ciąża

Czy zaletą dobrego ginekologa jest bardziej profesjonalizm i stonowanie czy wylewność i duża komunikatywność? A może dyskrecja? Jakie jeszcze cechy powinien mieć dobry ginekolog zajmujący się ciążą?

1. Rozmowny czy komunikatywny?

Niektórzy lekarze są bardzo kompetentni ale niezbyt rozmowni. Zastanawiamy się nad tym, czy dobrze jest postawić na takiego ginekologa, bo z jednej strony zaletą lekarza powinno być wprowadzenie pacjentki w przyjemny nastrój, na przykład miłą rozmową. Ale z drugiej strony zastanawiamy się, czy nie lepiej pozostać pod opieką profesjonalisty, nawet jeśli nie poświęca on dużo czasu na rozmowę.

2. Nie posługuje się żargonem medycznym

Najlepiej poszukać oczywiście komunikatywnego, sympatycznego profesjonalistę, ale pamiętajcie, że wadą ginekologa jest nie tyle nierozmowność lecz posługiwanie się żargonem medycznym. Żargonem, z którego pacjentka nie rozumie zbyt wiele, co jest zresztą zrozumiałe, skoro zazwyczaj nie ma medycznego wykształcenia i wcale nie musi go mieć.

Takie potraktowanie pacjentki świadczy nie tylko o niekomunikatywności lekarza ale też o braku szacunku do pacjenta. Nawet jeśli ginekolog nie lubi gawędzić z pacjentką to miło byłoby, aby wyjaśnił wszystko w sposób dla niej zrozumiały. Dobrze też, aby wyjaśniał po kolei co w danej chwili robi. Aby po prostu nie traktował kobiety przedmiotowo.

3. Jest dostępny pod telefonem

Dobry ginekolog jest w każdej chwili dostępny dla swojej pacjentki. Powinien podać jej swój numer telefonu, aby w każdej chwili mogła się z nim skontaktować i poradzić. Niestety, nie jest to częsta praktyka w przychodniach publicznych. Niemniej jednak zawsze można zapytać czy poprosić o numer telefonu komórkowego. Ewentualnie lekarz powinien poinformować pacjentkę, gdzie ma się zgłosić, jeśli będzie działo się coś alarmującego.

Szczególnie dużo pytań do swojego lekarza ma pacjentka w ciąży. Ma też wiele obaw oraz wątpliwości, które można rozwiać jednym telefonem. Dobry ginekolog nie powinien lekceważyć żadnego pytania pacjentki. Nawet, jeśli owe pytanie wydaje mu się drobiazgiem.

4. Przyjmuje w prywatnym gabinecie?

Nie ma co ukrywać, że prywatny specjalista, do tego polecony, przyjmie szybciej. Niestety, w stolicy na wizytę u ginekologa trzeba czekać ok. 6 tygodni. A co dopiero w mniejszych miastach. Pacjentka w ciąży nie powinna jednak zbyt długo czekać, aby na przykład w ogóle potwierdzić ciążę. Kobieta w ciąży nie powinna też zbyt długo czekać w poczekalni, lecz mieć umówioną wizytę na konkretną wizytę.

Pamiętajcie jednak, że nie we wszystkich prywatnych przychodniach jest to standard, bo bywają miejsca, gdzie panuje chaos. Również nie każdy prywatny ginekolog jest profesjonalistą, dlatego warto sprawdzić o nim opinie, najlepiej wśród znajomych czy rodziny.

Pamiętajcie też, że nawet jeśli idziecie do ginekologa państwowo, nie musicie wybierać lekarza tylko ze swojej dzielnicy, gdyż nie ma obecnie rejonizacji. Warto też dodać, że wizyta w prywatnym gabinecie kosztuje od 100 do 300 zł.

5. Dociekliwy ale taktowny

Dobry ginekolog podczas pierwszej wizyty przeprowadza dokładny wywiad. Taki wywiad nie ogranicza się tylko do pytań o przebyte choroby, metody antykoncepcji, datę ostatniej miesiączki czy o regularność menstruacji. Pytania mogą dotyczyć również wykonywanego przez pacjentkę zawodu. Jest to istotne, bo jeżeli ma ona kontakt z wieloma osobami, to może jej zlecić dodatkowe szczepienia.

Dobry ginekolog wypytuje również o skłonność do depresji. Profesjonalny lekarz jest więc bardzo dociekliwy. Są jednak pytania, których nie powinien zadawać. Czyli o ile pyta ogólnie o życie seksualne to ma do tego prawo (bo np. dziewica nie musi być badana przez pochwę), lecz nie powinien dopytywać się takich szczegółów jak preferencje seksualne, ulubiona pozycja czy poglądy lub wiara.

Nie na miejscu jest również pytanie o to, dlaczego pacjentka nie chce mieć dzieci. Nie powinien też komentować wyglądu miejsc intymnych. Uzasadnione (w kontekście chorób wenerycznych) są jednak pytania o ilość partnerów seksualnych.

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03