy. Samo usunięcie kamieni nie daje długotrwałego efektu, ponieważ kamienie mają tendencję do tworzenia się na nowo.

Ciekawostka – jeśli lekarz stwierdzi wodniaka i ropniaka woreczka, wówczas natychmiast wykonuje operację. Leczenie ostrego zapalenia woreczka rozpoczyna się od podania silnych środków rozkurczowych, a następnie lekarz proponuje operację.

Jaka dieta po usunięciu woreczka?

Po operacji usunięcia woreczka żółciowego organizm musi przyzwyczaić się do tego, że żółć płynie bezpośrednio z wątroby do dwunastnicy. Dlatego pacjent musi być przez 4 – 6 tygodni po operacji na tzw. diecie wątrobowej.

A oto zasady diety wątrobowej:

 • ograniczamy tłuszcze,
 • jemy tylko potrawy pieczone w folii, duszone albo gotowane,
 • eliminujemy z diety żółtka jaj, czekoladę, ostre przyprawy, produkty gruboziarniste, mocną kawę, napoje gazowane,
 • nie dodajemy sosów,
 • z napojów często pijemy kompoty owocowe,
 • z owoców jemy jabłka, gruszki, cytrusy, truskawki, maliny, melony, kiwi, morele, brzoskwinie,
 • z warzyw eliminujemy surową cebulę, groch, fasolę, soję.
 • warzywa gotujemy lub dusimy,

Ciekawostka – nie zapominajcie też, że trzeba jeść często i w małych ilościach,

Metoda laparoskopowa

Inną metodą jest laparoskopia, za pomocą którego to zabiegu lekarz usuwa woreczek żółciowy. Metody tej nie przeprowadza się u osób bardzo otyłych, u których tusza uniemożliwia dotarcie do narządu. Pacjent powinien być przygotowany i uprzedzony przez lekarza, że w czasie zabiegu można zmienić metodę na tradycyjną, jeśli wystąpią komplikacje.

Laparoskopia polega na wykonaniu czterech niewielkich nacięć skóry na brzuchu, przez które wprowadza się urządzenie umożliwiające obserwacje na ekranie tego, jak przebiega operacja. Na tętnicę i przewód pęcherzykowy lekarz zakłada metalowe klipsy, następnie wycina i usuwa pęcherzyk żółciowy.

Ciekawostka – jeśli lekarz podczas operacji zauważy, że pęcherzyk ma cienką ścianę i może dojść do jej przerwania, wprowadza do brzucha prezerwatywę, do której wkłada pęcherzyk i następnie wyciąga na zewnątrz.

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03